Vegetariška mityba pasirenkama dėl įvairiausių priežasčių – ekonominių, ekologinių, sveikatos gerinimo ar religinių pažiūrų. Tokiu atveju iš mitybos raciono pašalinami gyvūninės kilmės produktai. Dažniausiai atsisakoma mėsos, kiaušinių ir pieno. Juos pakeičia augalinės kilmės produktai.

Tokios vegetarizmo bei veganizmo dietos yra siejamos su didesne nauda organizmui –augalinės kilmės produktuose yra itin daug vitaminų ir mikroelementų. Tačiau kai kurie veganai arba vegetarai vartoja per daug perdirbtų, kaloringų, su daug cukraus, riebalų ir natrio maisto produktų. Be to, kai kurie jų nevalgo pakankamai daržovių, vaisių, neskaldytų grūdų ar kalciu papildyto maisto, todėl negauna visų reikalingų maistinių medžiagų. Tokiu atveju organizmui gali grėsti išsekimas.

Prieš nusprendžiant laikytis vegetariškos ar veganiškos mitybos visų pirmiausia rekomenduojama pasitarti su specialistu. Jis patars, kaip keisti mitybą, kad ši būtų visavertė ir naudinga, o ne priešingai – žalinga. Taip pat labai svarbu stebėti pokyčius organizme būtent nuo to momento, kai pakeičiama mityba.

Detalūs tyrimo aprašymai
 
Automatizuotas hematologinis (kraujo) tyrimas (BKT) – Tai – pradinis tyrimas, skirtas sveikatos būklei įvertinti. Šio tyrimo parametrai padeda diagnozuoti įvairias ligas.
Automatizuotas juostelinis šlapimo tyrimas (BŠT) – Tai – greitas ir patikimas būdas įvertinti inkstų ir šlapimo takų sutrikimus.
Vitaminas B12 – Šis vitaminas yra labai svarbus sklandžiai nervų sistemos veiklai bei geležies įsisavinimui organizme. Esant vitamino B12 trūkumui vystosi ne tik nervų sistemos ligos, bet ir mažakraujystė.
Vitaminas D – Tai – vitaminas, atsakingas už kalcio ir fosforo įsisavinimą plonajame žarnyne, todėl trūkstant vitamino D sutrinka kaulų formavimasis, vyksta kaulų degeneracija. Šis vitaminas labai svarbus ir imuninei organizmo sistemai.
MLT-cholesterolis – Tai – rodiklis, kurio padidėjimas siejamas su didele aterosklerozės rizika.
Trigliceridai  – Tai – pagrindinis riebalų rūgščių šaltinis kraujyje. Į organizmą patenka su maistu arba yra sintetinami organizme. Trigliceridų koncentracija svarbi įvertinant išeminės širdies ligos riziką.
Gliukozė – Tai – kraujyje esantis cukrus, kuris į kraują patenka iš suvirškintų ir įsisavintų maisto medžiagų arba išskiriamas iš organizmo medžiagų atsargų. Esant padidėjusiam gliukozės kiekiui kraujyje, galima įtarti cukrinį diabetą.
Natris – Stabilų natrio kiekį organizme palaiko inkstai bei grupė hormonų. Taip pat šis elementas yra svarbus nervų ir raumenų veiklai palaikyti bei bendrai organizmo būklei vertinti.
Kalis – Tai – elektrolitas, kurio didžiausia dalis yra saugoma ląstelių viduje. Organizmas yra labai jautrus kalio koncentracijos pokyčiams. Jis yra labai svarbus nervinio impulso perdavimui nerviniame ir raumeniniame audiniuose, ypač širdyje.
Jonizuotas kalcis (Ca++) – Tai – kalcio dalis, esanti žmogaus organizme, serume. Ji priklauso aktyviajai kalcio daliai. Jonizuotas kalcis tiriamas radus bendro kalcio koncentracijos pokyčių ir leidžia visapusiškiau įvertinti koncentracijų kitimo priežastis.
Albuminai – Tai – viena iš dviejų kraujo baltymų grupių. Šie baltymai gaminami kepenyse ir yra atsakingi už įvairių medžiagų pernešimą kraujyje, kraujo tūrio palaikymą. Dažniausiai albuminų koncentracija kraujyje sumažėja netekus skysčių, o padidėjimas gali būti siejamas su kepenų, inkstų ir kitomis ligomis.
Chloras – Tai yra pagrindinis organizmo anijonas. Jo koncentracija kraujyje yra glaudžiai susijusi su Na koncentracija ir dažniausiai kinta kartu su juo.
Kreatininas – Tai – vienas svarbiausių inkstų funkcijos rodiklių. Inkstams filtruojant kraują, kreatininas yra šalinamas su šlapimu. Sutrikus inkstų funkcijai, kraujyje ima daugėti kreatinino.
Alaninaminotransferazė (GPT, ALT) – Tai yra jautriausias kepenų pažeidimo rodiklis, kuris ima didėti dar nesant kepenų ląstelių žūties.
Aspartataminotransferazė (GOT, AST) – Tai yra tiksliausiai kepenų ląstelių žūtį atspindintis žymuo. Padidėja esant įvairios kilmės kepenų pažeidimui. AST ima didėti kiek vėliau nei ALT.
Gamaglutamintransferazė (GGT) – Tai – kepenų fermentas bei vienas jautriausių kepenų pažeidimo rodiklių. Gamaglutamiltransferazė parodo, kad yra patologija, tačiau nenurodo pažeidimo priežasties.
Geležis – Tai pagrindinė hemoglobino (baltymo, atsakingo už dujų pernašą kraujyje) sudedamoji dalis. Dažniausios geležies trūkumo priežastys – nukraujavimai, lėtinės ligos bei vitamino C nepasisavinimas. Geležies kiekis kraujyje gali didėti esant tam tikroms kepenų ligoms arba vartojant kepenis veikiančius vaistus.
Feritinas – Feritinas rodo geležies atsargų kiekį organizme. Šis tyrimas greičiau parodo geležies trūkumą organizme negu pačios geležies koncentracijos tyrimas.
Homocisteinas – Homocisteino koncentracijos padidėjimas rodo vitamino B12, folio rūgšties ar vitamino B6 trūkumus, kurie gali lemti mažakraujystes vystymąsi. Taip pat tai – vienas iš aterosklerozės rizikos rodiklių kraujyje. Padidėjus šio parametro koncentracijai, kraujagyslėse greičiau susidaro krešuliai, didėja širdies ir kraujagyslių ligų rizika.
Folio rūgštis – Kepenų ligų atveju šis kiekis mažėja, nes kepenys yra pagrindinis šio vitamino depas.

KAINA: 189,00 EUR

Į programos kainą įskaičiuotas gydytojo komentaras kuris yra pateikiamas per 5 d.d. nuo tyrimo programos atsakymų gavimo (jei pacientas pageidauja).

Tyrimų programos atlikimui yra būtina išankstinė registracija 8 700 55223.