Endemik 9 Cholesterolio tyrimas

Cholesterolio tyrimas

Cholesterolis

Cholesterolis yra medžiaga, primenanti riebalus. Jis aptinkamas kiekvienoje ląstelėje ir keliauja mūsų organizmo kraujotaka. Nors dažnai sakoma, kad reikia prisižiūrėti mitybą, nes atsiras cholestirolis, iš tiesų jo būti organizme privalo, nes jis labai svarbus ląstelėms, lytiniams hormonams, vitamino D apykaitai ir kitiems organizmo procesams. Jo kiekis tiesiog neturi būti per mažas ar per didelis, nes tai sukelia tam tikrus simptomus bei ligas.

Plačiau aptarkime kas yra tas cholestirolis, kodėl jis skirstomas į gerą ir blogą, koks cholestirolis yra pavojingas, kada reikia atlikti cholestirolio tyrimus, kaip pasiruošti cholesterolio tyrimui, ką jis parodo, kokia yra cholestirolio norma kraujyje bei kokia yra šio tyrimo kaina.

Cholesterolis – kas tai?

Riebalus primenanti medžiaga svarbi gyvybinėms funkcijoms palaikyti. Jis randamas smegenyse, kraujyje, kepenyse, tulžyje, netgi nervinėje sistemoje.

Ląstelių sienelių statybos naudojamas cholesterolis kraujyje yra lipoproteinų pavidalo. Jis gali būti skirstomas į gerą ir blogą cholesterolį.

DTL cholesterolis arba didelio tankio lipoproteinai yra tas vadinamas gerasis cholesterolis. Jis mažina ne tik su senėjimu susijusių ligų rizikas, bet ir padeda organizmui kovoti su bloguoju cholesteroliu. Per mažas šio DTL cholesterolio kiekis didina tikimybę žmogui susirgti infarktu, vėžiu, senatvine demencija ir kitomis ligomis. 

MTL cholesterolis arba mažo tankio lipoproteinai yra tas vadinamasis blogas cholesterolis, būtent kuris nusėda kraujagyslių sienelėse, kenkia kraujagyslėms ir širdžiai. Šio tipo cholesterolio organizme turi būti kuo mažiau.

Dažniausiai cholesterolis padidėja dėl mūsų mitybos įpročių, tai yra jei vartojame per daug gyvūninės kilmės riebalų.

Kada reikia atlikti cholesterolio tyrimus?

Cholestirolio tyrimai dažniausiai atliekami profilaktiškai, ypač vyresniame amžiuje ar turint viršsvorio problemų ir norint įsitikinti, kad organizme nėra per daug cholesterolio, galinčio užkimšti kraujagyslių sieneles bei pakenkti širdžiai.

Taip pat cholesterolio tyrimai atliekami dėl paveldimumo. Jei šeimoje buvo žmonių, kurie turėjo infarktą ar insultą, vertėtų tikrintis profilaktiškai. 

Jei kalbėtume apie išorinius, pastebimus cholesterolio simptomus, tai cholesterolio padidėjimą gali išduoti gelsvi arba rudi pilni riebalų mazgeliai, kurie gali atsirasti delnuose, ant sausgyslių, aplink sąnarius ir yra vadinami ksantomomis. 

Cholestirolio padidėjimą gali signalizuoti ir ant akių vokų atsiradusios riebalinės sankaupos ksanteliazmos.

Cholestirolio didėjimą lemianti liga dislipidemija yra paveldima ir gali smogti net vaikystėje, tokiu atveju infarktas gali ištikti net labai jaunus žmones. Jei vienam iš šeimos narių yra nustatoma dislipidemija, būtinai reikia ištirti ir kitus artimuosius.

Cholesterolio didėjimas siejamas ir su netinkamu gyvenimo būdu – mažu fiziniu aktyvumu, nesubalansuota, nesveika mityba, rūkymu, alkoholio vartojimu ar nutukimu, todėl jei vedate tokį gyvenimo būdą, jums taip pat reikia atlikti cholesterolio tyrimus.

Pasiruošimas cholesterolio tyrimui

Cholesterolio tyrimas, kuriame sužinosime išsamius rezultatus, yra vadinamas lipidograma. Jis unikalus tuo, kad, skirtingai nei bendrasis cholesterolio tyrimas,  parodo ne tik bendrą kiekį, bet ir atskirų dalių santykį. Šį santykį žinoti labai svarbu norint įvertinti blogo ir gero cholesterolio normas ir pasiskirstymą organizme.

Cholesterolio tyrimo pasiruošimas tiek bendrajam, tiek išsamiam tyrimui lipidogramai turės būti atsakingas, jei tyrimo lūkestis yra kuo tikslesni rezultatai.

Prieš tyrimą rekomenduojama nevalgyti bent 10, geriausia 12 valandų, todėl labiasiai patariama tyrimą daryti anksti ryte, kuomet organizmas po nakties miego yra neapkrautas maisto medžiagomis ir nereikės badauti bei kankinti savęs visą dieną. Taip pat draudžiama bent 3 dienas prieš tyrimą vartoti alkoholinius gėrimus.

Cholesterolio tyrimui įtakos turi ne tik maistas, bet ir fizinis aktyvumas, stresas. Todėl geriausia tyrimo dieną nesportuoti, išlaikyti kūną ramesnėje būsenoje., jei įmanoma – nestresuoti ir nesijaudinti.

Ką parodo cholesterolio tyrimas?

Šis tyrimas pirmiausia parodo cholesterolio normas bei jų nuokrypius. Cholesterolio norma moterims yra šiek tiek didesnė nei cholesterolio norma vyrams.

Jei atliekama lipidograma, ji parodys bendrąjį cholesterolį, MTL cholesterolį ir DTL cholestirolį bei trigliceridus.

Normalus DTL cholesterolio kiekis kraujyje vyrams turėtų būti > 1 mmol/l, moterims – > 1,2 mmol/l. Sergant širdies ir kraujagyslių ligomis DTL norma vyrams ir moterims turėtų išlikti nepakitusi.

MTL cholesterolio kiekis organizme turėtų būti mažesnis nei 3 mmol/l.

Didelis cholesterolis – ką daryti ir kaip sumažinti? Jei cholesterolio kiekis kraujyje viršija normas, pirmiausia jums reikės įdėti pastangų reguliuojant savo mitybą, mažinant stresines situacijas ar jų vengiant, palaikant fizinį kūno aktyvumą, būtinai atsisakant žalingų įpročių. Tai padės sureguliuoti kraujo lipidų santykį, o kartu ir sumažinti cholesterolį. 

Jei kamuoja didelis cholesterolis, ką valgyti, kad jis mažėtų? Pirmiausia jums reikės vartoti pakankamai skysčių, į racioną įtraukti daugiau daržovių, vaisių, liesos mėsos, lieso pieno produktų, rinktis juodą duoną, geriausia su daug grūdų, taip pat valgyti daugiau žuvies ir riešutų. Ko tikrai reikėtų atsisakyti, tai daug cukraus turinčių produktų, neaugalinių aliejų, tokių kaip palmių ar kokosų, kepto maisto – geriau rinktis virtą, troškintą, taip pat nevartoti produktų su daug druskos. Kas tikrai greitai padės atsikratyti blogojo cholesterolio ir padidinti gerojo kiekį, tai avokadas. 

Norintys užkirsti kelią cholestirolio normų didėjimui, turėtų riboti sūrio, sviesto, kiaušinių trynių, majonezo, grietinės, lašinių, ikrų vartojimą ir mėgautis jais tik retomis progomis, o ne kasdieniame racione.

Cholesterolio tyrimo kaina

„Endemik“ klinikose taip pat galite atlikti cholesterolio tyrimą. Jam galite registruotis telefonu bei internetu, pasirenkant jums tinkamą datą ir laiką. Cholesterolio tyrimą galėsite atlikti „Endemik“ klinikose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ir kituose Lietuvos miestuose, kuriuose įsikūrusios mūsų klinikos. Šis tyrimas yra mokamas, cholesterolio tyrimo kainą rasite „Endemik“ puslapio kainyne.