Haemophilus influenzae B infekcija
Haemophilus influenzae B infekcija (Hib) – infekcija, kuri yra viena pagrindinių invazinių bakterinių ligų priežasčių pasaulyje. Ji sukelia bakteriemiją (bakterijų buvimas kraujyje), gyvybei pavojingą epiglotitą (antgerklio uždegimą), pneumoniją (plaučių uždegimą) ir meningitą (smegenis gaubiančių dangalų uždegimą). Tai – mažų vaikų liga, kuria dažniausiai serga vaikai iki 5 metų. Sergamumo padidėjimas šia infekcija stebimas rugsėjo–gruodžio ir kovo–gegužės mėnesiais.
Skiepijimas
Skiepai yra efektyviausia priemonė, apsauganti nuo Hib. Ir ne tik nuo sunkių šios infekcijos formų, bet ir nuo mirties atvejų. Lietuvoje vaikai skiepijami pagal Nacionalinę imunoprofilaktikos programą konjuguota Hib vakcina. Šia vakcina yra skiepijama kartu su kokliušo, difterijos, stabligės (DTP) ir poliomielito (IPV) vakcina, atitinkamai 2, 4, 6 ir 18 mėnesių vaikai. Įskiepijus visas rekomenduojamas Hib vakcinos dozes, pasiekiamas patikimas ir ilgalaikis imunitetas.
Informacija parengta remiantis www.ulac.lt
ACT-HIB VAKCINA
KĄ SVARBU ŽINOTI?
Haemophilus influenzae B bakterija gali sukelti meningitą, sepsį, artritą, celiulitą bei epiglotitą. Ši vakcina yra NEGYVA, todėl ligos sukelti negali. Šią vakciną galima naudoti vaikams nuo dviejų mėnesių.
Šios vakcinos naudoti NEGALIMA, jei esate alergiškas bent vienam iš jos komponentų ar sergate ūmine liga.
Vakcinos dozių kiekis priklauso nuo vaiko amžiaus:
- Kūdikiai iki 6 mėnesių: skiriamos trys vakcinos dozės, kas 1-2 mėnesius, papildoma palaikomoji dozė skiriama 18 mėnesių amžiaus;
- Kūdikiai nuo 6 iki 12 mėnesių: dvi vakcinos dozės, kas 1-2 mėnesius, papildoma palaikomoji dozė skiriama 18 mėnesių amžiaus;
- Vaikams nuo 1 iki 5 metų: vienkartinė vakcinos dozė.
Dažniausi nepageidaujami reiškiniai, galintys pasireikšti po vakcinos suleidimo:
• karščiavimas;
• viduriavimas;
• vaiko dirglumas, verksmas;
• kojų patinimas, mėšlungis;
• vakcinos suleidimo vietoje gali atsirasti paraudimas, patinimas, skausmas, sukietėjimas, nedidelė kraujosrūva – visa tai yra normalu ir jaudintis nereikia, skausmą sumažinti gali šaltas kompresas, uždėtas ant skiepijimo vietos.
Visi šie reiškiniai praeina be gydymo per 1-3 dienas. Esant sunkiems simptomams, galima vaikui duoti vaistų nuo skausmo (dozuojant pagal kūno masę, pvz., 10mg/kg Ibuprofeno ar 15mg/kg Paracetamolio).
Bent parą po vakcinacijos negalima šlapinti injekcijos vietos.
Sunkios alerginės reakcijos po šios vakcinos užregistruoti tik keletas atvejų. Tai gali būti tokios reakcijos:
• pasunkėjęs kvėpavimas, liežuvio ar lūpų pamėlynavimas;
• galvos sukimasis (žemas kraujo spaudimas) ir ūminis
kraujagyslių nepakankamumas (kolapsas);
• veido ir kaklo patinimas.
Jeigu pasireiškia sunki alerginė reakcija, ji paprastai pasireiškia labai greitai, iškart po injekcijos, kol Jūs vis dar esate klinikoje ar gydytojo kabinete.
Jeigu bent vienas požymis atsiranda Jums išėjus iš klinikos, po to kai Jums buvo sušvirkšta vakcinos, nedelsiant būtinai pasikonsultuokite su gydytoju.
INFANRIX HEXA VAKCINA
KĄ SVARBU ŽINOTI?
Ši vakcina apsaugo nuo Haemophilus influenzae B bakterijos, kuri gali sukelti meningitą, sepsį, artritą, celiulitą bei epiglotitą, taip pat nuo difterijos, stabligės ir kokliušo, poliomielito, hepatito B.
Ši vakcina yra NEGYVA, todėl ligos sukelti negali. Ji skirta vaikams nuo 6 savaičių iki 10 metų amžiaus.
Šios vakcinos naudoti NEGALIMA, jei Jūsų vaikas yra alergiškas bent vienam iš jos komponentų, antibiotikui neomicinui, polimiksinui, jei serga ūmine liga.
Reikalingos KETURIOS šios vakcinos dozės: I dozė Jūsų pasirinktu metu, II-a dozė po 2 mėn., III-ia dozė po 2 mėn. po antros dozės, IV-a dozė – mažiausiai 6 mėn. po trečiosios dozes, geriausia po 6-12 mėn., bet ne vėliau kaip 18 mėnesių amžiuje.
Palaikomosios dozės: kas 10 metų.
Imunitetas susidaro praėjus 2-4 savaitėms po pirminės imunizacijos ir išlieka apie 10 metų.
Dažniausi nepageidaujami reiškiniai, galintys pasireikšti po vakcinos suleidimo:
• bendras negalavimas, dirglumas,nuovargis, neįprastas verkimas;
• karščiavimas ≥ 38°C;
• apetito praradimas;
• vėmimas, viduriavimas;
• sąnarių skausmas;
• raumenų skausmas;
• vakcinos suleidimo vietoje gali atsirasti paraudimas, patinimas, skausmas, sukietėjimas, nedidelė kraujosrūva – visa tai yra normalu ir jaudintis nereikia, skausmą sumažinti gali šaltas kompresas, uždėtas ant injekcijos vietos.
Visi jie praeina be gydymo per 1-3 dienas. Esant sunkiems simptomams, galima vaikui duoti vaistų nuo skausmo, dozuojant pagal kūno masę (pvz .,10mg/kg Ibuprofeno ar 15mg/kg Paracetamolio). Jei skiepijama ne pirma vakcinos dozė, o po pirmosios buvo ryškūs šalutiniai reiškiniai – galima prieš vakcinaciją suduoti Paracetamolio pagal kūno svorį, dozę kartojant po 4-6 valandų). Bent parą po vakcinacijos negalima drėkinti injekcijos vietos (duše galima ją kuo
nors pridengti).
Sunkios alerginės reakcijos po šios vakcinos yra retos. Tai gali būti tokios reakcijos:
• pasunkėjęs kvėpavimas, liežuvio ar lūpų pamėlynavimas;
• galvos sukimasis (žemas kraujo spaudimas) ir ūminis kraujagyslių nepakankamumas (kolapsas);
• veido ir kaklo patinimas.
Jeigu pasireiškia sunki alerginė reakcija, ji paprastai pasireiškia labai greitai, iškart po injekcijos, kol Jūs vis dar esate klinikoje ar gydytojo kabinete.
Jeigu bent vienas požymis atsiranda Jums išėjus iš klinikos, po to kai Jums buvo sušvirkšta vakcinos, nedelsiant būtinai pasikonsultuokite su gydytoju.