Endemik 9 Paslaugos 9 Skiepai 9 Gripas

Gripas

Kas yra gripas?

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia, kad gripas yra viena rimčiausių visuomenės sveikatos problemų daugumoje valstybių. Tai viena dažniausiai epidemijomis pasireiškiančių ligų.

Gripas – ūmi kvėpavimo takų infekcija, plintanti nuo žmogaus žmogui oro lašeliniu būdu. Gripu visame pasaulyje gali susirgti kiekvienas bet kokio amžiaus žmogus. Skirtingai nuo kitų kvėpavimo takų infekcijų, gripas ne tik sukelia ūmią ligą, bet ir yra labai pavojingas dėl galimų komplikacijų. Rizikingesnėse grupėse gripas sukelia ypač sunkių komplikacijų ir netgi gali baigtis mirtimi. Gripo virusai sukelia kasmetines sezonines epidemijas, kurių metu suserga apie 5–10 proc. gyventojų. Lietuvos klimato zonoje sergamumo gripu padidėjimas stebimas rudens ir žiemos sezonais. Gripo epidemijos, mažindamos žmogiškuosius resursus, neigiamai veikia valstybių ekonomiką ir sudaro didelį papildomą sezoninį krūvį sveikatos apsaugos sistemoms.

Kas yra gripo sukėlėjas?

Gripo virusai priklauso Orthomyxoviridae šeimai, kuri turi tris gentis: Influenzavirus A, B ir C. Gripo A virusas patogeniškas žmonėms, laukiniams ir naminiams vandens paukščiams, žinduoliams. Žmonių populiacijoje šis viruso tipas sukelia pandemijas ir epidemijas. Gripo B virusas plinta žmonių populiacijoje ir kas kelerius metus sukelia epidemijas. Gripo C virusas patogeniškas žmonėms ir kiaulėms, tačiau sukelia tik pavienius susirgimus ir nedidelius protrūkius.

Kada prasideda gripo sezonas?

Įprastai gripo sezonas prasideda 40-ąją kalendorinę metų savaitę (spalio mėnuo) ir trunka iki 20-osios kitų metų kalendorinės savaitės (gegužės mėnuo).

Kas efektyviausiai apsaugo nuo gripo?

Skiepai (vakcinacija) pati efektyviausia gripo infekcijos profilaktika. Be to, kainuoja mažiau nei gydymas susirgus.

Gripo virusui būdinga dažna kaita (genetinės mutacijos), kas lemia gripo viruso savybių įvairovę. Todėl PSO nuolat stebi gripo virusų kaitą ir kiekvienais metais prognozuoja labiausiai paplitusius viruso tipus bei rekomenduoja būsimojo sezono vakcinos antigeninę sudėtį šiaurės ir pietų pusrutuliui. Dėl šios priežasties vakcinacijai yra naudojamos kiekvienais metais atnaujinamos saugios ir efektyvios vakcinos, kurios sergamumą bei komplikacijų tikimybę sumažina net iki 70–90 proc.

Pasiskiepyti nuo gripo rekomenduojama kiekvienų metų rudens ir žiemos mėnesiais, nes reikia maždaug dviejų savaičių, kad žmogaus organizme susidarytų antikūnai kovai su gripo virusu. Geriausia pasiskiepyti prieš prasidedant gripo sezonui, tačiau net ir sausio bei vasario mėnesiais skiepytis nėra vėlu, nes gripo sezonas paprastai trunka nuo spalio iki balandžio mėnesio.

Pasiskiepyti nuo gripo PSO rekomenduoja daugumai žmonių, ypač asmenims, esantiems rizikos grupėse:

 • 65 metų ir vyresniems asmenims;
 • nėščiosioms;
 • sergantiems lėtinėmis ligomis ir asmenims, kurių atsparumas ligoms sumažėjęs;
 • vaikams nuo 6 mėn. iki 2 metų;
 • medicinos darbuotojams.

Gripo epidemijos metu taip pat rekomenduojama:

 • Dažnai plauti rankas;
 • Vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis;
 • Vengti masinio žmonių susibūrimo vietų;
 • Kosint ir čiaudint prisidengti burną;
 • Neplautomis rankomis stengtis neliesti akių, nosies ir burnos;
 • Gerai vėdinti patalpas;
 • Susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, gerti daug skysčių, likti namuose.

Kodėl pasiskiepijus nuo gripo lieka nedidelė tikimybė susirgti?

 • Jau galite būti užsikrėtęs gripo virusu prieš skiepijimąsi, o jūsų imuninė sistema dar nespėjo pagaminti antikūnų nuo gripo viruso. Pakankamam imunitetui susidaryti reikalingos mažiausiai dvi savaitės.
 • Užsikrėtėte gripo virusu, kurio dalelių nėra sezoninio gripo vakcinos sudėtyje. Visuomenėje cirkuliuoja daugybė įvairių gripo virusų. Kasmet gyventojus stengiamasi apsaugoti nuo keturių gripo virusų, kurie, kaip rodo tyrimai, bus labiausiai paplitę artėjantį gripo sezoną.
 • Kai kurie žmonės vis tiek gali užsikrėsti gripo virusu, nepaisant to, kad buvo skiepyti gripo vakcina. Tai gali įvykti dėl skirtingų žmonių organizmo savybių, amžiaus ypatumų, bendros sveikatos būklės. 

Fluenz Tetra vakcina

Fluenz Tetra vakcina, kurios farmacinė forma yra nosies purškalas (suspensija) Patvirtinta terapinė vakcinos indikacija yra gripo profilaktika vaikams ir paaugliams nuo 24 mėnesių iki 18 metų.

Vakcinos dozavimas:

 • Vyresniems kaip 24 mėnesių vaikams ir paaugliams 0,2 ml (vartojamas po 0,1 ml į kiekvieną šnervę).
 • Vaikams, kurie anksčiau nebuvo skiepyti nuo sezoninio gripo, antra dozė turi būti skirta praėjus mažiausiai 4 savaičių laikotarpiui.

Fluenz Tetra negalima injekuoti. Daugiau informacijos galite rasti preparato charakteristikų santraukoje (nuoroda) arba teiraukitės pas sveikatos priežiūros specialistą. Pranešti apie nepageidaujamą reakcijų galite čia (nuoroda į VVKT puslapį)

SVARBU: TUO PAČIU METU GALITE PASISKIEPYTI IR NUO GRIPO, IR NUO PNEUMOKOKINĖS INFEKCIJOS.

 


Nepamirškite, kad skiepijatės ne tik dėl savęs, bet ir dėl jus nuolat supančių žmonių gerovės.

Dažniausiai užduodami klausimai apie skiepus nuo gripo