Endemik 9 Autoimuninių ligų tyrimai

Autoimuninių ligų tyrimai

Autoimuninėms ligoms diagnozuoti į pagalbą pasitelkiamas tyrimas ANA, tačiau dar gali būti taikomi tyrimai ENA bei ANCA. Tyrimus rekomenduojama atlikti ne tik tada, kai sergate autoimuninėmis ligomis, bet ir jei kankina odos niežėjimas ir dažnai pakylanti temperatūra, skauda pilvą, atsiranda staigūs svorio svyravimai, raumenų, sąnarių skausmai, kamuoja nuolatinis nuovargis ir apatija.

Apžvelkime, kas yra autoimuninės ligos, iš kur jos atsiranda, kokie yra autoimuninių ligų simptomai, kaip susiję autoimuninės ligos ir mityba, kaip vyksta autoimuninių ligų diagnostika.

Kas yra autoimuninės ligos?

Autoimuninės ligos atsiranda tuomet, kai mūsų imuninė sistema vietoj organizmo imuninės gynybos pradeda taikyti naikinimą. Šios ligos nustatomos įvairaus amžiaus žmonėms – tiek jauniems, tiek vyresniems pacientams, nors skaičiuojama, kad dažniau serga moterys.

Šiuo metu žinoma apie 100 autoimuninių ligų, kuriomis serga iki 10 procentų žmonijos. Jos pažeidžia skirtingas organizmo funkcijas ir gali smogti bet kuriam organui.

Pačios dažniausios autoimuninės ligos yra sklerozė, vaskulitai, artritas, vilkligė.

Iš kur atsiranda autoimuninės ligos?

Autoimuninės ligos atsiranda tuomet, kai mūsų organizmo imuninė sistema ima savo organizmo audinius laikyti svetimkūniais. Pačiam organizmui kovojant su savomis ląstelėmis atsiranda įvairūs ląstelių ir organų pažeidimai, kurie sukelia tam tikras imunines ligas.

Autoimuninės ligos simptomai

Dažniausi autoimuninių ligų simptomai yra svorio pokyčiai ir svyravimai, jaučiamas nuovargis, dažnai pasitaikantis karščiavimas, sutrikęs virškinimo sistemos darbas, limfmazgių patinimas, pabalę paakiai ir odos pageltimas.

Kokių tyrimų pagalba autoimuninės ligos yra diagnozuojamos?

Pirmiausia autoimuninių ligų gydytojai skiria tyrimą ANA. Jei tyrimas ANA yra teigiamas, toliau gali būti skiriamas tyrimas ENA. Jis leidžia išsamiau įvertinti antikūnų profilį. 

Norint atskleisti kraujagyslių pakenkimus, diferencijuoti autoimunines ligas, gali būti atliekamas ANCA tyrimas.

ANA šifruojamas kaip antinukleariniai antikūnai arba kitaip vadinami autoantikūnai. Jie sąveikauja ne su puolančiais organizmą, o su nuosavais antikūnais. Tyrimas ANA atliekamas imunofluorescenciniu metodu (IF-ANA). 

ENA yra antikūnai prieš ekstrahuojamus branduolio antigenus. Tyrimas leidžia nustatyti specifinius autoimuninius susirgimus.

ANCA tyrimas dažniausiai parodo vaskulitus, atskleidžia hepatitą bei žarnyno ligas.