Endemik 9 ŽPV (Žmogaus Papilomos Viruso) tyrimas

ŽPV (Žmogaus Papilomos Viruso) tyrimas

ŽPV arba žmogaus papilomos virusas yra tikrai plačiai paplitęs ir gali sukelti net vėžinius susirgimus. Labiausiai jis gali pažeisti moters gimdos kaklelį, lytinius organus, burnos ertmę, ryklę. Tai užkrečiamas virusas, dažniausiai plintantis per lytinius santykius, net nebūtinai vaginalinius.

Yra suskaičiuojama daugiau nei 150 žmogaus papilomos viruso rūšių ar tipų ir net kelios dešimtys iš jų yra pavojingi, o keletas ypač grėsmingi. 

Žmogaus papilomos viruso skiepas gali apsaugoti nuo rimtesnių susirgimų.

ŽPV tyrimas vyksta atliekant onkocitologinį tyrimą skystoje terpėje, o atsakymą galima sužinoti per 7 darbo dienas. ŽPV tyrimo kainą rasite „Endemik“ klinikos puslapyje.

Kam atliekami ŽPV tyrimai?

ŽPV tyrimas dažniausiai atliekamas kartu su PAP gimdos kaklelio citologiniu tyrimu moterims, ypač jei PAP testas parodo pakitimus moters gimdos kaklelyje. Nors ŽPV gali užsikrėsti tiek vyrai, tiek moterys, moterims šis tyrimas prevenciškai atliekamas dažniau.

Kadangi ŽPV vėžinius susirgimus gali sukelti ne tik moterims, bet ir vyrams, jiems taip pat reikėtų atlikti papilomos viruso tyrimus, nes žmogaus papilomos virusas vyrams gali sukelti varpos vėžį, lytinių organų karpas.

Kuomet rekomenduojama atlikti ŽPV tyrimus?

Kadangi žmogaus papilomos virusas moterims gali sukelti onkologinius susirgimus ir kone 100 procentų gimdos kaklelio vėžio sukėlėjas yra būtent ŽPV, todėl ŽPV tyrimas moterims rekomenduojamas profilaktiškai, nelaukiant jokių ligos simptomų.

Profilaktiškai tinkrintis gydytojai rekomenduoja bent kartą per trejus metus, o šio tyrimo kaina tikrai nėra didelė.

ŽPV tyrimas vyrams taip pat reikalingas ir rekomenduojamas, nes žmogaus papilomos viruso vyrams simptomai yra genitalijų karpos, kurios yra žemos rizikos. Tačiau aukštos rizikos ŽPV gali sukelti tiesiosios žarnos ar varpos vėžį.

Ką leidžia sužinoti papilomos viruso tyrimai?

Visų pirma, žmogaus papilomos viruso tyrimas leidžia sužinoti, ar moteris nešioja ŽPV, taip pat, jei gimdos kaklelio gleivinėje yra pakitimų, ar juos sukėlė būtent šis virusas.

Jei pakitimai nėra vėžiniai, tyrimo rezultatai bus geri ir organizmas su pakitimais susidoros. Tačiau jei moters ŽPV tyrimo atsakymai yra teigiami, jai reikės nuolat stebėti savo organizmą, daryti pakartotinius tyrimus ir taikyti medikų paskirtą gydymą.

Kaip skirstomi ŽPV

Pagal viruso agresyvumą, ŽPV skirstomas į mažos rizikos ir didelės rizikos virusus. Iš visų randamų žmogaus papilomos viruso rūšių, keletas yra ypač pavojingi, didelės rizikos virusai, kurie ir sukelia gimdos kaklelio vėžį bei kitus vėžinius susirgimus.

Pakalbėkime kiek plačiau – žmogaus papilomos virusas skirstomas į:

Didelės rizikos virusus

Atlikus žmogaus papilomos viruso tyrimus gali paaiškėti, jog ŽPV teigiamas, o virusas yra didelės rizikos. Didelės vėžio rizikos virusai yra šie: 16,18, 31, 33, 35, 39, 45, 50, 51, 53, 55, 56, 58, 59, 64, 68. Tai virusai, kurie sukelia gimdos kaklelio sienelių pakitimus.

Ypač rizikingas yra ŽPV 16. Jei ŽPV 16 teigiamas, jums reikėtų ypatingai save stebėti, nuolat atlikti tyrimus, nes per keliolika metų šis virusas gali išsivystyti į vėžinį darinį.

Mažos rizikos virusus

Mažos rizikos ŽPV sukelia organizme mažiau bėdų. Jie gali sukelti polipus ar karpas, tačiau ne vėžį. Mažos rizikos virusai yra 6, 11, 42, 43, 44. 

Žmogaus papilomos viruso plitimas

Dažniausiai ŽPV plinta lytiniu keliu, tačiau yra ir rizikos veiksnių, kurie plitimui ar viruso atsiradimui gali turėti įtakos, pavyzdžiui didelis partnerių skaičius ar labai ankstyvi lytiniai santykiai, žalingi įpročiai ar nusilpęs imunitetas ir kiti organizme esantys virusai.