Endemik 9 Paslaugos 9 Skiepai 9 Rotavirusinė infekcija, skiepai

Rotavirusinė infekcija, skiepai

Rotavirusinė infekcija – tai virusinė žarnyno infekcija, pasireiškianti vėmimu, karščiavimu, viduriavimu, bendra organizmo intoksikacija. Šiai infekcijai būdingas sezoniškumas, pasireiškiantis sergamumo pakilimu šaltuoju metų laiku.

Sergamumo padidėjimas Lietuvoje stebimas kasmet gruodžio–balandžio mėnesiais. Tačiau susirgimai rotavirusine infekcija yra registruojami ištisus metus. Dažniausiai tai – pavieniai infekcijų atvejai, nors sezoninio infekcijos plitimo metu registruojami protrūkiai šeimose bei vaikų kolektyvuose.

Dažniausiai rotavirusų sukelta infekcija serga jaunesni nei 5 metų vaikai. Rečiau suserga ir senyvo amžiaus žmonės, suaugę nusilpusios imuninės sistemos asmenys. Sunkiausiomis ligos formomis pirmą kartą serga 3–36 mėnesių kūdikiai ir vaikai. Vyresni vaikai ir suaugę gali sirgti pakartotinai, tačiau lengvesnėmis formomis arba be klinikinių ligos požymių. 

Lietuvoje rotavirusine infekcija dažniausiai serga vaikai iki 2 metų, vyresni vaikai ir suaugę asmenys serga kur kas rečiau.

 

 

Skiepijimas 

 

„Rotarix“ – virusinė vakcina, kurioje yra gyvo susilpninto žmogaus rotaviruso. Vakcina padeda apsaugoti nuo gastroenterito (viduriavimo ir vėmimo), kurį sukelia rotaviruso infekcija, vaikus nuo 6 savaičių. 

„Rotarix“ vakcina skatina žmogaus imuninę sistemą gaminti antikūnus, neutralizuojančius labiausiai paplitusius rotavirusus. Šie antikūnai apsaugo nuo ligos, kurią sukelia šių tipų rotavirusas. Šia vakcina skiepijami vaikai nuo 6 savaičių iki 6 mėnesių. Vakcina yra suspensijos pavidalo ir vaikui yra sugirdoma keliais etapais. Skiepijimo dieną vaikas turi būti sveikas.

„Rotarix“ galima vartoti kartu su kitomis įprastinėmis rekomenduojamomis vakcinomis, t. y. kartu su difterijos, stabligės, kokliušo, Haemophilus influenzae B tipo, geriamąja ar inaktyvinta poliomielito vakcina, hepatito B, taip pat pneumokoko ir meningokoko C serogrupės konjuguotomis vakcinomis.

ROTARIX VAKCINA

KĄ SVARBU ŽINOTI?

Paskiepijus Rotarix, žmogaus imuninė sistema gamins antikūnus, kurie saugo nuo ligos užsikrėtus Roto virusu.
Ši vakcina skiriama per burną, todėl prieš vakcinaciją kūdikio nereikėtų maitinti ~1 valandą.
Ši vakcina yra GYVA. Rotarix sudėtyje esantys virusai yra gyvi, tačiau per silpni, kad sukeltų rotavirusinę infekciją sveikam žmogui.
Ji skirta 6-24 savaičių amžiaus kūdikiams.
Šios vakcinos naudoti NEGALIMA, jei jūsų vaikas yra alergiškas bent vienam iš jos komponentų, jam yra nustatyta žarnų invaginacija, žarnyno vystymosi yda, sunkus ar visiškas imunodeficitas, yra nustatytas fruktozės netoleravimas, gliukozėsgalaktozės malabsorbcija, sacharozės-izomaltozės nepakankamumas ar serga ūmia liga.
Vaikai skiepijami dviem vakcinos dozėmis: pirmoji nuo 6 savaičių, antroji – praėjus 4 savaitėm po pirmosios dozės. Abiejų vakcinų kursą geriausia gauti iki 16 savaičių, bet galima ir iki 24 savaičių amžiaus.
Rotarix gali būti skiriamas naujagimiams, gimusiems 27 savaičių gestacijos ir vyresniems.
Rotarix neturėtų būti skiriama vyresniems nei 24 savaičių amžiaus kūdikiams.

Dažniausi nepageidaujami reiškiniai, galintys pasireikšti po vakcinos suleidimo:
• viduriavimas;
• pilvo skausmas, pūtimas;
• nervingumas, dirglumas.