Sveikatos ir skiepų rekomendacijos vykstant į Nigeriją
Kelioninių skiepų centras

Šalys taiko skirtingus reikalavimus keliautojams dėl COVID-19 prevencijos, todėl prieš kelionę rekomenduojama pasidomėti, kokius reikalavimus keliautojams taiko šalis, į kurią vykstama. Daugiau informacijos galima rasti Užsienio reikalų ministerijos interneto svetainėje https://keliauk.urm.lt/, oficialioje Europos Sąjungos svetainėje https://reopen.europa.eu/en ar šalies, į kurią vykstama, ambasados ar kitose oficialiose interneto svetainėse.


Antro lygio Poliomielitas Keliautojai, atvykstantys iš endeminių poliomielito teritorijų, Tarptautiniame sertifikate privalo turėti įrodymą apie atliktą vakcinaciją nuo poliomielito. Prieš keliaujant į bet kurią didelės rizikos zoną, CDC rekomenduoja, kad suaugusieji, anksčiau baigę visą įprastinį poliomielito vakcinų kursą, gautų dar vieną sustiprinamąją dozę.
Geltonoji karštligė Šiuo metu Nigerijoje yra geltonosios karštligės protrūkis. Keliautojai turėtų imtis priemonių, kad išvengtų šios ligos. Efektyviausia priemonė nuo geltonosios karštligės yra skiepai, todėl likus bent 10 dienų iki kelionės reikėtų pasiskiepyti. Vakcinacija gali būti reikalinga jeigu keliaujate iš šalies, kurioje yra geltonosios karštligės viruso perdavimo rizika, įskaitant tranzitą oro uoste toje šalyje, kurioje yra geltonosios karštligės viruso perdavimo rizika. Vakcinacija atliekama vaikams nuo 9 mėnesių amžiaus.

Rekomendacijos

Vėjaraupiai, difterija, stabligė, kokliušas, gripas, tymai, kiaulytė, raudonukė (MMR), poliomielitas, juostinė pūslelinė

Rekomenduojami skiepai

Cholera Rekomenduojama skiepytis tiek suaugusiesiems, tiek vaikams, kurie keliauja į aktyvias choleros perdavimo zonas. Nesaugaus maisto ir vandens vengimas bei rankų plovimas taip pat gali padėti išvengti šios ligos. Šalys, kuriose yra aktyvios choleros užsikrėtimo zonos: Afrika: Beninas, Kamerūnas, Kongo Demokratinė Respublika, Etiopija, Kenija, Malavis, Mozambikas, Nigeris, Nigerija, Somalis, Pietų Sudanas, Tanzanija, Uganda, Zambija. Azija: Afganistanas, Bangladešas, Indija, Irakas, Nepalas, Filipinai, Jemenas.
Hepatitas A Rekomenduojama pasiskiepyti visiems keliautojams. Pilną vakcinaciją nuo hepatito A sudaro du skiepai. Jei prieš kelionę nespėjate pasiskiepyti du kartus, pasiskiepykite bent vieną kartą. Rekomenduojama skiepyti vaikus nuo 6 mėnesių. Vaikus nuo 6 iki 11 mėnesių rekomenduojama skiepyti tik tuo atveju, jei tai būtina pagal kelionės kryptį.
Hepatitas B Rekomenduojama pasiskiepyti visiems neskiepytiems keliautojams, nepriklausomai nuo amžiaus. Ši liga paplitusi beveik visose pasaulio šalyse, labiausiai – kai kuriose Azijos, Afrikos, Pietų Amerikos ir Karibų jūros šalyse.
Tymai 6-11 mėnesių kūdikius, keliaujančius į užsienį, prieš kelionę rekomenduojama paskiepyti viena tymų, kiaulytės ir raudonukės (MMR) vakcinos doze. Ši dozė nepriskaičiuojama prie įprastos vaikų skiepijimo schemos. Tymai išlieka dažna liga daugelyje pasaulio šalių, įskaitant Europą, Artimuosius Rytus, Aziją, Ramiojo vandenyno regionus ir Afriką.
Pasiutligė Pasiutlige užsikrėtę šunys yra problema daugelyje pasaulio šalių, įskaitant daugumą Afrikos, Azijos ir kai kurių Centrinės bei Pietų Amerikos dalių. Nors šioje šalyje pasiutligės nėra, ja gali užsikrėsti bet kuris žinduolis, dažniausiai nuo šuns įkandimo. Jeigu kelionės metu įkando ar įbrėžė šuo ar kitas žinduolis, pasiutligės gydymas gali būti ribotas arba visai nesuteikiamas. Todėl apsvarstykite galimybę prieš kelionę pasiskiepyti, jeigu planuojate būti šalia gyvūnų, laukinės gamtos. ECDC rekomenduoja prieš kelionę nuo pasiutligės pasiskiepyti žmonėms, tiesiogiai dirbantiems su laukine gamta. Tai gali būti veterinarai, gyvūnų prižiūrėtojai, lauko biologai ar laboratorijos darbuotojai. Taip pat stovyklautojai, urvų tyrinėtojai, kaimo vietovių lankytojai.
Vidurių šiltinė Vidurių šiltinė dažniausiai pasitaiko vietovėse, kuriose yra prastos sanitarinės sąlygos. Tai apima Azijos dalis (ypač Indiją, Pakistaną ir Bangladešą), Afriką, Karibų jūrą, Centrinę ir Pietų Ameriką bei Artimuosius Rytus. Skiepai, kuopštus maisto ir gėrimų pasirinkimas bei rankų plovimas yra geriausi būdai apsisaugoti nuo šios ligos.
Meningokokinė infekcija Rekomenduojama pasiskiepyti 2 mėnesių ir vyresniems keliautojams. Afrikoje, į pietus nuo Sacharos esančioje „meningito juostoje“ yra didžiausias meningokokinės ligos lygis pasaulyje. Meningokokine infekcija dažniau sergama šioje Afrikos dalyje sausuoju metų laiku.
Maliarija Maliariją platinantys uodai randami Afrikoje, Centrinėje ir Pietų Amerikoje, kai kuriose Karibų jūros šalyse, Azijoje, Rytų Europoje ir Ramiojo vandenyno pietuose. Keliautojai gali apsisaugoti nuo maliarijos vartodami receptinius vaistus, kadangi nuo maliarijos vakcinos nėra. Dėl reikiamų vaistų pasitarkite su gydytoju.

Informacija keliautojams

Antro lygio Beždžionių raupų atvejai registruoti daugelyje pasaulio šalių. Keliautojai turėtų vengti kontakto su sergančiais žmonėmis, gyvūnais, tokiais kaip graužikai (žiurkės, voverės) ir nežmoginiai primatai (bėždžionėmis, šimpanzėmis), produktais, kurie yra iš laukinių gyvūnų (įskaitant laykinius medžiojamuosius gyvūnus) ir užterštomis medžiagomis (pvz.: drabužiais ar patalynė), kurią naudoja sergantys žmonės ar gyvūnai.

Rekomendacijos parengtos, remiantis www.cdc.gov puslapyje pateikta informacija.

Šalių sąrašas >