Endemik 9 Serotonino tyrimas

Serotonino tyrimas

Dažnai serotoninas vadinamas laimės hormonu, todėl galima pajuokauti, kad tiriant serotoniną, galima išsitirti laimę.
Iš tiesų serotonino tyrimas priskiriamas hormoniniams tyrimams, nes jis yra biologiškai aktyvi medžiaga – hormonas.
Būtent todėl, kad hormonai kontroliuoja daugybę procesų organizme, atlieka daug naudingų bei reikalingų funkcijų, organizme neturėtų būti jaučiamas jų disbalansas, kuriam atsiradus – sutrinka normali organizmo veikla, gali atsirasti įvairių ligų. Norint išvengti hormonų disbalanso, pastebėjus bent menkiausius simptomus, reikia atlikti tyrimus.
Trumpi aptarkime, kas yra serotoninas, kas atsitinka esant serotonino trūkumui organizme, ką reiškia neutralus serotoninas, ką reiškia serotonino perteklius, kaip atliekamas serotonino tyrimas.

Serotoninas - kas tai?

Kaip jau minėta, serotoninas yra hormonas, kuris sintetinamas smegenyse ir žarnyne.  Laimės hormonu serotoninas vadinamas neatsitiktinai. Tai iš tiesų yra hormonas, nuo kurio priklauso žmogaus laimė, nuotaika
Kai šio cheminio elemento mūsų organizme pakanka, mes jaučiamės darbingi, energingi, laimingi, o kai atsiranda jo disbalansas – jaučiamas nuovargis, nerimas ar apatija gali virsti neurologiniais susirgimais, tokiais kaip migrena, nemiga, depresija ir kiti.
Jei kalbant moksliškai, seratoninas yra vienas iš organizmo neurotransmiterių, kuris dalyvauja nervinių impulsų tarp neuronų perdavime.
Galima sakyti, kad už serotonino gamybą esame atsakingi patys, nes jo gamybą tiesiogiai gali veikti valgomas maistas. Serotoninas gaminasi iš amino rūgšties triptofano, o šis į organizmą patenka su maistu. Taigi serotonino gamybai maistas taip pat turi įtakos – 95 procentai šio hormono pagaminama žarnyne.

Kaip atliekamas serotonino tyrimas?

Serotonino tyrimas atliekamas iš veninio kraujo. 
Tyrimo atsakymai nebus labai greiti – gali tekti palaukti 10 ar daugiau dienų.

Ką svarbu žinoti prieš tiriant serotoniną?

Tiriant serotoniną, šiuos maisto produktus nevartoti 3 dienas iki mėginio paėmimo: ananasus, baklažanus, avokadus, bananus, serbentus, melionus, vyšnias, slyvas, agrastus, pomidorus, graikiškus riešutus, chlorpromaziną, mefenezinkarbamatą, metokarbamolį. 2 d. prieš nevartoti Paracetamolį ir Aspiriną.
Šiam tyrimui reikės pasiruošti iš anksto. Bent 12 valandų iki tyrimo negalima valgyti, vartoti maisto papildų, 48 valandas reikia nevalgyti kepto, riebaus maisto.
Taip pat bent 12 valandų negalima gerti saldintų gėrimų. 12 valandų prieš tyrimą galima išgerti tik nedidelį kiekį vandens.
Prieš tyrimą reikia vengti nervinės ar emocinės įtampos, fizinio krūvio, todėl geriau dieną prieš tyrimą nesportuokite, sunkiai nedirbkite. Likus bent  valandai iki tyrimo negalima rūkyti.