Lytinių hormonų tyrimai
Lytinių hormonų tyrimai yra tikrai svarbūs norint patikrinti šių hormonų normas. Pakitusio lytinių hormonų normos žmogaus organizme sukelia hormonų disbalansą, kuris neigiamai veikia organizmą, gali sukelti įvairias ligas ir negalavimus.
Įvairių lytinių hormonų tyrimų priskaičiuojama tikrai daugiau nei dešimtis. Pavyzdžiui galima atlikti folikulą stimuliuojančio hormono tyrimą, kortizolio tyrimą, progesterono ar testosterono tyrimą, lytinius hormonus sujungiantį globuliną, beta žmogaus chorioninį gonadotropiną, kuris nustato nėštumą ir daugelį kitų lytinių hormonų.
Apžvelkime, kas yra lytiniai hormonai, kokie yra vyriški ir moteriški lytiniai hormonai bei ką daro lytinių hormonų sutrikimai arba disbalansas.
Lytiniai hormonai – kas tai?
Lytiniuose organuose besigaminantys hormonai vadinami lytiniais hormonais. Pyrų organizme jie gaminasi sėklidėse, moterų – kiaušidėse. Šie hormonai atsakingi už augimą ir lytinį brendimą, moterų menstruacijų ciklą bei vyrų spermos gamybą, taip pat ir už lytinę veiklą. Net nedidelis hormonų pokytis organizme gali kaip reikiant išbalansuoti šiuos procesus.
Lytinius hormonus labai svarbu stebėti nėštumo metu ar pasitikrinti atsiradus tam tikriems pokyčiams ir simptomams vyro ar moters organizme, kuriuos gali sukelti lytinių hormonų disbalansas.
Moteriški lytiniai hormonai
Kaip ir minėjome, moteriškus lytinius hormonus gamina kiaušidės. Moterų lytiniai hormonai daugiausiai atsakingi už menstruacijų ciklą ir moters vaisingumą. Būtent už menstruacinį ciklą yra atsakingi 4 steroidiniai ir polipeptidiniai hormonai.
Vyriški lytiniai hormonai
Vyriški lytiniai hormonai gaminami sėklidėse. Svarbiausias vyriškas hormonas, be abejo, yra testosteronas. Jis atsakingas už lyties požymius ir reprodukcines funkcijas – lytinį potraukį, erekciją, spermos gamybą.
Lytinių hormonų disbalansas
Pasikeitusios lytinių hormonų normos gali atnešti nemažai žalos tiek moterų, tiek vyrų sveikatai ir gyvenimo kokybei.
Moters organizme sutrikus jų veiklai, atsiradus disbalansui, gali sutrikti moterų lytinis brendimas, menstruacijų ciklas, moters organizme gali padaugėti vyriškų hormonų. Taip pat lytiniai hormonai gali turėti įtakos ir svoriui.
Vyrų organizme testosterono trūkumas dažnai gali būti pastebimas ir plika akimi – sumažėja vyro plaukuotumas, keičiasi balsas, mažėja lytinis potraukis, didėja pilvas bei gali ryškėti krūtys.