Kai kalbama apie profilaktiką, urologas turėtų būti tas specialistas, pas kurį reikėtų apsilankyti nelaukiant jokių ligos simptomų. Urologai konsultuoja, diagnozuoja ir gydo šlapimo pūslės bei šlapimo takų ligas, prostatos ligas, inkstų uždegimus bei ligas ir kita.
Taigi plačiau aptarkime, kas yra urologija bei urologai, kokias būkles ir ligas jie gydo, kokias procedūras atlieka moterims, kokiais atvejais gali padėti vaikų urologas, ko tikėtis vizito pas urologą metu, kokios urologinės procedūros ir tyrimai galimi ir atliekami „Endemik“ klinikose, kokį gydymą gali parinkti ir taikyti urologai bei kaip pasiruošti urologo konsultacijai.
Kas yra urologai?
Urologas – kas tai? Gydytojai urologai dažniausiai yra įsivaizduojami kaip itin bauginantys specialistai. Tačiau tai visiškai netiesa. Pradėkime nuo to, kad urologas yra specialistas, kuris gydo su šlapimo takais susijusias ligas, sprendžia hormonų disbalanso ir vyrų nevaisingumo problemas, lytinio gyvenimo problemas.
Į urologą paprastai kreipiasi ir lytinio brendimo metu su problemomis susiduriantys paaugliai, vyresni vyrai kreipiasi dėl su amžiumi atsirandančių lytinio gyvenimo ar prostatos problemų, todėl gyvenimo kokybę gerinančio specialisto baimintis ir gėdintis tikrai neverta.
Taip pat būtina paminėti, jog klaidinga manyti, kad pas urologą lankosi tik vyrai. Urologo konsultacijos prireikia ne tik vyrams, nes ne tik jie turi su šlapimo takais susijusių problemų ar ligų. Dažniau kreipiasi vyrai, tačiau urologas moterims taip pat gali būti reikalingas.
„Endemik“ klinikose vykdomos urologo konsultacijos Vilniuje, urologo konsultacijos Kaune ir kituose Lietuvos miestuose.
Kokias būkles ir ligas gydo urologai?
Visų pirma urologai vykdo konsultacijas bei apžiūras ligoms nustatyti, profilaktikai, norint užkirsti kelią įvairioms ligoms. Gydytojai urologai pirmiausia gydo įvairias šlapimo sistemos problemas, šlapimo pūslės, šlapimtakių, prostatos, dar vadinamos priešinės liaukos ligas. Taip pat į urologą reikia kreiptis dėl inkstų ligų, erekcijos sutrikimų, vyrų reprodukcinės sistemos sutrikimų, vaisingumo ir lytinio gyvenimo klausimų, hormonų disbalanso, infekcijų sukeltų ligų.
Gydytojas urologas gydo šlapimo sistemos problemas ir vyrų reprodukcinės sistemos sutrikimus. Konsultuoja ir gydo sergančius inkstų, šlapimtakių ir šlapimo pūslės, priešinės liaukos (prostatos) ligomis, taip pat gydo erekcijos sutrikimus.
Bene dažniausiai į urologus kreipiamasi dėl šlapinimosi sutrikimų ar prostatos ligų, taip pat prevencinės prostatos patikros norint užkirsti kelią itin dažnoms vyrų prostatos, ypač piktybinės formos, ligoms.
Urologas moterims – kokias procedūras jis atlieka?
Jau išsiaiškinome kas yra urologas ir kad jis gali padėti ne tik vyrams, bet ir moterims. O kodėl moterims gali prireikti jo pagalbos? Gydytojas urologas yra universalus specialistas ir gydo tiek vyrų, tiek moterų urogenitalinės sistemos ligas, tai yra ir onkologijos, ginekologijos bei chirurgines.
Dažniausiai moterims į urologą gali tekti kreiptis dėl tokių urogenitalinės sistemos ligų ir problemų kaip inkstų akmenys, uždegimas šlapimo kanale, lytiškai plintančios infekcijos, įgimtos šlapimo pūslės anomalijos, šlapimo takų piktybiniai ar gerybiniai navikai, pernelyg dažnas šlapinimasis. Vyresniame amžiuje moterys į urologą dažnai kreipiasi ir dėl tokių problemų kaip šlapimo nelaikymas.
Dažniausiai moterys, pajutusios įvairius simptomus, registruojasi pas ginekologą, tačiau kartais būna nukreipiamos ar iš karto turėtų registruotis pas urologą.
Registruotis pas urologą reikėtų jei moteris pajunta aštrų pilvo apačios skausmą, taip pat juosmens srities maudimą. Vizito ar konsultacijos reikėtų ir jaučiant diskomfortą šlapinantis, padažnėjus apsilankymams tualete ar dažnai į tualetą keliantis naktį. „Pasirodyti“ urologui reikėtų ir tuomet, jei lytinių santykių metu jaučiamas neįprastas diskomforto jausmas ar net skausmas, pasišlapinus kamuoja jausmas, kad tai padaryta ne iki galo.
Lygiai taip pat tiek jaunesnėms, tiek vyresnio amžiaus moterims pas urologą reikėtų lankytis dėl šlapimo nelaikymo, ženklaus patinimo galūnėse ar veide.
Urologas moterims gali atlikti ir tam tikrus tyrimus, ne tik konsultaciją. Norint sužinoti diagnozę gali būti atliekami šlapimo tyrimai, kraujo tyrimai, šlapimo pasėlis, šlapimo pūslės arba inkstų tyrimas ultragarsu, makšties mikrofloros tepinėlis, biocheminis kraujo tyrimas.
Moterys taip pat, kaip ir vyrai, gali registruotis „Endemik“ klinikoje pas urologą internetu.
Kokiais atvejais gali padėti vaikų urologas?
Urologai gali konsultuoti ir gydyti ne tik vyrus ar moteris, bet ir vaikus. Vaikų urologai gali padėti tuomet, jei yra šlapinimosi sutrikimų, šlapimo pūslės ar šlapimtakių bėdų. Taip pat savo vaikus urologo konsultacijai reikėtų užrašyti dėl kepenų ar blužnies ligų, tulžies latakų, išeinamosios ar tiesiosios žarnos bei inkstų ligų.
Vaikų urologas padės ir dėl lytinių organų raidos problemų, sėklidės vandenės, varpos ligų, o taip pat konsultuoja dėl išvaržų, gerybinių ar piktybinių navikų, atlieka echoskopinius, tyrimus.
Vaikus urologo konsultacijai taip pat galima užregistruoti internetu ar telefonu, o konsultacijos kainas galite rasti „Endemik“ kainyne.
Ko tikėtis vizito pas urologą metu?
Iš tiesų daug kas bijo vizito pas urologą, nes nežino, ko jo metu tikėtis. Visų pirma urologas konsultuoja ir kartu su pacientu įsigilina į jį kamuojančią problemą. Taip pat gydytojai urologai skiria tyrimus. Jie gali būti laboratoriniai, echoskopiniai, rengenologiniai ar biopsiniai. Na, ir, žinoma, taiko apžiūras. Dažniausiai urologo kabinete prireikia šlapimo tyrimo, todėl reikėtų, kad į konsultaciją atvyktumėte pilna šlapimo pūsle arba su šlapimo mėginiu.
Vizitas neprasideda nuo apžiūros. Pirmiausia gydytojas urologas išklauso jūsų ligos istoriją, užduoda jam rūpimus klausimus apie sveikatos būklę, dažniausiai pagal sudarytus klausimynus tam tikroms ligoms vertinti. Gydytojas gali užduoti ir gan intymių klausimų ne tik apie jus, bet ir apie artima giminyste su jumis saistomus žmones. Tačiau visa tai tik tam, kad specialistas kuo geriau įsigilintų į jūsų ligos atvejį.
Dažniausiai vizito pas urologą baiminamasi dėl mitais apipinto „tyrimo pirštu“. Taip yra vadinama per išeinamąją angą vykdoma prostatos apčiuopa. Tačiau šis tyrimas taikomas tik tiems pacientams, kurie lankosi pas gydytoją urologą dėl prostatos problemų. Ir galima paneigti mitą, kad po jo jaučiamas diskomforto jausmas. Taip tikrai nėra, nes tyrimas trunka vos kelias sekundes, tam parenkama paciento kūno poza ir specialus lubrikantas, todėl baimintis žaibiško, bet labai informatyvaus tyrimo tikrai neverta.
Urologinės procedūros ir tyrimai
Kaip jau ir minėjome, pirmiausia urologas išklauso jūsų ligos simptomus ir užduoda jam rūpimus klausimus, kurie gali geriau išaiškinti diagnozę. Tuomet jis gali nustatyti diagnozę ir paskirti gydymą arba atlikti apžiūrą, paskirti papildomus tyrimus.
Dažniausiai yra paskiriamas šlapimo tyrimas, kurio rezultatai gali atskleisti nemažai gydytojui reikalingos informacijos.
Praktika rodo, jog vizito pas urologą metu užtenka klausimyno, trumpos apžiūros, retesniais atvejais tyrimų. Kartais gali būti atliekamos ir operacijos, tačiau tai taikoma išskirtiniais, specifiniais atvejais.
Kokį gydymą gali taikyti urologai?
Po ligos nustatymo, dažnai gali užtekti tik laikytis gydytojo urologo rekomendacijų. Taip pat gydytojas, nustatęs jūsų ligą, gali skirti medikamentus, kuriuos reikės vartoti. Vartojant medikamentus reikės papildomo vizito pas urologą, kurio metu paaiškės, ar medikamentai veikia, ar sklandžiai vyksta gydymas, ar tinkamai parinkti vaistai.
Retesniais atvejais gali būti taikomas chirurginis gydymas.
Kaip pasiruošti urologo konsultacijai?
Jokio išankstinio pasiruošimo gydytojo urologo konsultacijai nereikia. Paprasčiausias pasiruošimas urologo konsultacijai yra tiesiog registracija jai. Tiesiog „Endemik“ puslapyje išsirinkite norimą urologą Vilniuje, urologą Kaune, urologą Klaipėdoje, urologą Šiauliuose, urologą Panevėžyje ar urologą Alytuje ir užsiregistruokite telefonu arba internetu.
Urologo konsultacijos kaina nėra didelė. Pavyzdžiui Kaune ji siekia 49 eurus, urologinės echoskopijos kaina – dar mažesnė. Visas konsultacijų kainas skirtinguose miestuose rasite „Endemik“ puslapio kainyne.
Mūsų klinikoje dirba patys geriausi specialistai, o tai patvirtina pacientų paliekami atsiliepimai Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose, Alytuje ar Vilniuje.
Šlapimo sistemos ligoms diagnozuoti atliekami išsamūs šlapimo sistemos organų laboratoriniai ir echoskopiniai tyrimai, prireikus atliekama biopsija.
Pagrindinė į urologą besikreipiančių vyrų nusiskundimų priežastis – įvairios prostatos ligos arba šlapinimosi sutrikimai. Kiekvienas vyras turi riziką susirgti prostatos ligomis, todėl labai svarbi ankstyva, ypač piktybinių ligų, diagnostika.
Į gydytoją urologą rekomenduojama kreiptis, jeigu:
- pastebėjote su šlapinimusi susijusių sutrikimų;
- jaučiate skausmą dubens srityje;
- jaučiate skausmą lytinių organų srityje;
- pastebėjote kitų nemalonių simptomų ar pokyčių lytinių organų srityje;
- jaučiate skausmą lytinių santykių metu;
- šlapinatės dažniau nei įprastai;
- juntamas perštėjimas ar deginimas lytiniuose organuose;
- atsirado erekcijos sutrikimų;
- įtariate užsikrėtęs lytiškai plintančia liga.