pgr tyrimas

Žodis endokrinologija yra kilęs iš graikų kalbos ir reiškia „viduje + nulemti, spręsti“. Tai yra medicinos mokslas apie endokrinus, arba, paprasčiau tariant, hormonus. Endokrinologija yra ir biologijos, ir medicinos kryptis. Medicininė endokrinologijos kryptis apima vidaus ligų tyrimus. Gydytojai endokrinologai diagnozuoja ir gydo tokias ligas kaip hipoglikemija, diabetas, skydliaukės veikla ir kitas.

Išsiaiškinkime plačiau kas yra endokrinologas, ką daro ir kokius tyrimus jis atlieka, kas yra endokrininė sistema, kada reikėtų kreiptis į gydytoją endokrinologą bei kaip vyksta endokrinologo konsultacijos ir kokia jų kaina.

Endokrinologas – kas tai?

Jeigu aiškinant labai paprastai, gydytojas endokrinologas yra toks specialistas, kuris rūpinasi tinkama skydliaukės veikla ir jos gaminamais hormonais.

Jei kalbant sudėtingiau, endokrinologo sritis yra vidaus sekrecijos arba endokrininės liaukos – jų veikla, tinkamai gaminami hormonai, su šiomis liaukomis susijusios ligos, profilaktika ir ligų gydymas.

Pas gydytojus endokrinologus lankosi įvairaus amžiaus pacientai. Vaikų endokrinologo pagalbos gali prireikti tuomet, kai tarp šeimos narių yra lėtinių paveldimų ligų. Paaugliams endokrinologas padeda brendimo laikotarpiu dėl hormonų sutrikimų. Jaunoms merginoms paauglystėje galima užfiksuoti polinkį į policistinių kiaušidžių sindromą, todėl kuo anksčiau jis pastebimas ir pradedamas gydyti, tuo labiau mažėja tikimybė, kad mergina gali turėti problemų dėl vaisingumo. Būtent endokrinologas gali diagnozuoti šį polinkį.

Moterys į endokrinologus kreipiasi dėl sutrikusios hormonų veiklos negalint pastoti. Pas endokrinologą kreiptis gali paskatinti ir ginekologas.

Taip pat vienos iš dažnų priežasčių, kuomet žmonės kreipiasi į gydytojus endokrinologus, yra sutrikusi skydliaukės veikla.

Dar galima išgirsti ir sąvoką 3 lygio endokrinologas. Šis gydytojas suteikia specializuotą pagalbą bei gydymą, o pas jį patekti galima tik su pirmo ar antro lygio gydytojo siuntimu. Patekti pas 3 lygio gydytoją endokrinologą jums gali padėti jūsų šeimos gydytojas, išklausęs jus kamuojančius simptomus.

„Endemik“ klinikose taip pat galite kreiptis į gydytojus endokrinologus.

Ką daro endokrinologas?

Ką gydo endokrinologas? Savo srities profesionalai gydytojai endokrinologai diagnozuoja ir gydo tokias endokrinologines ligas kaip cukrinis diabetas, taip pat skydliaukės sutrikimus, hormonų disbalansą, medžiagų apykaitos sutrikimus, nevaisingumą dėl išsibalansavusių hormonų, sprendžia augimo problemas ir net kai kuriuos vėžinius susirgimus. Taip pat endokrinologai diagnozuoja ir gydo osteoporozę, antinksčių ir hipofizės sutrikimus.

Gydytojai endokrinologai tiria ir prieskydines liaukas, lytines liaukas, posmegenines liaukas, kasą.

Hormonų veikla glaudžiai susijusi su sveika mityba ir gyvenimo būdu, todėl gydytojai endokrinologai gali konsultuoti dėl sveikesnio gyvenimo būdo, viršsvorio ar nutukimo problemų, tinkamo fizinio aktyvumo. Taip pat šios srities gydytojai profilaktiškai tikrina dėl endokrininių ligų rizikos. 

Gydytojai endokrinologai, diagnozei nustatyti, gali skirti papildomus laboratorinius, echoskopinius ar rentgenologinius tyrimus, o esant viršsvoriui, nutukimui, diabetui, šie gydytojai gali sudaryti gydymo veiksmų planą, skirti rekomendacijas ir vykdyti paciento priežiūrą stebint pasiekiamus rezultatus, bendradarbiaujant su diabetologais ar dietologais.

Kas yra endokrininė sistema?

Kalbant apie žmogaus endokrininę sistemą, pirmiausia reiktų paminėti, kad ją sudaro daugybė liaukų. Būtent liaukos išskiria hormonus, kurie reikalingi skirtingoms mūsų organizmo funkcijoms valdyti. Liaukose išsiskyrę hormonai krauju keliauja į mūsų audinius bei organus. 

Galima išskirti devynias pagrindines endokrininės sistemos dalis, kurios yra labai svarbios ir kurias reikėtų aptarti. Tai kiaušidės ir sėklidės, antinksčiai, kasa, pagumburis, hipofizio liauka, prieskydinės liaukos, kankorėžinė liauka, skydliaukė bei užkrūčio liauka. Trumpai aptarkime kiekvieną endokrininės sistemos dalį.

Pradėkime nuo kiaušidžių ir sėklidžių. Moteriškos lytinės liaukos kiaušidės išskiria hormoną estrogeną ir progesteroną. Šios liaukos yra abiejose moters gimdos pusėse ir pirmiausia skatina lytinį vystymąsi, taip pat ir menstruacijas bei vaisingumą, arba kitaip tariant – suteikia moterims galimybę pastoti.

Sėklidės yra vyriška lytinė liauka, kuri išskiria androgenus, o daugiausia – hormoną testosteroną. Šios lytinės liaukos yra vyro kapšelyje ir jos taip pat, kaip moterims kiaušidės, atsakingos už vyrų lytinį vystymąsi, brendimą, tačiau kartu dar ir už veido plaukuotumą, kitaip tariant ūsų bei barzdos žėlimą. Taip pat ši vyrų lytinė liauka yra atsakinga ir už vyrišką libido, spermos ląstelių susidarymą, bei erekciją ir seksualinį elgesį.

Sekanti žmogaus endokrininės sistemos dalis yra antinksčiai. Jau pavadinimas sufleruoja, kad jie yra virš inkstų. Pirmiausia antinksčiai išskiria inkstų funkciją veikiantį aldosteroną, taip pat, susidūrus su stresu, išskiriami katecholaminai bei kortikosteroidai. Pastarieji dar susiję ir su uždegimais bei imunine sistema.

Taip pat antinksčiai išskiria ir androgenus – vyriškus hormonus, o daugiausia testosteroną. 

Visiems gerai žinomas arba tikrai girdėtas virškinimo organas kasa taip pat yra endokrininės sistemos dalis arba endokrininė liauka, kuri yra žmogaus pilvo srityje.

Kasos gaminamų medžiagų išsiskyrimui kontroliuoti ji išskiria polipeptidą. Taip pat peptidinį hormoną gliukagoną. Šis hormonas reguliuoja, o tiksliau didina gliukozės kiekį kraujyje, jei jo trūksta. Endokrininė liauka kasa išskiria ir insuliną bei somatostatiną. Būtent jis atsako už endokrininės sistemos bei nervų sistemos veiklą. Kalbant apie endokrininę liauką kasą verta paminėti ir tai, kad sutrikus jos veiklai, hormonui insulinui ar gliukagonui, tai gali iššaukti cukrinį diabetą ar virškinimo problemas.

Pagumburis, ko gero, yra šiek tiek mažiau girdėta endokrininės sistemos dalis. Jis yra po gumburu ir  virš smegenų kamieno. Pagumburio liauka yra atsakinga už nevalingų kūno funkcijų, tokių kaip širdies ritmas, kvėpavimas, dienos ritmas, miegas, apetitas ir kitų kontrolę ir suaktyvinimą. Būtent pagumburis sieja endokrininę sistemą su nervine sistema.

Endokrininės sistemos dalis hipofizio liauka dar vadinama pagrindine liauka, nes būtent ji išskiria hormonus, kurie reguliuoja kitų liaukų veiklą. Hipofizė prisitvirtinusi prie pagumburio, o jos išskiriami hormonai veikia skydliaukę, lytinį vystymąsi, augimą, odos pigmentaciją bei kitas funkcijas. Šios liaukos sutrikimai gali trikdyti vaiko augimo raidą ir kitų liaukų veiklą.

Prieskydinės liaukos yra kakle, jos yra tikrai mažos liaukos ir gamina PTH arba parathormoną, kuris užtikrina reikiamą cheminių medžiagų kiekį kraujyje, kad nepriekaištingai funkcionuotų raumenys bei nervai.

Kankorėžinė liauka taip pat labai maža ir yra smegenų gilumoje. Ji atsakinga už melatonino išskyrimą, kuris atsakingas už žmogaus miego rėžimą. 

Endokrininės sistemos dalis skydliaukė yra išties labai svarbi. Ne veltui rekomenduojama reguliariai ją tikrintis. Šios kakle esančios liaukos gaminami hormonai atsakingi už organizmo reakciją į kitus hormonus, kraujospūdžio reguliavimą, medžiagų apykaitą, širdies ritmą.

Užkrūčio liaukoje, esančioje po krūtinkauliu, bręsta ir dauginasi limfocitai. Ši liauka atsakinga už organizmo apsaugą nuo įvairių infekcijų ir ligų.

Kada reikėtų kreiptis į endokrinologą?

Pas endokrinologą reikėtų kreiptis ar atlikti endokrinologinius tyrimus tuomet, kai jaučiate tam tikrus simptomus. Jei jus vargina cukrinio diabeto simptomai, sutrinka menstruacijų ciklas, tačiau ginekologas tam neranda priežasties, turėtumėte kreiptis į gydytoją endokrinologą. Taip pat pas šį specialistą turėtumėte apsilankyti tada, jei pastebėjote staigų svorio kritimą ar jus kamuoja nutukimas, jeigu padidėjo kūno plaukuotumas arba atvirkščiai – smarkiai slenka plaukai, jei pakito jūsų kaklo forma ir apimtis, pastebėjote, kad padidėjo jūsų jautrumas ar irzlumas. 

Dauguma šių požymių gali simbolizuoti sutrikusią skydliaukės veiklą. Šio sutrikimo nereikėtų ignoruoti, ypač todėl, kad skydliaukės veiklos sutrikimas dažnai nėra pastebimas iš karto, o uždelstas jos gydymas yra gerokai ilgesnis ir sudėtingesnis.

Į endokrinologą kreiptis gali rekomenduoti ir jūsų šeimos gydytojas. Jis pas šį specialistą taip pat gali siųsti dėl skydliaukės veiklos, diabeto kontrolės, osteoporozės, žemo testosterono lygio, policistinių kiaušidžių sindromo ar net tam tikrų vėžinių susirgimų, pavyzdžiui endokrininės liaukos vėžio. Daugelis šių ligų yra lėtinės, todėl gydytojas endokrinologas atliks tyrimus, diagnozuos ir pritaikys ambulatorinį gydymą su rekomendacijomis bei medikamentais.

Į gydytoją endokrinologą rekomenduojama kreiptis, jeigu:

 • atsirado ryškių be priežasties svorio pokyčių (priaugote ar numetėte daug svorio);
 • prastėja odos, nagų ar plaukų būklė;
 • vargina bendras silpnumas;
 • vargina dažnas neinfekcinės kilmės viduriavimas ar vidurių užkietėjimas;
 • vargina dažnos įvairių sričių infekcijos;
 • dažnai stebimi įvairūs mikroelementų sutrikimai kraujo tyrimuose;
 • šeimoje buvo sergančių endokrininėmis ligomis;
 • vėluoja lytinis vaikų brendimas;
 • stebimas sutrikęs vaikų augimas;
 • moterims pasireiškia menstruacijų ciklo sutrikimai;
 • diagnozuota gydymui atspari arterinė hipertenzija;
 • dažnai vargina inkstų akmenligės priepuoliai;
 • dažni kaulų lūžiai.

Endokrinologo konsultacija

Endokrinologo konsultacija galima ne tik gyvai. Galima ir endokrinologo konsultacija telefonu, o „Endemik“ klinikose – ir gydytojo endokrinologo konsultacija internetu.

Endokrinologo konsultacija būtina jei jaučiate aukščiau išvardintus simptomus. Konsultacijos metu gydytojas endokrinologas išklausys jūsų simptomus, diagnozuos ligą, jei reikia – paskirs papildomus tyrimus. Taip pat paskirs gydymą, dažniausiai ambulatorinį, medikamentais ir paskirs rekomendacijas, kuriomis reikės vadovautis.

„Endemik“ klinikose galėsite užsiregistruoti endokrinologo konsultacijai Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose bei kituose Lietuvos miestuose, kuriuose yra įsikūrusios mūsų klinikos. Pirminė endokrinologo konsultacijos kaina mūsų klinikose siekia apie 50 eurų, o pakartotinė, mėnesio bėgyje, gerokai pigiau. Visas kainas rasite mūsų puslapio kainyne.

Endokrinologas diagnozuoja ir gydo endokrinines ligas: skydliaukės, kasos, antinksčių, hipofizės ir lytinių liaukų gaminamų hormonų sutrikimus. Šios ligos vystosi lėtai – net ir keletą metų. Pacientai jaučia įvairius nespecifinius simptomus, kol galiausiai yra diagnozuojama viena iš minėtų ligų. 

„Endemik“ klinikoje dirbantis gydytojas endokrinologas atlieka išsamų ištyrimą, paskiria hormonų koncentracijos kraujyje tyrimą, paskiria vaizdinius tyrimus: skydliaukės ar pilvo organų ultragarsinius tyrimus. Kad ištyrimas būtų išsamesnis, galima atlikti ir įvairių sričių (galvos, pilvo organų ir kt.) magnetinio rezonanso tyrimus.

Endemik klinikos endokrinologai