Sveikatos ir skiepų rekomendacijos vykstant į Indiją
Kelioninių skiepų centras

Šalys taiko skirtingus reikalavimus keliautojams dėl COVID-19 prevencijos, todėl prieš kelionę rekomenduojama pasidomėti, kokius reikalavimus keliautojams taiko šalis, į kurią vykstama. Daugiau informacijos galima rasti Užsienio reikalų ministerijos interneto svetainėje https://keliauk.urm.lt/, oficialioje Europos Sąjungos svetainėje https://reopen.europa.eu/en ar šalies, į kurią vykstama, ambasados ar kitose oficialiose interneto svetainėse.


Geltonoji karštligė Kiekvienas atvykstantis keliautojas (išskyrus jaunesnius nei 9 mėnesių kūdikius), kuris neturi skiepų nuo geltonosios karštligės sertifikato, yra sulaikomas izoliacijoje iki 6 dienų, jei tas asmuo: 1) atvyksta per 6 dienas nuo išvykimo iš vietoves, kurioje yra geltonosios karštligės viruso perdavimo rizika; 2) buvo geltonosios karštligės paveiktoje zonoje (išskyrus tuos keleivius, kurie keliauja per oro uostą, kuriame yra rizika užsikrėsti geltonosios karštligės virusu. Taip pat išskyrus atvykusius keleivius, kurie neišvyko iš oro uosto ir pareigūnai sutinka su šia išimtimi); 3) atvyksta į laivą, kuris išplaukė iš bet kurio uosto, kuriame yra rizika užsikrėsti geltonosios karštligės virusu, likus 30 dienų iki laivo atvykimo į Indiją, nebent laivas buvo dezinfekuotas PSO rekomenduota tvarka; 4) keliautojai, atvykstantys į orlaivį, kuris buvo zonoje, kurioje yra geltonosios karštligės viruso pavojus, ir kuris nebuvo dezinfekuotas pagal 1954 m. Indijos orlaivių visuomenės sveikatos taisykles arba PSO rekomendacijas. Šalys ir vietovės, kuriose yra YF viruso perdavimo rizika: Afrika: Angola, Beninas, Burkina Fasas, Burundis, Kamerūnas, Centrinės Afrikos Respublika, Čadas, Kongas, Dramblio Kaulo Krantas, Kongo Demokratinė Respublika, Pusiaujo Gvinėja, Etiopija, Gabonas, Gambija, Gana, Gvinėja, Bisau Gvinėja, Kenija, Liberija, Malis, Mauritanija, Nigeris, Nigerija, Ruanda, Senegalas, Siera Leonė, Pietų Sudanas, Sudanas, Togas ir Uganda. Amerika: Argentina, Bolivija, Brazilija, Kolumbija, Ekvadoras, Prancūzijos Gviana, Gajana, Panama, Paragvajus, Peru, Surinamas, Trinidadas ir Tobagas, Venesuela. Pastaba: kai iš bet kurios šalies pranešama apie geltonosios karštligės atvejį, Indijos vyriausybė tą šalį laiko šalimi, kurioje yra geltonosios karštligės viruso perdavimo rizika, ir įtraukia į aukščiau pateiktą sąrašą.

Rekomendacijos

Pasitikrinkite, ar esate pasiskiepiję nuo šių ligų: vėjaraupiai, difterija, stabligė, kokliušas, gripas, tymai, kiaulytė, raudonukė (MMR), poliomielitas, juostinė pūslelinė

Rekomenduojami skiepai

Cholera Rekomenduojama skiepytis tiek suaugusiesiems, tiek vaikams, kurie keliauja į aktyvias choleros perdavimo zonas. Nesaugaus maisto ir vandens vengimas bei rankų plovimas taip pat gali padėti išvengti šios ligos. Šalys, kuriose yra aktyvios choleros užsikrėtimo zonos: Afrika: Beninas, Kamerūnas, Kongo Demokratinė Respublika, Etiopija, Kenija, Malavis, Mozambikas, Nigeris, Nigerija, Somalis, Pietų Sudanas, Tanzanija, Uganda, Zambija. Azija: Afganistanas, Bangladešas, Indija, Irakas, Nepalas, Filipinai, Jemenas.
Hepatitas A Rekomenduojama pasiskiepyti visiems keliautojams. Pilną vakcinaciją nuo hepatito A sudaro du skiepai. Jei prieš kelionę nespėjate pasiskiepyti du kartus, pasiskiepykite bent vieną kartą. Rekomenduojama skiepyti vaikus nuo 6 mėnesių. Vaikus nuo 6 iki 11 mėnesių rekomenduojama skiepyti tik tuo atveju, jei tai būtina pagal kelionės kryptį.
Hepatitas B Rekomenduojama pasiskiepyti visiems neskiepytiems keliautojams, nepriklausomai nuo amžiaus. Ši liga paplitusi beveik visose pasaulio šalyse, labiausiai – kai kuriose Azijos, Afrikos, Pietų Amerikos ir Karibų jūros šalyse.
Japoniškas encefalitas Pasiskiepyti rekomenduojama keliautojams, kurie persikelia gyventi į vietovę, kurioje paplitęs japoniškas encefalitas. Taip pat tiems, kurie praleidžia ilgą laiką (mėnesį ar ilgau) vietovėse, kuriose ši liga paplitusi. Pasiskiepyti rekomenduojama ir keliautojams, kurie planuoja lankytis kaimo vietovėse, žygiuoti, stovyklauti, būti vietose, kuriose nėra oro kondicionieriaus ar tinklelių lovoms.
Tymai 6-11 mėnesių kūdikius, keliaujančius į užsienį, prieš kelionę rekomenduojama paskiepyti viena tymų, kiaulytės ir raudonukės (MMR) vakcinos doze. Ši dozė nepriskaičiuojama prie įprastos vaikų skiepijimo schemos. Tymai išlieka dažna liga daugelyje pasaulio šalių, įskaitant Europą, Artimuosius Rytus, Aziją, Ramiojo vandenyno regionus ir Afriką.
Pasiutligė Pasiutlige užsikrėtę šunys yra problema daugelyje pasaulio šalių, įskaitant daugumą Afrikos, Azijos ir kai kurių Centrinės bei Pietų Amerikos dalių. Nors šioje šalyje pasiutligės nėra, ja gali užsikrėsti bet kuris žinduolis, dažniausiai nuo šuns įkandimo. Jeigu kelionės metu įkando ar įbrėžė šuo ar kitas žinduolis, pasiutligės gydymas gali būti ribotas arba visai nesuteikiamas. Todėl apsvarstykite galimybę prieš kelionę pasiskiepyti, jeigu planuojate būti šalia gyvūnų, laukinės gamtos. ECDC rekomenduoja prieš kelionę nuo pasiutligės pasiskiepyti žmonėms, tiesiogiai dirbantiems su laukine gamta. Tai gali būti veterinarai, gyvūnų prižiūrėtojai, lauko biologai ar laboratorijos darbuotojai. Taip pat stovyklautojai, urvų tyrinėtojai, kaimo vietovių lankytojai.
Vidurių šiltinė Vidurių šiltinė dažniausiai pasitaiko vietovėse, kuriose yra prastos sanitarinės sąlygos. Tai apima Azijos dalis (ypač Indiją, Pakistaną ir Bangladešą), Afriką, Karibų jūrą, Centrinę ir Pietų Ameriką bei Artimuosius Rytus. Skiepai, kuopštus maisto ir gėrimų pasirinkimas bei rankų plovimas yra geriausi būdai apsisaugoti nuo šios ligos.
Maliarija Maliariją platinantys uodai randami Afrikoje, Centrinėje ir Pietų Amerikoje, kai kuriose Karibų jūros šalyse, Azijoje, Rytų Europoje ir Ramiojo vandenyno pietuose. Keliautojai gali apsisaugoti nuo maliarijos vartodami receptinius vaistus, kadangi nuo maliarijos vakcinos nėra. Dėl reikiamų vaistų pasitarkite su gydytoju.

Informacija keliautojams

Pirmo lygio Dengės karštligės pavojus daugelyje Centrinės ir Pietų Amerikos regionų, Meksikos ir Karibų jūros regionuose.

Antro lygio Beždžionių raupų atvejai registruoti daugelyje pasaulio šalių.

Rekomendacijos parengtos, remiantis www.cdc.gov puslapyje pateikta informacija.

Šalių sąrašas >