Endemik 9 Paslaugos 9 Skiepai 9 Kelionės 9 Geltonoji karštligė

Geltonoji karštligė

Geltonoji karštligė tai uodų pernešama virusinė liga, paplitusi Afrikos ir Pietų Amerikos šalyse. Geltonosios karštligės sukėlėjas – geltonosios karštligės virusas. Šio viruso rezervuaras – žmonės ir beždžionės.

Kaip užsikrečiama geltonąja karštlige?

Užsikrečiama įkandus virusu infekuotam tam tikros rūšies uodui. 

Išskiriami trys geltonosios karštligės viruso perdavimo ciklai:

  • miškų (džiunglių) – šis geltonosios karštligės viruso perdavimo ciklas vyksta Afrikos ir Pietų Amerikos giriose tarp beždžionių ir uodų. Žmonės gali užsikrėsti geltonąja karštlige gyvendami ar dirbdami šiose teritorijose, įkandus uodui;
  • tarpinis (savanų) – šis geltonosios karštligės viruso perdavimo ciklas būdingas Afrikai, vyksta miškų pakraštyje, savanose. Jo metu uodai geltonosios karštligės virusą gali perduoti iš beždžionės žmogui arba iš žmogaus kitam žmogui, dėl kurių vėliau gali kilti nedidelės geltonosios karštligės epidemijos kaimo vietovėse;
  • miesto – geltonąja karštlige užsikrėtę žmonės uodų išplatintą virusą gali pernešti į tankiai apgyvendintas miesto teritorijas. Jei žmonės yra nepasiskiepiję, tai gali sukelti dideles epidemijas.

Ligos simptomai

Inkubacinis ligos laikotarpis – nuo 3 iki 6 dienų. Ligos pradžia – ūmi: pakyla temperatūra iki 39–40 °C, atsiranda galvos, raumenų, juosmens skausmai, apetito stoka, vėmimas. Dalies ligonių būklė per 4 dienas pagerėja, tačiau 15–25 proc. susirgusiųjų per 24 valandas po tariamo pasveikimo liga progresuoja į sunkią hemoraginę karštligę, kuriai būdingas kraujavimas iš vidaus organų, kraujosruvos, gelta, inkstų nepakankamumas. 20–50 proc. ligonių, išsivysčius šiai formai, neišgyvena. Persirgus geltonąja karštlige susiformuoja ilgalaikis imunitetas.

 Informacija parengta remiantis www.ulac.lt 

Pasikonsultuoti su gydytoju ir pasiskiepyti nuo geltonosios karštligės galite „Endemik“ klinikose. Būtina išankstinė registracija.