Endemik 9 Celiakijos (glitimui jautri enteropatija) tyrimai

Celiakijos (glitimui jautri enteropatija) tyrimai

Celiakija paprasčiau paaiškinama kaip glitimo netoleravimas arba dar vadinama glitimui jautria enteropatija. Šiomis dienomis vis daugiau žmonių susiduria su tuo, kad pavalgę jaučia apsunkimą, skausmą skrandyje, pilvo pūtimą, netgi odos bėrimus. Norint išspręsti žarnyno diskomforto bėdas, reikia atlikti celiakijos tyrimus, kurie parodo organizmo uždegimus, lėtines ligas ir leidžia parinkti gydymo metodus.

Celiakija – kas tai? Paprastai tariant, tai autoimuninė liga. Dažniausiai ji pasireiškia plonojo žarnyno netoleravimu grūdinių kultūrų  baltymams, arba kitaip tariant glitimui. Kas yra glitimas turbūt jau daugelis girdėjo, nes vis daugiau žmonių skundžiasi jo netoleravimu. 

Glitimas tai kviečių ir kitų grūdų baltymas, kurio galima rasti tiek pačiose grūdinėse kultūrose, tiek iš jų pagamintuose patiekaluose. Glitimo yra kviečiuose, miežiuose, rugiuose, speltoje, kvietrugiuose, avižose. Todėl esant glitimo netoleravimui žmonėms tenka atsisakyti duonos gaminių, krakmolo, įprastų makaronų, sausainių, kitų kepinių, minėtų grūdinių kultūrų košių ir panašiai. 

Tam, kad išsiaiškintumėte, ar jus varginančios žarnyno bėdos yra susijusios su celiakija, arba jei jus vargina celiakijos simptomai, reikia atlikti celiakijos tyrimus. Celiakijos tyrimų kainas rasite „Endemik“ svetainėje.

Kaip atliekamas celiakijos tyrimas?

Celiakijos diagnozei vieno tyrimo neužtenka. Pajutus celiakijos požymius, tokius kaip bendrą organizmo apsunkimą pavalgius, žarnyno skausmus, viduriavimą, nuovargį, bėrimus, vaisingumo problemas, svorio mažėjimą, stiprius galvos skausmus, refliuksą ir kt.,  reikėtų atlikti bendrą kraujo tyrimą, taip pat maisto netoleravimo testą ir instrumentinius tyrimus. Iš šių tyrimų komplekso galima nustatyti celiakiją. 

Reikia paminėti ir tai, kad celiakija gali kamuoti net pačius mažiausius, iki metų amžiaus vaikus, juos pradėjus primaitinti, todėl pasireiškus simptomams, tyrimus reikėtų atlikti ir mažiesiems.

Celiakijos liga nustatoma ir atliekant audinių transgliutaminazės (aTG) IgA antikūnų testą.

Bendras kraujo tyrimas

Pirmiausia celiakijai tirti rekomenduojamas bendras kraujo tyrimas, vėliau seka antikūnų tyrimai iš kraujo. Galima pradėti nuo bendro IgA (imunoglobulino A) tyrimo, nes sergant celiakija šio antikūno kiekis mažėja.

Maisto netoleravimo testas

Maisto netoleravimo testas – tai individualus žmogui atliekamas testas, kuris diagnozuoja tiek alergines reakcijas maistui, tiek celiakiją. Šis testas atliekamas iš kraujo, o tiriant paimtą kraują nustatoma nepageidaujama organizmo reakcija tiriamiems produktams.

Instrumentiniai tyrimai

Įtariant celiakiją ir norint ją diagnozuoti rekomenduojama atlikti ir instrumentinius tyrimus, tokius kaip plonojo žarnyno endoskopiją ir žarnyno gleivinės biopsiją. Svarbu paminėti tai, kad vykdant šiuos tyrimus, pacientą turėtų lydėti kitas asmuo, nes tyrimo metu jam gali būti leidžiami raminantys ir skausmą mažinantys vaistai, po kurių pacientas tampa vangus, lėtesnis, tad jam nebūtų galima vairuoti. Tyrimas trunka nuo pusės valandos iki valandos, pacientui gulint ant kairiojo šono. Paciento ryklė papurškiama  anestetiku, o per burną gydytojas įkiša endoskopą ir atlieka tyrimą.

Tiriant endoskopu gali būti paimama ir žarnyno gleivinės biopsija.

Svarbu tai, jog bent 6 valandas iki tyrimo nereikėtų valgyti, bent keletą valandų nerūkyti ir nevartoti vaistų.

Galimi celiakijos (CL) simptomai:

Vieni iš būdingiausių celiakijos simptomų yra bendras organizmo išsekimas, nuovargis,  viduriavimas, pykinimas ar net vėmimas, nuolatinis vidurių pūtimas, įvairūs odos bėrimai ir net plaukų slinkimas, atsirandančios opos burnoje ar neurologinės problemos.

Celiakijos liga nustatoma:

Įdomu tai, kad celiakija yra vadinama dažniausia pasaulyje genetine autoimunine liga ir ji neretai nustatoma tam tikroms grupėms žmonių, pavyzdžiui sergantiems cukriniu diabetu, sergantiems Dauno ar Ternerio sindromais, giminaičiams su celiakija.

Sergantiems cukriniu diabetu

Net 3,9–12,3 proc. sergančiųjų pirmo tipo cukriniu diabetu yra nustatoma celiakija.

Giminaičiams su celiakija

Jeigu giminėje ar šeimoje yra sergančių celiakija, rekomenduojama pasidaryti tyrimus ir kitiems pirmos bei antros eilės giminaičiams (vaikams, tėvams, seneliams, tetoms, dėdėms). Celiakija nustatoma net 4,5 proc. pirmos eilės giminaičiams žmonėms su celiakija.

Jei turite pirmojo laipsnio giminaitį, kuris serga celiakija, pavyzdžiui vienas iš jūsų tėvų, tikimybė susirgti šia liga yra 1 iš 10. Pirminis žingsnis tokiems rizikos faktoriuje esantiems žmonėms yra atlikti kraujo tyrimus.

Sergantiems Dauno, Ternerio sindromais

Sergantiems genetinėmis ligomis, tokiomis kaip Dauno, Ternerio sindromais arba kitomis autoimuninėmis ligomis, yra nemaža tikimybė susirgti celiakija. Statistiškai ja serga net 5–12 proc., sergančių minėtomis ligomis.

Kaip atliekama celiakijos diagnostika?

Celiakijos diagnostika praktiškai neįmanoma be endomiziumo antikūnų nustatymo.

Kaip jau minėta, celiakija priskiriama ir genetinėms, autoimuninėms, paveldimoms ligoms, todėl diagnostikai svarbūs gali būti ir genetiniai tyrimai, kurie ne tik diagnozuoja ligą, bet ir parodo galimybę ja susirgti.

Gliuteno netoleravimas

Gliutenas arba glitimas tai kviečių ir kitų grūdų baltymas. Kai sutrinka gliuteno virškinimas arba kitaip tariant toleravimas, nustatoma gliuteninė enteropatija. Norint išsiaiškinti ar jūs netoleruojate gliuteno, reikėtų atlikti maisto netoleravimo testą.

Glitimo netoleravimo simptomai yra bendras organizmo apsunkimas, skrandžio skausmai, pilvo pūtimas, odos bėrimai, viduriavimas.

Glitimo turintys produktai yra kviečiai, miežiai rugiai, spelta, kvietrugiai, avižose glitimo taip pat šiek tiek yra. Kviečių glitimo paprastai gauname vartodami duonos produktus ir kitus kepinius iš kvietinių miltų. Taip pat glitimo turintys maisto produktai yra makaronai, krakmolas. Iš visų kruopų, grikiai glitimo neturi, tad juos galima drąsiai valgyti ir tada, jei įtariate glitimo netoleravimą. Taip pat glitimo neturintys produktai yra kukurūzai, bolivinė balanda, sorų kruopos, ryžiai.

Žmonėms dažnai kyla klausimas, kodėl glitimas blogai veikia jų organizmą. Gliutenas yra tarsi klijai maisto produktams, vadinasi gali tapti klijais ir mūsų organizmui. Nuo jo organizmas apsunksta ir atsiranda nepageidaujamų reakcijų.