Elektrolitų tyrimas
Elektrolitai yra bene pačios svarbiausios medžiagos mūsų organizmui. Kadangi jie atsakingi už daugelį funkcijų, labai svarbu, kad elektrolitų kiekis organizme būtų toks, kokio reikia. Elektrolitų tyrimai reikalingi tam, kad galėtume nustatyti jų perteklių arba trūkumą organizme. Būtent elektrolitų trūkumas arba perteklius gali signalizuoti įvairias ligas, lemti blogą savijautą ar išvaizdos pakitimus. Labai svarbu tyrimus atlikti ne tik jaučiant ligų simptomus, tačiau ir profilaktiškai. Šį tyrimą galite atlikti ir „Endemik“ klinikose.
Kas yra elektrolitai?
Elektrolitai yra tarsi geros savijautos garantas. Jie yra atsakingi už daugelį organizmo funkcijų, tokių kaip vandens kiekio reguliavimas organizme, kraujo spaudimo reguliavimas, medžiagų apykaitos reguliavimas, maisto bei kitų medžiagų įsisavinimas ir sintetinimas, pH pusiausvyros palaikymas, kraujo krešėjimas, dujų apykaita, nervinės sistemos veikla ir dar daugelis kitų.
Patys svarbiausi elektrolitai mūsų organizmui yra kalis (K), natris (Na) ir chloras (Cl). Kalis yra labai svarbus ląstelėms, ypač nervinėms, bei žmogaus raumenynui. Kalio koncentracija žmogaus kraujo plazmoje turėtų būti 3,5–5,3 mmol/l. Iš organizmo kalis greičiausiai pašalinamas su šlapimu,
o kalio padidėjimas arba hipokalemija yra sunki organizmo būklė. Kai kalio norma padidėja iki 7,0 mmol/l – gali net sustoti širdis.
Natris yra neląstelinis elektrolitas, o jo pagrindinė funkcija – reguliuoti vandens apykaitą. Dalis natrio taip pat įeina į organizmo audinių sudėtį. Natrio padidėjimas organizme iššaukia hipernatremiją, kuri gali kilti dėl per mažo vandens kiekio organizme, perdozavus natrio, esant inkstų nepakankamumui, organizmui gaminant per daug kortizolio.
Chloras taip pat labai svarbus elektrolitas, o šio elektrolito norma kraujyje padidėja dėl skysčių pertekliaus, širdies ar inkstų nepakankamumo.
Elektrolitų disbalansas
Kadangi elektrolitai organizme atlieka daug svarbių funkcijų, labai svarbu, kad žmogaus kūnas nejaustų jų disbalanso. Elektrolitų disbalansas dažniausiai signalizuoja apie įvairias ligas, dėl kurių pakinta ir elektrolitų kraujyje normos.
Pavyzdžiui kalio perteklius gali perspėti apie inkstų nepakankamumą, miokardo infarktą, per sunkų fizinį krūvį ar per menką mitybą bei badavimą. Kalio sumažėjimą lemia viduriavimas bei vėmimas, inkstų ligos, nerviniai pažeidimai.