Gripo skiepai

Gripo skiepai

Kada prasideda gripo sezonas?

Įprastai gripo sezonas prasideda 40-tąją kalendorinę metų savaitę (spalio mėnuo) ir tęsiasi iki 20-osios kitų metų kalendorinės savaitės (gegužės mėnuo).

Kas yra gripas?
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia, jog gripas yra viena rimčiausių visuomenės sveikatos problemų daugumoje valstybių. Tai viena dažniausiai epidemijomis pasireiškiančių ligų.

Gripas – ūmi kvėpavimo takų infekcija, plintanti nuo žmogaus žmogui oro lašeliniu būdu. Gripu visame pasaulyje gali susirgti kiekvienas bet kokio amžiaus žmogus. Skirtingai nuo kitų kvėpavimo takų infekcijų, gripas ne tik sukelia ūmią ligą, bet ir yra labai pavojingas dėl galimų komplikacijų. Padidintos rizikos grupėse gripas sukelia ypač sunkias komplikacijas ir gali baigtis net ir mirtimi. Gripo virusai sukelia kasmetines sezonines epidemijas, kurių metu suserga apie 5-10 proc. gyventojų. Lietuvos klimato zonoje sergamumo gripu padidėjimas stebimas rudens – žiemos sezonu. Gripo epidemijos mažindamos žmogiškuosius resursus neigiamai veikia valstybių ekonomiką ir sudaro didelį papildomą sezoninį krūvį sveikatos apsaugos sistemoms.

Kas yra gripo sukėlėjas?

Gripo virusai priklauso Orthomyxoviridae šeimai, kuri turi tris gentis: Influenzavirus A, B ir C. Gripo A virusas patogeniškas žmonėms, laukiniams ir naminiams vandens paukščiams, žinduoliams. Žmonių populiacijoje šis viruso tipas sukelia pandemijas ir epidemijas. Gripo B virusas plinta žmonių populiacijoje ir kas kelerius metus sukelia epidemijas. Gripo C virusas patogeniškas žmonėms ir kiaulėms, tačiau sukelia tik pavienius susirgimus ir nedidelius protrūkius.

 

Skiepai (vakcinacija) – pati efektyviausia gripo infekcijos profilaktika. Ir kainuoja mažiau nei gydymas susirgus.

Vakcinacijai yra naudojamos saugios ir efektyvios, kiekvienais metais atnaujinamos vakcinos, kurios sergamumą bei komplikacijų tikimybę sumažina net iki 70-90%.

 • Pasiskiepyti nuo gripo rekomenduojama kiekvienais metais rudens-žiemos mėnesiais, nes reikia maždaug dviejų savaičių, kad žmogaus organizme susidarytų antikūnai kovai su gripo virusu. Geriausia pasiskiepyti prieš prasidedant gripo sezonui, tačiau net ir sausio-vasario mėnesiais skiepytis nėra vėlu, nes gripo sezonas paprastai tęsiasi nuo spalio iki balandžio mėnesio.

 

 • Pasiskiepyti nuo gripo PSO rekomenduoja daugumai žmonių, ypač šiems rizikos grupių asmenims:
  • 65 metų ir vyresniems asmenims;
  • Nėščioms moterims;
  • Sergantiems lėtinėmis ligomis ir asmenims, kurių atsparumas ligoms sumažėjęs;
  • Vaikams nuo 6 mėn. iki 2 metų;
  • Medicinos darbuotojams;

 

 • Gripo virusui būdinga dažna kaita (genetinės mutacijos), kas lemia gripo viruso savybių įvairovę. Todėl PSO nuolat seka gripo virusų kaitą ir kiekvienais metais prognozuoja labiausiai paplitusius viruso tipus bei rekomenduoja būsimojo sezono vakcinos antigeninę sudėtį šiaurės ir pietų pusrutuliui.
 • 2019-2020 metų šiaurės pusrutulio gripo sezonui PSO ir Europos Sąjungos Ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) rekomenduoja antigeninę vakcinos sudėtį, atitinkančią:
 • an A/Brisbane/02/2018 (H1N1)pdm09-like virus;
 • an A/Kansas/14/2017 (H3N2)-like virus;
 • a B/Colorado/06/2017-like virus (B/Victoria/2/87 lineage).
 • B/Phuket/3073/2013-like virus.

Gripo epidemijos metu taip pat rekomenduojama:

 • Dažnai plauti rankas;
 • Vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis;
 • Vengti masinio žmonių susibūrimo vietų;
 • Kosint ir čiaudint prisidengti burną;
 • Neplautomis rankomis stengtis neliesti akių, nosies ir burnos;
 • Gerai vėdinti patalpas;
 • Susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, gerti daug skysčių, likti namuose.

 Gripo gydymas
Susirgus rekomenduojama kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą į savo šeimos gydytoją, kuris skirs konkrečiam sezoniniam sukėlėjui labiausiai tinkantį gydymą. Antibiotikai virusų neveikia ir skiriami tik komplikacijų atvejais.

 

Mitai apie vakcinas
Populiariausias ir absurdiškiausias mitas – skiepai sugriauna imunitetą.
Priešingai, skiepai sukuria specifinį imunitetą, greitai ir veiksmingai apsaugantį nuo konkrečios ligos. Kuo daugiau žmogus gauna skiepų, tuo labiau apsaugotas nuo įvairių susirgimų.

Atkakliai plinta mitas, jog pasiskiepijus nuo gripo, juo susergama, nes užsikrečiama. Norime atsakingai užtikrinti, kad gripo viruso šiuolaikiniuose skiepuose nėra – juose yra tik viruso dalelės. Šiandieninės technologijos leidžia sukurti vakcinas, kurios sukelia žmogaus imuninės sistemos atsaką ir organizmas PATS sukuria ginklus prieš viruso dalelę – antikūnus. Jei į organizmą patenka tikras virusas – jie sėkmingai su virusu kovoja.
PSO konstatuoja, kad skiepų pagalba sumažinus tam tikrų užkrečiamų ligų dažnumą, ypač išsivysčiusiose šalyse, išaugo dvejonių dėl galimų šalutinių poveikių. Kitais žodžiais, vakcinos tapo savo sėkmės įkaitu.

Melagingi ar nepagrįsti gandai dėl vakcinų saugumo gali kelti grėsmę šalies imunizacijos programai, to kaina bus žmonių gyvybės.

Informuojame:
Kad būtų sumažinta šalutinių poveikių tikimybė, sukurtas skaidrus, mokslu paremtas procesas (Europoje jį prižiūri Europos Vaistų agentūra (EMA), Lietuvoje – Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba). Vakcinos tiriamos, gaminamos ir vartojamos, remiantis tarptautiniu lygiu patvirtintais standartais. Pradėjus vartoti vakcinas rinkoje užtikrinama jų saugumo priežiūros sistema, operatyviai išanalizuojami ir įvertinami bet kokie pranešimai dėl vakcinacijos ir vakcinų šalutinių poveikių. PSO 1999 metais sukūrė Pasaulinį patarėjų komitetą dėl vakcinų saugumo (angl. Global Advisory Committee on Vaccine Safety), į kurį įtraukė geriausius pasaulio nepriklausomus ekspertus. Informacija apie vakcinų saugumą grindžiama kompetentingų tarptautinių ir nacionalinių įstaigų oficialiais pranešimais bei rekomendacijomis.

Objektyvūs skaičiai:
Lietuvos Užkrečiamų ligų ir AIDS centro duomenimis šalyje kasmet atliekama apie 800 tūkst. vakcinacijos dūrių, tiek kartų paskiepijama vaikų ir suaugusiųjų. Kasmet registruojama 30-50 nepageidaujamų reakcijų į skiepus. Tai tesudaro 0,003-0,006 proc. nuo visų per metus atliekamų injekcijų.

Kodėl pasiskiepijus nuo gripo lieka nedidelė tikimybė susirgti?

 • Jūs jau galite būti užsikrėtęs gripo virusu prieš pasiskiepijant. Jūsų imuninė sistema nespėjo pagaminti antikūnų prieš gripo virusą. Pakankamam imunitetui susidaryti reikalingos mažiausiai dvi savaitės.
 • Jūs užsikrėtėte gripo virusu, kurio dalelių nėra sezoninio gripo vakcinos sudėtyje. Visuomenėje cirkuliuoja daugybė įvairių gripo virusų. Kasmet gyventojus stengiamasi apsaugoti nuo trijų gripo virusų, kurie kaip tyrimai rodo, bus labiausiai paplitę artėjantį gripo sezoną.
 • Kai kurie žmonės gali vis tiek užsikrėsti gripo virusu, nepaisant to, kad buvo skiepyti gripo vakcina. Tai gali įvykti dėl skirtingų žmonių organizmo savybių, amžiaus ypatumų, bendros sveikatos būklės.

♥♥♥♥♥

Daug laiko praleisdami uždaruose, nevėdinamuose biuruose ar kitose įstaigose, kolegos pasidalina ne tik šypsenomis ar sausainiais, bet ir gripo virusais. Juos pasigavę, dėl gripo simptomų, ne tik praranda darbingumą, bet parsineša juos ir į namus. Todėl nepamirškite, skiepijatės ne tik dėl savęs.

Gripas – nėra peršalimas. Nesidalinkite gripu!

 

 

*SEASONAL INFLUENZA IN THE WHO EUROPEAN REGION, 2017–2018 EARLY SEASON, situational analysis of WHO Europe.

Informacinis keturvalentės vakcinos nuo gripo lapelis

Dažniausiai užduodami klausimai apie skiepus nuo gripo

Kviečiame pasiskiepyti!

Skiepų kainas savo mieste rasite čia: