Prostatos specifinis antigenas (PSA) tyrimas
Prostatos specifinio antigeno arba PSA tyrimas yra taikomas ne tik diagnozei, bet ir profilaktikai, nes gali ir aptikti vėžinį procesą organizme ir fiksuoti susirgimo ateityje riziką.
Šis specifinis prostatos antigenas gaminamas prostatos epitelinėse ląstelėse. Tai yra fermentas, kurį ląstelės išskiria į spermą. Jo pagrindinė funkcija – neleisti sukrešėti spermai.
Tyrimą reikėtų atlikti ir profilaktikai. Specialistai rekomenduoja stebėti PSA tyrimo normas kartą metuose. Tačiau ypatingai svarbu atlikti šį tyrimą jei šeimoje ar giminėje yra paveldimų prostatos susirgimų, o dar svarbiau, jei jaučiate tam tikrus simptomus, tokius kaip erekcijos sutrikimai, nuolatinis noras šlapintis, skausmas šlapinantis, silpnesnė nei įprastai šlapimo srovė ar kraujas šlapime, pilvo skausmas, staigiai nukritęs svoris.
PSA kol kas yra vienintelis vėžio žymuo, kuriuo iš kraujo tyrimo galima vykdyti vėžio profilaktiką, gavus PSA tyrimo rezultatus.
Kaip atliekamas PSA tyrimas?
PSA tyrimo kaina „Endemik“ klinikoje nėra didelė, ją rasite klinikos puslapyje.
Tyrimas labai paprastas, atliekamas iš kraujo – nustatomas PSA lygis kraujyje. PSA kraujo tyrimas neskausmingas.
PSA tyrimai rekomenduojami visiems vyrams nuo 50-ties metų, tačiau jei šeimoje būta prostatos vėžio susirgimų, šį tyrimą reikėtų atlikti ir jaunesniems vyrams.
Ar reikalingas specialus pasiruošimas?
PSA tyrimo pasiruošimas nėra sudėtingas. Pirmiausia verta žinoti, kad prieš atliekant PSA tyrimą, reikėtų vengti didesnio fizinio krūvio, kuris gali turėti įtakos atsakymų rezultatams. Taip pat nerekomenduojama prieš šį tyrimą jodinėti, važinėti dviračiu.
Reikia atvykti į PSA tyrimą nevalgius aštraus maisto, iš vakaro jokiu būdu nevartoti alkoholinių gėrimų, narkotinių medžiagų, keletą dienų geriausia susilaikyti nuo lytinių santykių.
Taip pat svarbu, jog tyrimas nerekomenduojamas, jei tą pačią dieną ar kelių dienų bėgyje buvo atlikta biopsija, nes ši procedūra gali pakeisti tyrimo rezultatus, todėl geriausia tarp procedūrų padaryti bent keleto savaičių pertrauką.
Tyrimų rezultatų rodikliai
PSA arba prostatos specifinis antigenas dar gali būti paaiškinamas kaip vyro lytinės liaukos gaminamas baltymas. Jis atsakingas už spermos skystinimą. PSA kraujo tyrimo normos gali būti padidėjusios arba sumažėjusios.
Padidėję PSA rodikliai gali signalizuoti gerybinę prostatos hiperplaziją, prostatos vėžį, vėžio metastazes į prostatą. Sumažėjimas paprastai stebimas po buvusio padidėjimo, taikant sėkmingą gydymą.
Po tyrimo, atliekant PSA vertinimą, normos skirtingo amžiaus vyrams turėtų būti tokios:
Iki 40 metų vyrams: nuo 0 iki 1,4 μg/l;
40 – 50 metų vyrams: nuo 0 iki 2 μg/l;
51 – 60 metų vyrams: nuo 0 iki 3,1 μg/l;
61 – 70 metų vyrams: nuo 0 iki 4,1 μg/l;
Virš 70 metų vyrams: iki 4,4 μg/l.
Kokie galimi prostatos vėžio simptomai?
Vėžys yra tikrai klastinga liga, todėl pradžioje simptomų beveik niekas nejaučia. Lygiai taip pat yra ir su prostatos vėžiu. Todėl jei norima prostatos vėžiui užkirsti kelią, nereikėtų laukti jokių simptomų, o atlikti prostatos tyrimus, nes pirmosiose, besimptomėse stadijose, gydymas yra pats efektyviausias. Tačiau jei profilaktinių tyrimų neatlikote, galite stebėti savo organizmą ir tik pastebėjus šiam vėžiui būdingus simptomus kreiptis į gydymo įstaigas.
Vėlyvesnėse vėžio stadijose pasireiškia šlapinimosi problemos. Šlapinimasis tampa dažnas, skausmingas, galima pastebėti kraujo. Taip pat sutrinka erekcija, gali pasitaikyti pilvo skausmų, kaulų skausmų. Kamuoja ir kojų tinimas, organizmo silpnumas, staigiai krenta svoris. Tai – vėlyvų stadijų simptomai, kuomet gydymas jau yra sudėtingesnis, galimas vėžio plitimas į kitus organus.