Gimdos kaklelio vėžys – antra labiausiai paplitusių vėžio rūšių tarp jaunesnių nei 45 metų moterų.
Susirgti gimdos kaklelio vėžiu gali kiekviena moteris, nepriklausomai nuo amžiaus ar paveldimumo.

Įrodyta, kad 99,77 % gimdos kaklelio vėžio atvejų sukelia žmogaus papilomos virusas (toliau – ŽPV), kuris dažniausiai plinta lytiniu keliu. ŽPV taip pat, nors ir retai gali būti perduodamas motinos savo vaikui vaginalinio gimdymo metu arba nuo lytinių organų tiesiogiai, pirštais liečiant lytinius organus.

Šiuo metu galima pasiskiepyti 3 rūšių vakcinomis, saugančiomis nuo ŽPV:

Gardasil 9, Silgard ir Cervarix.

Gardasil 9 – tai devyniavalentė vakcina, kuria skiepijami abiejų lyčių asmenys nuo devynerių metų, siekiant apsaugoti juos nuo šių 9 tipų žmogaus papilomos viruso (ŽPV) tipų (6-o, 11-o, 16-o, 18-o, 31-o, 33-io, 45-o, 52-o ir 58-o tipo ŽPV) sukeliamų ligų:

• gimdos kaklelio, moters išorinių lyties organų, makšties ir išangės ikivėžinių pakitimų (darinių) ir vėžio;
• lyties organų karpų.
Gardasil 9 skiepijama vadovaujantis oficialiomis rekomendacijomis. Vakcinos sudėtyje yra išgrynintų L1 baltymų iš aukščiau išvardintų devynių tipų ŽPV.

Gardasil 9 gali būti skiepijama pagal 2 arba 3 dozių tvarkaraštį:

Žmonėms, kuriems pirmosios injekcijos metu yra nuo 9 iki 14 metų (imtinai), vakcina gali būti skiepijami 2 arba 3 dozėmis.

 

Žmonėms, kurie pirmosios injekcijos metu jau yra sulaukę 15 ir daugiau metų, vakcina turi būti skiepijami pagal 3 dozių schemą: 0-nį, 2-ąjį ir 6-ąjį mėnesiais.

Suleidus pirmą Gardasil 9 dozę, rekomenduojama užbaigti visą vakcinacijos šia vakcina kursą. Vakcina švirkščiama į raumenis, geriausia ją švirkšti į žasto arba šlaunies raumenis.

Kaip veikia Gardasil 9?
Žmogaus papilomos virusai – tai virusai, kurie sukelia karpų ir patologinių audinių darinių vystymąsi. Esama daugiau kaip 100 tipų žmogaus papilomos virusų ir kai kurie iš jų siejami su vyrų ir moterų išangės ir išorinių lyties organų vėžiniais susirgimais. Beveik visus gimdos kaklelio vėžinius susirgimus sukelia ŽPV infekcija. Manoma, kad Europoje maždaug 90 proc. išangės vėžio atvejų, 15 proc. moters išorinių lyties organų vėžio atvejų, 70 proc. makšties vėžio atvejų ir 30–40 proc. varpos vėžio atvejų sukelia ŽPV infekcija. 16-o ir 18-o tipo ŽPV sukelia didžiąją daugumą gimdos kaklelio ir išangės vėžio atvejų, o 6-o ir 11-o tipo ŽPV – daugumą lyties organų karpų atvejų. Kitų 5 tipų (31-o, 33-io, 45-o, 52-o ir 58-o) ŽPV taip pat kelia didelį vėžinių susirgimų pavojų (jie sukelia maždaug 20 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų).
Visi papilomos virusai turi apvalkalą arba vadinamąją kapsidę, kuri sudaryta iš baltymų, vadinamų L1 baltymais. Gardasil 9 sudėtyje yra išgrynintų aukščiau minėtų 9 tipų ŽPV L1 baltymų, pagamintų vadinamuoju rekombinantinės DNR technologijos būdu. Šie baltymai sujungti tarpusavyje kaip į virusus panašios dalelės (struktūros, kurios atrodo kaip ŽPV, kad žmogaus kūnas galėtų lengvai atpažinti juos). Šios į virusus panašios dalelės negali sukelti infekcijos ar ligos.
Pacientui sušvirkštus vakcinos, imuninė sistema pradeda gaminti L1 baltymus veikiančius antikūnus. Po vakcinacijos, tikriems virusiems patekus į žmogaus organizmą, imuninė sistema galės greičiau gaminti antikūnus. Tai padės apsisaugoti nuo šių virusų sukeliamų ligų.
Vakcinos sudėtyje yra taip pat yra vadinamojo adjuvanto – aliuminio junginio, kuriuo siekiama paskatinti geresnį atsaką į skiepą.

Kokia rizika siejama su Gardasil 9 vartojimu?
Atliekant tyrimus, dažniausi Gardasil 9 sukeliami šalutiniai reiškiniai (nustatyti daugiau kaip 1 pacientui iš 10) buvo reakcijos injekcijos vietoje (paraudimas, skausmas ir patinimas) ir galvos skausmas. Šie šalutiniai reiškiniai paprastai buvo lengvi arba vidutinio sunkumo. Išsamų visų šalutinių reiškinių, apie kuriuos pranešta gydant Gardasil 9, sąrašą galima rasti pakuotės lapelyje.
Pacientams, kuriems po pirmos Gardasil 9 (arba šios vakcinos pirmtakų Gardasil ar Silgard) dozės pasireiškė alergijos požymiai, vakcinacijos kursą reikėtų nutraukti arba visai nesiskiepyti Gardasil 9. Išsamų visų apribojimų sąrašą rasite pakuotės lapelyje.

Silgard (keturvalentė žmogaus papilomos viruso rekombinantinė vakcina), saugo nuo žmogaus papilomos 6, 11, 16 ir 18 tipo ŽPV sukeliamų ligų:

  • lyties organų (gimdos kaklelio, moters išorinių lyties organų ir makšties) ikivėžinių pažaidų, išangės ikivėžinių pažaidų, gimdos kaklelio vėžio ir išangės vėžio, sukeliamų tam tikrų onkogeninių žmogaus papilomos viruso (ŽPV) tipų,
  • lyties organų karpų (Condyloma acuminata), sukeliamų specifinių ŽPV tipų.

Šia vakcina skiepijama nuo 9 metų.

Silgard gali būti skiepijama pagal 2 arba 3 dozių tvarkaraštį:

Žmonėms, kuriems pirmosios injekcijos metu yra nuo 9 iki 13 metų (imtinai), vakcina gali būti skiepijami 2 dozėmis. Po 0,5 ml švirkščiama 0-nį ir 6-ąjį mėnesiais. Jeigu antroji dozė sušvirkščiama po pirmosios dozės nepraėjus 6 mėnesiams, visada būtina sušvirkšti ir trečiąją dozę.

Taip pat gali būti skiriamas ir 3 dozių skiepijimo planas (po 0,5 ml švirkščiama 0-nį, 2-ąjį ir 6-ąjį mėnesiais). Antroji dozė turi būti sušvirkšta ne anksčiau kaip po vieno mėnesio po pirmosios dozės, o trečioji dozė turi būti sušvirkšta ne anksčiau kaip po trijų mėnesių po antrosios dozės. Visos trys dozės turi būti sušvirkštos per vienerius metus.

14 metų ir vyresniems asmenims Silgard turi būti skiriamas pagal 3 dozių skiepijimo planą (0-nį, 2-ąjį ir 6-ąjį mėnesiais). Antroji dozė turi būti sušvirkšta ne anksčiau kaip po vieno mėnesio po pirmosios dozės, o trečioji dozė turi būti sušvirkšta ne anksčiau kaip po trijų mėnesių po antrosios dozės. Visos trys dozės turi būti sušvirkštos per vienerius metus.

Cervarix saugo nuo pagrindinių gimdos kaklelio vėžį sukeliančių 16, 18 tipo ŽPV. Vakcina skirta nuo 9 metų  ir vyresnėms mergaitėms. Cervarix – žmogaus papilomos viruso vakcinacijos planas priklauso nuo skiepijamos pacientės amžiaus.

Nuo 9 iki 14 metų (įskaitant): Dvi dozės po 0,5 ml. Antrąją dozę suleisti, praėjus nuo 5 iki 13 mėnesių po pirmosios dozės. Jeigu antroji vakcinos dozė suleidžiama praėjus mažiau nei 5 mėnesiams po pirmosios dozės, visada reikia suleisti trečiąją dozę.

Nuo 15 metų ir vyresnėms: Trys dozės po 0,5 ml 0, 1 ir 6 mėnesiais. Jeigu reikia lankstesnio imunizacijos plano, antrąją dozę galima suleisti, praėjus nuo 1 iki 2,5 mėnesio po pirmosios, o trečiąją dozę suleisti, praėjus nuo 5 iki 12 mėnesių po pirmosios dozės.

Moterims, gavusioms pirmąją Cervarix dozę, rekomenduojama užbaigti visą skiepijimo kursą Cervarix vakcina.

Skiepų kainas savo mieste rasite čia: