Endemik 9 Paslaugos 9 Skiepai 9 Kelionės 9 Poliomielitas

Poliomielitas

Poliomielitas tai ūmi virusinė infekcija, pasireiškianti dvibange ligos eiga ir ūmiu vangiu raumenų paralyžiumi. 

Kaip užsikrečiama poliomielitu?

Pagrindinis užsikrėtimo būdas – per maistą, vandenį, nešvarias rankas. Didžiausias virusų kiekis išmatose būna pirmosiomis užsikrėtimo dienomis, o viruso išskyrimas gali trukti 3–6 savaites ar netgi ilgiau. 

Poliomielito inkubacinis periodas trunka 3–35 dienas, dažniausiai 7–14 dienų. Tai reiškia, kad užsikrėtęs žmogus tiek dienų platina virusą ir dar nejaučia jokių simptomų. Būdinga dvibangė ligos eiga. 

Ligos simptomai

Liga prasideda ūmiai, simptomai gali būti panašūs į kvėpavimo takų infekciją. Progresuojant ligai kyla antroji banga, kuri pasireiškia paralyžiumi. Ši forma pasireiškia tik 1–4 proc. visų užsikrėtusių asmenų. Paralyžius dažniausiai nesimetriškas, dažniau pažeidžiami kojų nei rankų raumenys, taip pat stambūs raumenys – dažniau negu smulkūs. Sveikimo periodas užtrunka keletą mėnesių, neretai raumenų funkcija visiškai neatsistato.

Kaip apsisaugoti nuo šios ligos?

Specifinių gydymo priemonių nėra. Preparatai nuo virusų poliomielito viruso neveikia.

Pagrindinė poliomielito kontrolės priemonė – skiepai. Mūsų šalyje nuo poliomielito pradėta skiepyti 1957 metais geriamąja vakcina, o nuo 2007-ųjų yra skiepijama tik injekuojama vakcina.

 Informacija parengta remiantis www.ulac.lt 

Pasikonsultuoti su gydytoju ir pasiskiepyti nuo poliomielito galite „Endemik‘ klinikose. Būtina išankstinė registracija.