AST (Asparagininė aminotransferazės) tyrimai
AST/GOT tyrimas yra kepenų fermentų tyrimams. AST fermento yra daugelyje organų bei audinių, tačiau didesnis aktyvumas aptinkamas būtent kepenyse, taip pat skeleto raumenyse.
AST tyrimas atliekamas iš kraujo, o padidėjusios normos gali reikšti širdies ir kepenų ligas. Skirtingos AST asparagininė aminotransferazės normos nustatytos moterims, vyrams ir vaikams.
AST normos yra:
Moterų AST norma: 5–35U/l;
Vyrų AST norma: 10–40 U/l;
Vaikų iki 1 metų AST norma: 15–82 U/l;
Vaikų nuo 1–6 metų AST norma: 5–36U/l.
Svarbu, kad šį tyrimą reikėtų atlikti ir profilaktiškai, dar nejaučiant jokių simptomų. Tyrimui reikalingas tam tikras pasiruošimas – reikia būti nevalgius bent 12 valandų, taip pat prieš tyrimą negalima vartoti alkoholio. Įtakos tyrimo rezultatams gali turėti net vartojami vaistai.
Aspartataminotransferazė arba ASAT tyrimas dar vadinama kepenų pažeidimo tyrimu. ALT ir AST yra patys svarbiausi tyrimai nustatant tam tikrus kepenų pažeidimus. Taip pat skaičiuojamas ir šių dviejų tyrimų santykis, kuris gali išaiškinti pažeidimų priežastis.
Asparagininės transaminazės tyrimo kaina nėra didelė, ją rasite „Endemik“ interneto svetainėje.
Koks mėginys reikalingas AST tyrimui?
AST kraujo tyrimas nėra skausmingas ar sudėtingas. Viskas, ko reikia šiam tyrimui – tai kraujo mėginys iš venos.
AST rezultatų reikšmė
AST testas atliekamas ne tik kepenų ar kitų ligų diagnozei, tačiau ir stebėsenai taikant gydymą. Tačiau pagrinde pakitusios normos diagnozuoja ligą.
Įprastai AST fermento aktyvumas kraujyje turėtų būti mažas. Jei jis smarkiai viršija normas ir yra ypatingai didelis, tai gali signalizuoti apie ūminį hepatitą. Lėtinio hepatito metu normos nėra tiek daug kartų viršijamos.
AST rezultatams reikšmės gali turėti ne tik liga, tačiau ir įvairių vaistų vartojimas, netg toksiškos medžiagos, patekusios į organizmą. ALT normos gali padidėti sergant kepenų vėžiu, ciroze.
Tyrimų rezultatams ypatingai daug įtakos gali turėti nesaikingas piktnaudžiavimas alkoholiu.
Kuomet rekomenduojama atlikti tyrimą?
AST tyrimą gydytojai rekomenduoja prevenciškai atlikti kartą metuose, kad būtų užkirstas kelias kepenų ligoms.