Endemik 9 Paslaugos 9 Skiepai 9 Erkinis encefalitas

Erkinis encefalitas

Lietuva, Latvija ir Estija – Europos Sąjungos šalys, kuriose viena didžiausių rizikų užsikrėsti erkių platinamomis ligomis. Erkių aktyvumo sezonas paprastai prasideda ankstyvą pavasarį ir trunka iki lapkričio mėnesio, tačiau erkių gyvenimo sezoniškumas pamažu nyksta ir skiepai nuo erkinio encefalito tampa aktualūs visus metus.

Specifinio gydymo susirgus erkiniu encefalitu nėra. Ligos sukėlėjas yra virusas, o nuo viruso iki šiol nėra išrasti efektyvūs vaistai. Tad visiškai nuo šios ligos pasveiksta tik apie 40 % sergančiųjų. Likusiems 35–58 proc. asmenų pasireiškia įvairūs negalavimai, paveikiantys gyvenimo kokybę, o kartais priverčiantys pakeisti ir gyvenimo būdą (apie 10–15 proc. pacientų patiria vienos ar kelių galūnių paralyžių).

Pagrindinė priemonė išvengti susirgimo šia sunkia liga yra profilaktiniai skiepai nuo erkinio encefalito. Atlikus vakcinaciją du kartus su 1–3 mėnesių pertrauka tarp skiepų imunitetas susiformuoja vieniems metams. Po metų suleidus dar vieną skiepo dozę atsparumas ligai pratęsiamas dar trejiems metams. Taigi trys injekcijos užtikrina ramų gyvenimą potencialios ligos atžvilgiu trejiems metams.

Kada geriausia skiepytis? 

Erkės būna gyvybingos jau 5–7 laipsnių temperatūroje ir kelia grėsmę sveikatai. Skiepytis reikėtų taip, kad iki erkių sezono jau turėtumėte gerą imunitetą. Tad patartina pradėti skiepytis žiemą ar ankstyvą pavasarį, tačiau skiepytis galima ir visus metus.

Nuo 2004 metų spalio 14 dienos pagal Sveikatos apsaugos ministro įsakymą Nr. V-716 erkių pernešamos ligos – erkinis encefalitas ir Laimo liga – yra įtrauktos į profesinių ligų sąrašą. Taigi valstybė įpareigoja darbdavius pasirūpinti darbuotojais, kurie dirba miškuose, pakelėse, pievose, laukuose ar kitose vietose, kur yra tikimybė susidurti su erkėmis. 

Daugiau informacijos apie erkes rasite čia ir stoperkes.lt