Endemik 9 Geležies tyrimas

Geležies tyrimas

Geležies tyrimas atliekamas norint įsitikinti, kad organizmas nejaučia geležies trūkumo. Būtent šios medžiagos žmonių organizme trūksta gana dažnai, tačiau gali būti ištiriamas ir jos perteklius. Bendras kraujo tyrimas dažnai gali tiksliai neparodyti geležies trūkumo, todėl rekomenduojama atlikti ir geležies tyrimą. 

Geležis – kas tai?

Geležis yra pagrindinė hemoglobino sudedamoji dalis, o hemoglobinas – baltymas, atsakingas už dujų pernešimą kraujyje.

Išsekus geležies atsargoms, organizmas nepagamina pakankamai hemoglobino. Tai reiškia, kad kraujas negali pernešti tiek kiek reikia deguonies.

Pastebėti geležies trūkumą organizme sudėtinga, tačiau geležis ir feritinas labai susiję, nes geležis įeina ir į feritino sudėtį, todėl jei organizme trūksta feritino, jums būtinai reikia pasitikrinti ir geležies normas kraujyje.

Geležies trūkumo simptomai

Nemažas geležies trūkumas organizme pirmiausia silpnina raumenų sistemą. Tampa sunku susikaupti, jaučiamas nuovargis ir silpnumas, taip pat gali atsirasti šlapimo nelaikymas, ypač čiaudint ar kosėjant. Geležies ar hemoglobino trūkumas matomas ir išoriškai. Geležies trūkumo organizme požymiais gali tapti slenkantys, lūžinėjantys, lėtai augantys ir blizgesį praradę plaukai, sausėja ir plonėja oda, gali net skilinėti.

Geležies rodikliams kraujyje sumažėjus pakinta burnos gleivinė, nagų būklė. Geležies trūkumas vaikams gali pakeisti ir skonio receptorius. 

Sumažėjusi Fe norma kraujyje gali įtakoti nervinę sistemą – iššaukti galvos skausmus, įtampą, depresiją. Taip pat geležies trūkumo kraujyje simptomai yra dažnas peršalimas, imuninės sistemos susilpnėjimas.

Kenčiant geležies trūkumą ir pasireiškus simptomams reikia atlikti geležies kraujo tyrimą, kad simptomai būtų suvaldyti atstačius reikiamą geležies kiekį, antraip gali vystytis anemija, padažnėti įvairios infekcinės ligos. Geležies tyrimo kaina „Endemik“ klinikose yra labai nedidelė, todėl verta išsitirti ir užsitikrinti, kad organizmas yra pakankamai aprūpintas geležimi.

Geležies perteklius organizme

Didelis geležies kiekis kraujyje taip pat nėra gerai. Geležies kiekis kraujyje gali didėti esant tam tikroms kepenų ligoms arba vartojant kepenis veikiančius vaistus. Per didelis kiekis geležies žmogui yra toksiškas, sukelia hemachromatozę. Ši liga kaupia geležį organuose, atsiranda nuovargis, mieguistumas, apatija, gali sukelti artritą ar sąnarių skausmus.

Geležies pasisavinimas

Jaučiamas geležies trūkumas – ką valgyti? Geležis žmogaus organizme tinkamai pasisavinama yra su maistu, todėl subalansuota dieta turėtų užtikrinti, kad šios medžiagos organizme nepritrūks. Kraujo geležis maiste aptinkama raudonoje mėsoje, žuvyje, kokybiškoje vištienoje, kai kuriose grūdinėse kultūrose, kiaušiniuose, daržovėse.

Ne kraujo geležis maisto produktuose randama vitamino C turinčiose daržovėse, gyvuliniuose baltymuose ir iš čia geriausiai yra pasisavinama.

Geležies šalutinis poveikis

Tiek per didelis, tiek per mažas geležies kiekis turi šalutinį poveikį. Lygiai taip pat jį turi ir papildų ar preparatų su geležimi vartojimas. Žmonės, vartojantys geležį, burnoje gali jausti geležies skonį, gali varginti vidurių užkietėjimas, pilvo skausmai ar kamuoti virškinamojo trakto problemos.