Akušeris-ginekologas nėra tik tas gydytojas, kuris prižiūri nėščiasias, kad į šį pasaulį sklandžiai ateitų naujagimiai. Šio gydytojo specializacija kur kas platesnė – nuo konsultacijų, apžiūrų, profilaktinės priežiūros iki rimtų ligų gydymo.
Tad aptarkime, kas yra akušeris-ginekologas, kas yra akušerija, ginekologija, kokius sutrikimus gydo akušeriai-ginekologai, kada vertėtų apsilankyti pas akušerį-ginekologą, ką daro privatus ginekologas, kas yra 3 lygio ginekologas, kodėl gali prireikti vaikų ginekologo, kaip atliekamos ginekologo konsultacijos internetu bei kokios yra ginekologo konsultacijų kainos.
Kas yra akušeris-ginekologas?
Ko gero, su akušeriu-ginekologu susiduria kiekvienas žmogus bent kartą savo gyvenime. Moterys, žinoma su šios srities specialistais susiduria žymiai dažniau ir jau ankstyvame amžiuje. Kiekvienai merginai, moteriai rekomenduojama profilaktiškai tikrintis sveikatą ir pas ginekologus.
Taip pat moterys pas šiuos gydytojus lankosi prieš nėštumą, iškilus bėdų dėl negalėjimo pastoti ir susilaukti vaikelio. Vėliau ginekologai lydi ir visą nėštumo laikotarpį, priima gimdymą. Būtent šiuo laikotarpiu su akušeriais-ginekologais dažnai susiduria ir vyrai, lydėdami savo moteris į apžiūras, stebėdami kūdikio augimą dar per kompiuterio ekraną, o vėliau lydėdami ir į gimdymą.
Tačiau šios profesijos atstovai ne tik priima naujas gyvybes ar teikia apžiūras, bet ir gydo moteris nuo įvairiausių ligų. Nors daug dėmesio jie skiria moters reprodukcinei sveikatai, šie gydytojai gali konsultuoti ir jaunas mergaites prasidėjus mėnesinėms, taip pat sutrikus hormonams ar dėl lytiniu keliu plintančių ligų, įvairių pakitimų, atsiradus nemaloniems, nepageidaujamiems simptomams, dėl ginekologinės onkologijos. Taip pat vyresnės moterys kreipiasi ir prasidedant menopauzei.
Kas yra akušerija?
Žodis akušerija yra prancūzų kilmės ir tiesiogiai verčiamas „padėti gimdant“. Lietuvių kalbininkai jį aiškina kaip medicinos šaką, kuri nagrinėja gimdymo fiziologiją, įvairias su tuo susijusias patologijas, o taip pat ir pagalbos teikimo būdus nėščiosioms, gimdyvėms ir naujagimiams.
Akušerija daugiausiai specializuojasi į moters reprodukciją, o kitaip tariant – į moters būklę iki gimdymo, gimdymo metu ir po jo. Sveikatos priežiūros specialistai akušeriai teikia visapusišką priežiūrą, rūpinasi mamos ir būsimo naujagimio sveikatos būkle, gali atlikti akušerinius ultragarso bei kitus tyrimus.
Akušeriai stebi tiek moters, tiek jo būsimo vaikelio sveikatą, stebi, ar nėštumas vystosi be komplikacijų, o jas pastebėjus – siunčia moterį išsamesniems tyrimams. Taip pat sprendžia tokias situacijas kaip negimdinis nėštumas, persileidimo tikimybė ar persileidimas, placentos problemos.
Akušeriai su moterimi pereina visas nėštumo fazes, tai yra nėštumo laikotarpį su visapusiška moters priežiūra ir sveikatos būklės vertinimu, gimdymo akimirkas, nepriklausomai nuo to, ar vaikelis gimsta natūraliu būdu, ar atliekant cezario pjūvį, tiek planinį, tiek skubų. Akušeriai apžiūri tiek moterį, tiek kūdikį iš karto po gimdymo, gimimo, rūpinasi jų sveikata, kad būtų išvengta įvairių komplikacijų. Taip pat suteikia motinai naujų pagrindinių žinių apie kūdikio priežiūrą, o vėliau gali konsultuoti ir pogimdyviniu laikotarpiu.
Sklandaus gimdymo metu akušeriai dažniausiai su gimdyvėmis gali būti vieni, leisti reikiamus vaistus, kitų gydytojų neprireikia. Operacijų metu akušeriai paruošia įrangą, asistuoja.
Akušerio išsilavinimą turintys sveikatos priežiūros specialistai gali dirbti ne tik akušerio darbą ligoninėse ar privačiose klinikose, bet ir tapti gydytojo ginekologo asistentu.
Kas yra ginekologija?
Žodis ginekologija kilo iš graikų kalbos ir reiškia „moteris + mokslas“. Paprastai tariant, ginekologija yra medicinos šaka, kuri tiria moters lytinių organų fiziologiją, su tuo susijusias patologijas, diagnozuoja su šia sritimi susijusias ligas, skiria gydymą, profilaktiką bei reabilitaciją.
Ginekologija neatsiejama ir jau nuo aptartos akušerijos, nes lytinių organų fiziologijos negalima atskirti nuo nėštumo. Todėl daugelis ginekologų kartu yra ir akušeriai, vadinami akušeriais-ginekologais.
Vis dėlto, pati ginekologija yra orientuota į moters reprodukcinę sveikatą nuo pat pirmųjų mėnesinių iki menopauzės ir po jos. Net jaunoms merginoms rekomenduojama reguliariai lankytis pas ginekologą ir nejaučiant jokių simptomų, niekuo nesergant. Vyresnėms moterims profilaktiškai pas gydytoją ginekologą lankytis taip pat labai svarbu ir dėl to, kad užkirstų kelią įvairioms lengvoms ligoms, ir vienoms iš dažniausių pavojingų vėžio formų – gimdos kaklelio ar kiaušidžių vėžiui.
Vienas iš ginekologo darbų yra ir padėti moterims, kurios negali pastoti – ginekologai konsultuoja tokias moteris, atlieka apžiūras, tyrimus, jei reikia, skiria gydymą, rekomendacijas.
Taip pat ginekologai konsultuoja ir dėl įvairių infekcinių ligų bei jas gydo, nereguliarių ir skausmingų menstruacijų, diskomforto gimdoje, lytiniuose organuose, krūtinės skausmų.
Ginekologo paslaugų dažnai prireikia ir moterims prieš menopauzę, jos metu ir po jos. Dažnai po menopauzės moterims gali pasireikšti dubens organų prolapsas, kai nusilpsta dubens raumenys ir tinkamai nepalaiko šlapimo pūslės bei gimdos.
Ginekologija neapsiriboja tik konsultacijomis, apžiūromis bei medikamentiniu gydymu. Ji apima ir su moters reprodukciniais organais susijusias chirurgines procedūras, tokias kaip gimdos pašalinimas arba kitaip vadinama histerektomija, kiaušidžių pašalinimas, ikivėžinių ląstelių šalinimas gimdos kaklelyje, kiaušintakių šalinimas arba salpingektomija, kiaušintakių perrišimas.
Ginekologija gali būti skaidoma ir į tam tikras specializacijas, tokias kaip dubens ir reprodukcinė chirurgija, endokrinologija ir nevaisingumas, ginekologinė onkologija, motinos ir vaisiaus medicina.
Kokius sutrikimus gydo akušeriai-ginekologai?
Akušeriai-ginekologai pirmiausia vykdo profilaktines apžiūras, konsultuoja, prižiūri moters sveikatą nėštumo metu, taip pat gydo įvairius sutrikimus.
Dažnai pasitaikantis moterų vizitas pas akušerį-ginekologą – sutrikusi hormonų pusiausvyra. Taip pat pas akušerius-ginekologus moterys ir merginos lankosi dėl neįprasto kraujavimo, skausmingų ir nereguliarių menstruacijų, šlapimo takų ar makšties infekcijų, krūtų skausmo, dubens skausmų, lytinių organų niežulio, dėl nevaisingumo ar nerimo ilgai nepastojant. Akušeriai-ginekologai gali padėti moterims ir dėl šlapimo nelaikymo, dubens organų prolapso, endometriozės.
Esant įvairiems simptomams, sutrikimams ar norint pasitikrinti profilaktiškai, galite užsiregistruoti ir pas patyrusius, profesionalius, atsakingus akušerius-ginekologus „Endemik“ klinikose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje bei Alytuje.
Kada vertėtų apsilankyti pas akušerį-ginekologą?
Pirmiausia, kaip jau ne kartą minėta, pas akušerį-ginekologą kiekvienai merginai ir moteriai reikėtų lankytis profilaktiškai bent kartą per metus. Taip moterys bus tikros, kad padarė viską, jog užkirstų kelią ligoms.
Taip pat rekomenduojama pas akušerį-ginekologą lankytis visais moters reprodukcijos ciklais. Tai reiškia, kad pas gydytoją reikėtų apsilankyti prasidėjus pirmosioms menstruacijoms, taip pat, žinoma, pastojus ir visu nėštumo laikotarpiu, prasidėjus perimenopauzei bei menopauzei ir po jos.
Be profilaktikos, pas akušerį-ginekologą būtina apsilankyti pajutus įvairius nepageidaujamus simptomus, tokius kaip neįprastos išskyros, nemalonus kvapas, skausmas lytinių santykių metu, nenormalus kraujavimas, nereguliarios menstruacijos, lytinių organų niežėjimas, šlapimo nelaikymas, skausmas krūtyse arba dubenyje, įvairūs uždegimai.
Pas šios srities profesionalus reikia apsilankyti ir planuojant šeimos pagausėjimą, o jei jis planuojamas gana ilgai ir pastoti nepavyksta – būtina kreiptis į akušerius-ginekologus, kurie apžiūrės, ištirs ir pritaikys gydymą. Taip pat būtina akušerio-ginekologo apžiūra jei planuojamas ar esamas nėštumas yra vyresniame amžiuje. Gydytojas patars kokius papildomus tyrimus reikėtų atlikti.
Ginekologo konsultacijos internetu
Gydytojo ginekologo konsultacija galima ir nuotoliu. Galima ginekologo konsultacija telefonu arba internetu. Tokia alternatyva pasiūlyta pasaulį sukausčius pandemijai, kuomet vizitai pas gydytojus buvo labai apriboti. Pandemijai atsitraukus, ši paslauga liko kaip itin patogi, taupanti pacientų laiką.
Tiesa, konsultacijos internetu neskirtos tiems, kas turi įvairių nusiskundimų ir simptomų. Tokios apžiūros nuotoliu galimos jei pacientas nejaučia jokių simptomų ir nori tiesiog kasmet profilaktiškai tikrintis.
Ginekologo paslaugas teikia ir „Endemik“ klinikos. Pacientai gali pasirinkti jiems patinkantį gydytoją Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose bei kituose Lietuvos miestuose. Taip pat registracija pas mūsų ginekologus yra itin paprasta – galima registruotis telefonu ar tiesiog pasirinkti norimą datą ir laiką registruojantis internetu.
„Endemik“ klinikose ginekologo konsultacijos kaina nėra didelė, nesiekia net 50 eurų, o tyrimų kainos – vos keliasdešimt eurų. Visas jus dominančias kainas ir paslaugų sąrašą rasite „Endemik“ kainyne.
Pas akušerį – ginekologą rekomenduojama lankytis bent kartą per metus arba dažniau, ypač pasireiškus šiems simptomams:
- sutrikusios ar skausmingos mėnesinės;
- pagausėjusios išskyros;
- diskomfortas ar skausmas pilvo srityje;
- skausmingi lytiniai santykiai;
- skausmingos krūtys ar apčiuopiami darinukai jose;
- pradedant vartoti kontraceptines priemones;
- planuojant šeimos pagausėjimą;
- sužinojus apie galimą nėštumą;
- ilgai nesiseka pastoti;
- praėjus 6–8 savaitėms po gimdymo;
- esant rizikos veiksniams, kai šeimoje buvo arba yra sergančių bet kokiomis onkologinėmis ligomis.
„Endemik“ klinikoje akušeriai – ginekologai konsultuoja, diagnozuoja ir gydo įvairius ginekologinius susirgimus, gimdos kaklelio patologiją, lytiniu būdu plintančias ligas, atlieka ultragarsinį tyrimą, kolposkopiją, diagnozuoja ankstyvąjį nėštumą, konsultuoja ir prižiūri moteris nėštumo bei ankstyvuoju pogimdyminiu laikotarpiu, konsultuoja kontracepcijos ir šeimos planavimo klausimais, tiria ir konsultuoja moteris premenopauziniu ir menopauziniu periodu.