Endemik 9 Prostatos tyrimai

Prostatos tyrimai

Kaip moterims krūtų tyrimai, taip vyrams prostatos tyrimai yra nepaprastai svarbūs. Prostatos vėžys – gana dažna vyrų diagnozė, todėl jai kelią užkirsti galima tik reguliariai tikrinantis. 

Pradėkime nuo to, kad prostata vyrams labai svarbi, nes yra vadinama vyrų liauka, kuri gamina sekretą, atsakingą už apvaisinimo galimybę, spermatozoidų judrumą ir PSA baltymą. Prostatos veiklą reguliuoja visiems gerai žinomas hormonas testosteronas. Būtent jo pokyčiai sukelia įvairias prostatos ligas – vėžį, prostatitą, hiperplaziją.

Labai svarbus prostatos tyrimas yra digitalinis rektalinis tyrimas (prostatos apčiuopa), o dažniausias ir pats populiariausias tyrimas – PSA arba prostatos specifinio antigeno tyrimas iš kraujo. Taip pat atliekami ir prostatos tyrimai pagal programą, prostatos sekreto tyrimas, prostatos biopsijos tyrimas, prostatos tyrimas iš šlapimo, prostatos tyrimas echoskopu, prostatos mrt tyrimas, fPSA ir PSA santykio tyrimai. FPSA yra laisvas prostatos specifinis antigenas. 

Prostatos tyrimus atlieka ir „Endemik“ klinika. Prostatos  tyrimo kaina pateikiama mūsų svetainėje.

Prostatos tyrimo svarba

Pirmiausiai prostatos tyrimai labai svarbūs profilaktikai, nes, pavyzdžiui, prostatos vėžys pirmose savo stadijose yra besimptomis, todėl būtina tikrintis, kad jį būtų galima diagnozuoti būtent pirmosiose stadijose, kuomet lengvesnis ligos gydymas, vėžio metastazės neplinta.

Taip pat prostatos tikrinimas labai svarbus planuojantiems šeimos pagausėjimą bei asmenims nuo 50 metų ir vyresniems dėl ligų. 

Jei rūkote, vartojate alkoholį, nesveikai maitinatės ir ne itin propaguojate sveiką gyvenimo būdą – prostatos tyrimas taip pat labai svarbus, nes šie veiksniai gali padidinti susirgimo riziką.

Simptomai, kurie signalizuoja, kad būtina atlikti prostatos tyrimą

Kalbant prevenciškai, simptomų laukti nevertėtų, nes jie, esant ligai, ilgai nepastebimi, tačiau kokie simptomai išduoda, kad skubiai reikia pasitikrinti? Visų pirma, tai sunerimti reikėtų, jei šlapinimasis tampa labai dažnas, skausmingas, ar net pastebimas kraujas kartu su šlapimu. Taip pat signalas, kad reikia atlikti prostatos tyrimą yra jei šlapintis labai sunku arba susilpnėja šlapinimosi srovė.

Kaip tinkamai pasiruošti prostatos tyrimui, kad rezultatai būtų tikslūs?

Jei kalbama apie pagrindinį PSA tyrimą, verta žinoti, kad prieš šį tyrimą reikia vengti fizinio krūvio, važiavimo dviračiu, jodinėjimo. Taip pat bent dieną prieš nereikėtų valgyti aštraus maisto, negalima vartoti narkotinių medžiagų ar alkoholio. Tyrimui įtakos gali turėti ir lytiniai santykiai, todėl keletą dienų reikėtų nuo jų susilaikyti.

PSA tyrimo negalima atlikti kartu su digitaliniu rektaliniu tyrimu (DRT), PSA reikėtų atlikti pirma, o DRT ir kitus tyrimus – bent po keleto savaičių.

PSA niekuo nesiskiria nuo bendro kraujo tyrimo, todėl yra neskausminga ir ypatingo pasiruošimo nereikalauja, išskyrus fizinio krūvio ribojimą.

Verta pažymėti, kad prieš atliekant PSA, galima atlikti šlapimo tyrimus, nes simptomus galite jausti ir dėl organizme esančio uždegimo.

Prostatos kraujo tyrimas PSA parodys prostatos tyrimo normas, kurias pakomentuoti galės gydytojas.

Kokius rezultatus gali parodyti atliktas PSA tyrimas?

Prostatos tyrimas PSA gali aptikti tiek vėžines ląsteles, tiek dar tik ateityje galimą susirgimą, taip pat nustatyti prostatito simptomus. Prostatos tyrimo rezultatai iš esmės parodo antigeno kiekį kraujyje, kuris būna pakitęs sergant viena iš būdingų ligų. Prostatos kraujo tyrimo norma skiriasi pagal vyro amžių.

Kaip atliekamas prostatos tyrimas?

Prostatos tyrimas gali būti atliekamas iš kraujo, atliekant PSA tyrimą, šlapimo, o prostatos vėžio tyrimas gali būti atliekamas ir imant prostatos biopsiją. Taip pat gali būti atliktas digitalinis rektalinis prostatos tyrimas (DRT).

PSA kraujyje

PSA tyrimas atliekamas paprastai ir neskausmingai, tiesiog kaip eilinis kraujo tyrimas, o atsakymai pateikiami įvertinus PSA normą kraujyje pagal paciento amžiaus grupę.

Digitalinis rektalinis prostatos tyrimas (DRT)

DRT tyrimo metu gydytojas pirštu apčiuopia prostatą per tiesiąją žarną ir taip gali nustatyti tokius pakitimus kaip sukietėjimas ar padidėjimas.