Daugelis galvoja, jog neurologas – tai toks specialistas, kuris konsultuoja ar gydo tokias ligas kaip depresija, nerimas ir panašiai. Iš tiesų neurologija apima šiek tiek kitokį ligų sąrašą. Taigi, kas yra neurologas? Tai gydytojas, kuris gali konsultuoti bei gydyti žmones, sergančius nervinės sistemos ligomis. Tokios ligos gali būti ne tik galvos, bet ir stuburo skausmai, taip pat smegenų kraujotakos sutrikimai, migrena, ilgai kamuojanti nemiga ir kitos ligos. Taip pat į neurologą reikia kreiptis dėl potrauminių sutrikimų.
Gydytojas neurologas konsultuoja ir gydo pacientus, sergančius nervų sistemos ligomis (galvos, stuburo skausmai ir patologija, nemiga, migrena, galvos smegenų kraujotakos sutrikimai, potrauminiai sutrikimai ir kt.).
Gydytojo neurologo konsultacijos metu įvertinami ligonio nusiskundimai, ligos eiga, atliekamas objektyvus neurologinis ištyrimas, numatomas tyrimų planas, nustatoma diagnozė ir pateikiamos gydymo rekomendacijos. Jei reikia, taikomas mažai invazinis gydymas, akupresūra, kitokia refleksoterapija, imobilizacinė manualinė terapija. Prireikus pacientas yra siunčiamas MRT tyrimui, kurio atsakymus galima gauti jau tą pačią dieną.
Tad plačiau aptarkime, ką tiria neurologija, ką gydo neurologas, kokios yra neurologinės ligos, dėl kokių priežasčių reikėtų kreiptis į neurologą, kada rekomenduojama neurologo konsultacija bei kaip vyksta neurologinis ištyrimas.
Neurologija – kas tai?
Sakoma, kad neurologija tituluojama viena paslaptingiausių ir kartu viena iš pačių sudėtingiausių medicinos sričių, nes ji leidžia pažvelgti į pagrindinį žmogaus „kompiuterį“ – smegenis, kuriose slepiasi daugybė įvairiausių neuronų.
Pagrindinė neurologijos tyrimų sritis – žmogaus nervinė sistema. Neurologijos mokslas apima ir tiria nervų sistemos funkcijas bei struktūrą, o gydytojai neurologai konsultuoja, atlieka neurologinius tyrimus ir gydo tuos pacientus, kurie serga nervų sistemos ligomis, tai yra, kuriems sutrinka centrinės ir periferinės nervų sistemos veikla.
Gydytojai neurologai ne tik konsultuoja ar tiria pacientus, bet ir seka kaip klostosi gydymo eiga – paskiria vaistus, tikrina, ar gydymas yra sėkmingas, ar tinkamai parinkti vaistai ir jie nesukelia šalutinio poveikio. Taip pat neurologai rūpinasi, kad liga nesivystytų ir neplistų, gali konsultuoti prevenciškai, siekiant užkirsti kelią neurologiniams susirgimams.
Neurologija siejama ir su jai gimininga mokslo sritimi psichiatrija. Abi šias medicinos sritis sieja kai kurie bendri tyrimai.
Pagrindinės neurologinės ligos
Vienos dažniausiai pasitaikančių ir juntamų neurologinių ligų yra migrena arba stiprūs galvos skausmai, polineuropatija, nemiga, lėtiniai galvos smegenų kraujotakos sutrikimai, atminties sutrikimai, vegetaciniai negalavimai, taip pat centrinės nervų sistemos ligos, tokios kaip išsėtinė sklerozė, uždegiminiai smegenų sutrikimai – meningitas, encefalitas, taip pat arterinė sklerozė, nervų sistemos išsekimas, neuritai, nervų sistemos infekcijos, degeneracinės nervų sistemos ligos, tokios kaip Alzheimeris, Parkinsonas, demencija.
Taip pat iš dažnai pasitaikančių nervinės sistemos ligų galima įvardinti stuburo ligas, epilepsiją, smegenų tumorą, neramių kojų sindromą, ulnarinį sindromą arba nervų sužalojimus, raumenų distrofiją ir kitas neurologinius susirgimus.
Dėl kokių priežasčių dažniausiai kreipiamasi į neurologą?
Dažniausiai į neurologus kreipiamasi norint pasikonsultuoti, išsitirti, diagnozei nustatyti, gydymui paskirti bei prižiūrėti gydymo eigą. Vieni dažniausių apsilankymų pas neurologą išlieka galvos skausmas, nemiga, nugaros skausmai, suprastėjusi atmintis ar įvairios traumos.
Taip pat dažnai kreipiamasis ir į vaikų neurologus. Ką daro vaikų neurologas? Jis tiria kūdikius ir vaikus, kuriems įtariamos ar patvirtintos galvos ir periferinių nervų ligos. Taip pat į vaikų neurologus kreipiamasi dėl vaikų nemigos, tikų, galvos skausmų. Be kita ko, poliklinikose ar klinikose privatūs vaikų neurologai konsultuoja dėl sutrikusios raidos, epilepsijos, cerebrinio paralyžiaus, įgimtų nervinių ligų.
Į vaikų neurologą Vilniuje ir kituose miestuose reikėtų kreiptis konsultacijos, jei vaikas jaučia nuolatinį nuovargį, išsekimą, silpnumą, yra netekęs sąmonės.
Kada rekomenduojama neurologo konsultacija?
Kaip jau ir minėta, žmogaus organizmo pagrindinis kompiuteris yra jo smegenys, todėl ligų, susijusių su nervinės sistemos veikla, ignoruoti negalima. Pajutus bent kokius nors simptomus, reikėtų kreiptis į specialistus.
Pirmiausia į neurologą reikėtų kreiptis pajutus galvos skausmus – aptirpimą, galvos svaigimą, stiprų skausmą, mirguliavimą akyse, kuris pereina į galvos skausmą.
Taip pat nereikėtų ignoruoti skausmo ar jėgos sumažėjimo raumenyse, kaklo, stuburo skausmų, apatinės nugaros dalies skausmo ar gėlimo jausmo, nugaros „surakinimo“, kurie gali simbolizuoti neurologines ligas.
Į gydytoją neurologą reikia kreiptis pajutus tokius simptomus kaip skonio ar/ir uoslės sutrikimai, orientacijos ir koordinacijos praradimas, atminties sutrikimas, silpnumas, kamuojantis nerimo jausmas, priepuoliai su raumenų trūkčiojimais, ilgai besitęsianti nemiga.
Jei lėtiniai skausmai yra lydimi jums nebūdingų simptomų, tokių kaip silpnumo jausmas, sutrikęs šlapinimasis ir tuštinimasis, galvos svaigimas esant visiškoje ramybės būsenoje, nejautrūs odos plotai ar jų dilgčiojimas, ypač greitas nuovargis, drebulys, regos sutrikimai, sunkumas ryjant – būtina kreiptis į gydytoją neurologą.
Lygiai taip pat jums reikalinga gydytojo neurologo konsultacija, jei kuris nors iš išvardintų simptomų atsiranda po įvairių galvos ar nugaros traumų.
„Endemik“ klinikose registracija pas neurologą galima telefonu. Galima ir registracija pas vaikų neurologą, neurologo konsultacija Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir kituose Lietuvos miestuose, kur įsikūrusios „Endemik“ klinikos.
Galima neurologo konsultacija su siuntimu, taip pat skubi neurologo konsultacija. Užsisakykite laiką neurologo konsultacijai internetu arba telefonu.
Vienas iš svarbiausių klientų klausimų yra neurologo konsultacijos kaina. Kaip ir visose klinikose, „Endemik“ vykdoma mokama neurologo konsultacija, o visas kainas galite rasti mūsų kainyne. Pavyzdžiui pirminė vaikų neurologės konsultacija Vilniuje kainuoja 55 eurus, o neurologo konsultacija Kaune kainuos 49 eurus.
Į gydytoją neurologą rekomenduojama kreiptis, jeigu pasireiškia:
- galvos svaigimas, galvos skausmas, aptirpimai;
- skausmas ar raumenų jėgos sumažėjimas kurioje nors kūno vietoje;
- kaklo, stuburo sukaustymas ir skausmas;
- apatinės nugaros dalies gėla;
- skonio, uoslės sutrikimai;
- koordinacijos sutrikimai, orientacijos praradimas;
- mirguliavimas akyse, kuris pereina į galvos skausmą;
- silpnumas, atminties sutrikimai, nerimo jausmas;
- priepuoliai su raumenų trūkčiojimais su ar be sąmonės praradimo.
Dažniausios patologijos formos: lėtinis galvos smegenų kraujotakos nepakankamumas, atminties sutrikimai, vegetaciniai negalavimai, nugaros skausmai, nervų sistemos išsekimas, neuritai, nervų sistemos infekcijos, išsėtinė sklerozė, Parkinsono liga.