Virusinis Hepatitas: kaip apsisaugoti?

Virusiniai hepatitai – tai skirtingų virusų sukeliami kepenų uždegimai, kurie plinta skirtingais būdais.  Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, kasmet pasaulyje nuo virusinio hepatito ar jo komplikacijų miršta apie 1,4 mln. žmonių. Pasak PSO, tai – „tylusis žudikas“. Taip yra todėl, kad užsikrėtus hepatito virusais, daugumai užsikrėtusiųjų nepasireiškia jokie klinikiniai požymiai. Liga gali pereiti į lėtinę formą, kuri per kelis dešimtmečius gali progresuoti į kepenų cirozę ar vėžį.

Hepatitas A

Hepatitas A – tai virusinė kepenų infekcija, ypač aktuali išsivysčiusių šalių gyventojams, vykstantiems į mažiau išsivysčiusias šalis (Afrika, Centrinė ir Pietų Amerika, Vidurio Rytai, Pietryčių Azija). Užsikrėsti šia liga galima nuo sergančiųjų, per gyvūnų ir žmonių ekskrementais užterštą maistą, bei vandenį. Hepatitui A būdinga gelta, silpnumas, pykinimas, vėmimas, pilvo skausmai, karščiavimas.

Skiepijimas.

Saugi ir labai efektyvi hepatito A vakcina vartojama nuo 1992 m. Skiepai atliekami likus 4 savaitėms iki kelionės, antroji dozė skiriama po 6-24 mėn. Tokia skiepijimo schema užtikrina imunitetą ne mažiau kaip 10 metų.

Hepatitas B

Hepatitas B – plačiai paplitęs Afrikoje, Pietryčių Azijoje, Vidurio Rytuose, Amazonės Baseino regione, kai kuriose Karibų vietovėse. Tai virusinė kepenų liga, dažnai išsivysto kepenų cirozė, kepenų vėžys ar net mirtis. Šis virusas plinta tuo pačiu būdu kaip ir AIDS: nesaugių lytinių santykių metu, kontaktuojant su sergančiojo krauju ar kitais kūno skysčiais, naudojantis ligonio dantų šepetuku, skustuvu, įsidūrus užkrėsto švirkšto adata ar nesteriliais instrumentais atliekant manikiūrą, tatuiruotes, veriant auskarus ir t.t.

Skiepijimas.

Naujagimiai ir kūdikiai skiepijami pagal skiepijimų kalendorių. Neskiepytiems asmenims skiriamos 3 vakcinacijos dozės (standartinė schema: pirmoji dozė, po 1 mėn. ir 6-12 mėn. laikotarpyje). Tokia skiepijimo schema užtikrina imunitetą ne mažiau kaip 25 metus. Kadangi hepatitui būdingas ilgas inkubacinis periodas, pirmos dvi vakcinos gali būti skiriamos prieš kelionę, trečioji – grįžus iš jos.

Skiepai – viena ekonomiškai efektyviausių profilaktikos priemonių: profilaktika skiepijimais daug pigesnė nei gydymas tiek asmeniui, tiek visuomenei.

Pasiskiepyti galima bet kada, tačiau keliaujantiems asmenims į sveikatos priežiūros įstaigas kreiptis rekomenduojame iki kelionės likus 4-6 savaitėms, kadangi imunitetui susiformuoti po skiepų reikalingas tam tikras laikotarpis. Jei iki kelionės liko mažiau laiko, vis tiek rekomenduojame kreiptis į gydymo įstaigą, nes kai kurie skiepijimai gali būti atlikti ir likus mažiau laiko iki kelionės.

Asmenys, kuriems yra rizika užsikrėsti hepatito A ir hepatito B virusais, gali būti skiepijami sudėtine hepatito A ir hepatito B vakcina.

 

Skiepų kainas savo mieste rasite čia: