Endemik 9 Paslaugos 9 Skiepai 9 Pasiutligė

Pasiutligė

Pasiutligė – ūmi virusinė liga, kuri visuomet yra mirtina dėl progresuojančio smegenų pažeidimo. Pasiutligės sukėlėjas yra labai neatsparus išorės aplinkai virusas, todėl juo užsikrečiama tik tada, kai pasiutlige sergančio gyvūno seilės per pažeistą odą arba gleivines patenka į žaizdą. 

Pavojingesni įkandimai – į nuogą kūną nei per rūbus. Labai pavojinga, kai pasiutę laukiniai gyvūnai giliai sukandžioja žmogaus veidą. Tuo atveju būdingas trumpesnis inkubacinis periodas ir didesnis pavojus susirgti pasiutlige. Rečiau žmogus užsikrečia pasiutusio gyvūno seilių patekus į odos įbrėžimus, jungines ir gleivines.

Pasiutligės virusas yra labai jautrus išdžiūvimui, dezinfekcinėms medžiagoms, dėl šios priežasties viruso plitimas per išorinės aplinkos objektus beveik neįmanomas.

Ligos simptomai

Inkubacinis pasiutligės periodas trunka nuo 12 dienų iki kelių mėnesių. Inkubacinio periodo trukmė priklauso nuo užkrato patekimo vietos (kuo arčiau galvos, tuo šis laikas yra trumpesnis), nuo į žaizdą patekusio užkrato kiekio, įkandimo vietos įnervavimo ypatumų, apkandžiotojo imuninės sistemos. 

Pirmieji pasiutligės simptomai panašūs į gripą: karščiavimas, galvos skausmas, didelis silpnumas. Šis periodas gali trukti apie savaitę. Progresuojant ligai atsiranda ir kitų simptomų. Skiriamos dvi tipinės pasiutligės formos. Encefalitas su sujaudinimu yra klasikinė pasiutligės forma, pasireiškianti vandens baime, oro judėjimo baime, gerklų spazmais. Paralyžinė pasiutligės forma pasireiškia progresuojančiu raumenų silpnumu be galvos smegenų pažeidimo požymių. Neurologinių simptomų periodas gali užtrukti apie savaitę, vėliau pereina į komą ir baigiasi mirtimi.

Iki šiol nėra veiksmingo pasiutligės gydymo būdo. Tad įkandus bet kokiam gyvūnui rekomenduojama nedelsiant kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, kur gydytojas, įvertinęs situaciją ir galimą riziką užsikrėsti pasiutlige, skirs profilaktinį pasiutligės vakcinacijos kursą.

Pasiutligės profilaktikos kursui skiepijamos penkios vakcinos dozės: 0, 3, 7, 14, 28 dieną nuo įkandimo ar sužalojimo.

Informacija parengta remiantis www.ulac.lt