Endemik 9 Paslaugos 9 Skiepai 9 Kelionės 9 Vidurių šiltinė

Vidurių šiltinė

Vidurių šiltinė ūmi infekcinė liga, kurią sukelia bakterija Salmonella Typhi. Pasaulyje kasmet registruojama apie 17 milijonų vidurių šiltinės atvejų ir apie 600 tūkst. mirties nuo šios infekcinės ligos atvejų. Dažniau ši infekcija paplitusi šilto klimato šalyse – Azijoje, Afrikoje, Lotynų Amerikoje. Pastaraisiais metais Lietuvoje kasmet diagnozuojami 1–2 šios infekcijos atvejai, tarp jų – ir įvežtiniai atvejai iš endeminių šalių.

Kaip užsikrečiama vidurių šiltine?

Vidurių šiltinės infekcijos šaltinis yra šia infekcine liga sergantis žmogus. Užkratą gali platinti ir asmenys, sergantys lengvomis arba besimptomėmis šios ligos formomis. 

Vidurių šiltinės inkubacinis periodas priklauso nuo į organizmą patekusių bakterijų skaičiaus. Tačiau paprastai trunka nuo 9 iki 14 dienų (trumpiausias – 7 dienos, ilgiausias – 25 dienos). Kuo užkrato dozė didesnė, tuo šis periodas trumpesnis, o liga sunkesnė.

Į sveiko žmogaus organizmą sukėlėjas patenka tik per burną su užterštu maistu, vandeniu arba per užterštas rankas ir aplinkos daiktus, kuriais naudojosi sergantis užkrečiamąja liga žmogus bei sukėlėjų nešiotojas. Taigi užsikrėsti vidurių šiltine galima valgant nešvariomis (neplautomis) rankomis, jei ant jų pateko bakterijų nuo aplinkos daiktų, po sąlyčio su ligonio ar bakterijų nešiotojo išskyromis. Atsiradus vidurių šiltinei būdingų negalavimų, ypač jei tęsiasi karščiavimas, reikia kuo skubiau kreiptis į gydytoją.


Ligos simptomai

Ši liga pasireiškia ilgai trunkančiu karščiavimu, stipriais galvos skausmais, bendru silpnumu, apetito stoka, suretėjusiu širdies dažniu, vidurių užkietėjimu arba viduriavimu, sausu kosuliu. Dažnai gali būti lengvų ir atipinių ligos formų. Negydomiems ligoniams po kelių savaičių gali atsirasti opų žarnyne, dėl kurių gali prasidėti žarnyno kraujavimas arba prakiurti žarnos (perforacija).

Kaip apsisaugoti nuo šios ligos?

Rutininė vakcinacija nuo vidurių šiltinės nerekomenduojama. Gali būti skiepijami asmenys, turintys profesinę riziką, vykstantys į endemines šalis, taip pat lėtinių bakterijų nešiotojų šeimos nariai.

Informacija parengta remiantis www.ulac.lt 

Pasikonsultuoti su gydytoju ir pasiskiepyti nuo viduriu šiltinės galite „Endemik“ klinikose. Būtina išankstinė registracija.

TYPHIM VAKCINA 

KĄ SVARBU ŽINOTI?

Ši vakcina apsaugo nuo Salmonella typhi sukeltos infekcinės ligos, bet neapsaugo nuo Salmonella paratyphi A ar B ar „netifinių“ salmonelių sukeltų infekcinių ligų.
Ši vakcina yra NEGYVA, todėl ligos sukelti negali. Ji skirta vaikams nuo 2 metų ir
suaugusiems.
Šios vakcinos naudoti NEGALIMA, jei esate alergiškas bent vienam iš jos komponentų arba šiuo metu sergate ūmia liga arba yra lėtinės ligos paūmėjimas.
Imunitetas susidarys praėjus 2-3 savaitėms po vakcinos suleidimo. Pakartotinai
reikia skiepytis kas 3 metus.

Dažniausi nepageidaujami reiškiniai, galintys pasireikšti po vakcinos suleidimo:
• galvos skausmas;
• raumenų skausmas;
• karščiavimas, negalavimas;
• mieguistumas, nuovargis;
• vakcinos suleidimo vietoje gali atsirasti paraudimas, patinimas, skausmas, sukietėjimas, nedidelė kraujosrūva – visa tai yra normalu ir jaudintis nereikia, skausmą sumažinti gali šaltas kompresas, uždėtas ant skiepijimo vietos.

Visi jie praeina be gydymo per 1-3 dienas. Esant sunkiems simptomams, galima
išgerti vaistų nuo skausmo (pvz., tab. Ibuprofen 400 mg arba tab. Paracetamol
500 mg. Vaikams dozuojant pagal kūno masę, pvz., 10mg/kg Ibuprofeno ar 15mg/kg Paracetamolio).

Bent parą po vakcinacijos negalima:
• vartoti alkoholio;
• drėkinti injekcijos vietos (duše galima ją kuo nors pridengti);
• aktyviai sportuoti.

Sunkios alerginės reakcijos po šios vakcinos užregistruoti tik keletas atvejų. Tai gali būti tokios reakcijos:
• pasunkėjęs kvėpavimas, liežuvio ar lūpų pamėlynavimas;
• galvos sukimasis (žemas kraujo spaudimas) ir ūminis
kraujagyslių nepakankamumas (kolapsas);
• veido ir kaklo patinimas.

Jeigu pasireiškia sunki alerginė reakcija, ji paprastai pasireiškia labai greitai,
iškart po injekcijos, kol Jūs vis dar esate klinikoje ar gydytojo kabinete.

Jeigu bent vienas požymis atsiranda Jums išėjus iš klinikos, po to kai Jums buvo
sušvirkšta vakcinos, nedelsiant būtinai pasikonsultuokite su gydytoju.