1947

Šiemet užregistruotas pirmasis tymų atvejis

11 Lie 2017 Naujienos

Šiais metais Vilniaus apskrityje užregistruotas pirmasis tymų atvejis Lietuvoje. Asmuo susirgęs tymais savaitę lankėsi Dubajuje (Jungtiniai Arabų Emyratai).

ULAC duomenimis, Lietuvoje 2016 m. užregistruoti 22 tymų atvejai, iš jų – 9 vaikai (nuo 1 mėnesio amžiaus iki 1 metų) ir 13 suaugusiųjų (nuo 25 iki 43 metų). Daugiausiai atvejų registruota Tauragės apskrityje (13 atvejų). Susirgimai taip pat registruoti Klaipėdos, Kauno ir Alytaus apskrityse. Dauguma susirgusių – suaugę asmenys, kurie skiepyti tik viena vakcinos doze arba nežinantys savo skiepijimo būklės. Beveik visi susirgę vaikai buvo neskiepyti, nes vadovaujantis Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriumi, pagal amžiaus grupę jiems skiepas nepriklausė.

Didėja grėsmė užsikrėsti Europoje
ULAC medikai primena, kad tymų protrūkiai apima vis daugiau Europos regiono šalių, todėl keliaujantiems po Europą didėja grėsmė užsikrėsti (ypač neskiepytiems asmenims).

Remiantis Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis (2017 m. balandžio 2-8 d. ir 13 d.), registruojami nauji ir vis dar tebesitęsiantys tymų protrūkiai: Islandijoje (2 tymų atvejai), Švedijoje (15 atvejų), Čekijos Respublikoje (38 atvejai), Ispanijoje (Barselonoje – 44 atvejai), Bulgarijoje (45 atvejai ir 1 mirtis), Šveicarijoje (52 atvejai ir 1 mirtis), Vengrijoje (54 atvejai), Austrijoje (72 atvejai), Prancūzijoje (79 atvejai), Belgijoje (266 atvejai), Vokietijoje (272 atvejai), Italijoje (1 473 atvejai), Rumunijoje (2016 m. sausio 1d. – 2017 m. balandžio 7 d. registruoti 4090 atvejų ir 19 mirčių).

Taip pat yra užregistruoti ir įvežtiniai tymų atvejai: Danijoje – 1 atvejis (iš Azijos), Ispanijoje – 1 atvejis (iš Kinijos), Portugalijoje – 1 atvejis (iš Venesuelos), Švedijoje – 3 atvejai (nėra duomenų iš kur).

ULAC specialistai nori atkreipti keliautojų dėmesį, kad prieš vykstant į minėtąsias užsienio šalis, pasirūpintų savo ir savo vaikų skiepijimo būkle. Remiantis moksliniais tyrimais, įrodyta, kad ilgalaikis imunitetas susidaro po 2 įskiepytų kombinuotos tymų, raudonukės, epideminio parotito vakcinos dozių. Todėl jei nežinote savo skiepijimo būklės arba esate skiepyti tik kartą – kreipkitės į savo šeimos gydytoją ir pasiskiepykite.

Tymai – tai ūminė, itin užkrečiama, sisteminė odos bėrimą sukelianti virusinė infekcija, plintanti lašeliniu būdu per orą. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, iki 1980 m. prieš pradedant vakcinaciją pasauliniu mastu, kiekvienais metais buvo registruojama 2,6 mln. mirčių. 2015 m. visame pasaulyje nuo tymų infekcijos mirė 134 200 žmonių (kiekvieną dieną mirdavo apie 367 asmenys, o kas valandą – 15). Didžiausias mirštamumas buvo registruojamas jaunesnių nei 5 metų amžiaus vaikų grupėje.

Šaltinis: www.ulac.lt

Parašykite komentarą

Paieška

+