Endemik 9 Paslaugos 9 Tyrimų programos 9 Širdies – kraujagyslių ligų tyrimų programos

Širdies – kraujagyslių ligų tyrimų programos

Širdies ir kraujagyslių ligos yra viena dažniausių mirties priežasčių pasaulyje, tame tarpe ir Lietuvoje.  Viena pagrindinių – išeminė širdies liga. Pažengus išeminei širdies ligai, įvyksta ūminis miokardo infarktas, tenka atlikti širdies vainikinių kraujagyslių pakeitimo (šuntavimo) operaciją.

Pagrindinė širdies ligų atsiradimo priežastis – aterosklerozė, pažeidžianti viso organizmo, tame tarpe ir širdies kraujagysles. Aterosklerozė – svarbi ne tik širdies ligos, bet ir galvos smegenų kraujagyslių bei kojų kraujagyslių susirgimų priežastis. Nuo aterosklerozės pradžios iki momento, kai širdies kraujagyslės užsikemša, praeina keli etapai, kol širdies raumuo nebegauna deguonies ir apmiršta, t.y. įvyksta širdies infarktas.

Širdies ir kraujagyslių ligos yra viena dažniausių mirties priežasčių pasaulyje, tame tarpe ir Lietuvoje.  Viena pagrindinių – išeminė širdies liga. Pažengus išeminei širdies ligai, įvyksta ūminis miokardo infarktas, tenka atlikti širdies vainikinių kraujagyslių pakeitimo (šuntavimo) operaciją.

Pagrindinė širdies ligų atsiradimo priežastis – aterosklerozė, pažeidžianti viso organizmo, tame tarpe ir širdies kraujagysles. Aterosklerozė – svarbi ne tik širdies ligos, bet ir galvos smegenų kraujagyslių bei kojų kraujagyslių susirgimų priežastis. Nuo aterosklerozės pradžios iki momento, kai širdies kraujagyslės užsikemša, praeina keli etapai, kol širdies raumuo nebegauna deguonies ir apmiršta, t.y. įvyksta širdies infarktas.

Pagrindiniai širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniai yra rūkymas, padidėjęs arterinis kraujo spaudimas, padidėjusi blogojo cholesterolio koncentracija kraujyje, netaisyklinga mityba bei mažas fizinis aktyvumas. Širdies ir kraujagyslių ligų vystymuisi įtakos taip pat turi antsvoris, nutukimas, cukrinis diabetas, kai kurie medžiagų apykaitos sutrikimai, stresas, piktnaudžiavimas alkoholiu, nemiga, pervargimas, sėdimas darbas. Įtakos turi ir paveldimumas – jeigu infarktą patyrė paciento tėvai, didelė tikimybė, kad ši liga neaplenks ir jo.

Širdies tyrimus rekomenduojama atlikti visiems, perkopusiems 40 metų slenkstį, o sulaukus 30 metų, pasitikrinti bent cholesterolio kiekį kraujyje. Ypatingai svarbu kreiptis į gydytoją ir atlikti profilaktinius širdies tyrimus net ir gerai besijaučiantiems, bet turintiems nors menkiausią rizikos veiksnį žmonėms.

Parengėme ir rekomenduojame Jums kartą į metus atlikti KARDIO arba KARDIO PLIUS tyrimų programą t.y. laboratorinių tyrimų kompleksą. Atrinkome organizmo rodiklius, kurie parodo  širdies – kraujagyslių sistemos ir ją įtakojančių kitų organizmo sistemų būklę. Nepriklausomai nuo amžiaus, rekomenduotina šiuos tyrimus atlikti tiems, kurie turi širdies – kraujagyslių ligų rizikos veiksnių, t.y. rūko, turi padidėjusį kraujospūdį, viršsvorį, lipidų apykaitos sutrikimus, genetinį polinkį sirgti kraujagyslių ligomis.

pgr tyrimas
Vidutinė tyrimų programa
Vidutinę tyrimų programą sudaro:  
GLU Gliukozė DTL Didelio tankio cholesterolis
CREA Kreatininas MTL Mažo tankio cholesterolis
UREA Šlapalas Cholesterolio aterogeniškumo koeficientas
Na Natris TG Trigliceridai
K Kalis NT-ProBNP (smegenų natriuretinis peptidas)
CHOL Cholesterolis bendras
KAINA: 44.00 EUR
Išsami tyrimų programa
Išsamią tyrimų programą sudaro:
GLU Gliukozė CREA Kreatininas
CHOL Cholesterolis bendras UREA Šlapalas
DTL Didelio tankio cholesterolis UA Šlapimo rūgštis
MTL Mažo tankio cholesterolis NT-ProBNP (smegenų natriuretinis peptidas)
Cholesterolio aterogeniškumo koeficientas APO A1 Apolipoproteinas A1
TG Trigliceridai APO B Apolipoproteinas B
Na Natris Lipoproteinas a
K Kalis CRB Didelio jautrumo
Ca Kalcis Troponinas – T didelio jautrumo
Homocisteinas
Šeimos gydytojo raštikos išvados ir rekomendacijos per 10 d.d.
KAINA: 139.00 EUR

 

Detalūs tyrimo aprašymai

Gliukozė (GLU)
Tai – kraujyje esantis cukrus, kuris į kraują patenka iš suvirškintų ir įsisavintų maisto medžiagų arba išskiriamas iš organizmo medžiagų atsargų. Esant padidėjusiam gliukozės kiekiui kraujyje, galima įtarti cukrinį diabetą.

Bendras cholesterolis (CHOL)
Tai – rodiklis, kurio padidėjimas siejamas su didele aterosklerozės rizika. 

Didelio tankio cholesterolis (DTL) 
Tai – „gerasis“ cholesterolis, surenkantis cholesterolį iš audinių ir neleidžiantis jam kauptis kraujagyslėse. Šio cholesterolio padidėjimas laikomas geru pokyčiu.

Mažo tankio cholesterolis (MTL) 
Tai – „blogasis“ cholesterolis. Pagrindinė jo funkcija – nešti cholesterolį iš kepenų ir žarnyno į audinius ir kraujagysles. 

Cholesterolio aterogeniškumo koeficientas 
Tai – bendro cholesterolio ir DTL cholesterolio santykis. Mažėjant šiam koeficientui, aterosklerozės ir koronarinės širdies ligos rizika irgi mažėja.

Trigliceridai (TG)
Tai – pagrindinis riebalų rūgščių šaltinis kraujyje. Į organizmą patenka su maistu arba yra sintetinami organizme. Trigliceridų koncentracija svarbi įvertinant išeminės širdies ligos riziką.

Natris (Na)
Stabilų natrio kiekį organizme palaiko inkstai bei grupė hormonų. Taip pat šis elementas yra svarbus nervų ir raumenų veiklai palaikyti bei bendrai organizmo būklei vertinti.

Kalis (K)
Tai – elektrolitas, kurio didžiausia dalis yra saugoma ląstelių viduje. Organizmas yra labai jautrus kalio koncentracijos pokyčiams. Jis yra labai svarbus nervinio impulso perdavimui nerviniame ir raumeniniame audiniuose, ypač širdyje.

Kreatininas (CREA)
Tai – vienas svarbiausių inkstų funkcijos rodiklių. Inkstams filtruojant kraują, kreatininas yra šalinamas su šlapimu. Sutrikus inkstų funkcijai, kraujyje ima daugėti kreatinino.

Šlapalas (UREA)
Tai – galutinis baltymų apykaitos produktas ir vienas svarbiausių inkstų funkcijos rodiklių.

Šlapimo rūgštis 
Tai yra maisto medžiagų apykaitos produktas, gaminamas kepenyse. Šis parametras naudojamas norint įvertinti inkstų veiklą, įtariant reumatines ir širdies ligas.

Smegenų natriuretinis peptidas (NT-ProBNP) 
Laboratorinis pro-BNP arba BNP rodiklis būna padidėjęs jau ankstyvose pradinėse širdies nepakankamumo stadijose, taip pat ligoniams, sergantiems širdies nepakankamumu.

Didelio jautrumo CRB 
Tai uždegimo rodiklis, kuris pradeda didėti, organizme esant uždegimui. Didelio jautrumo CRB turi didelę prognostinę vertę vertinant miokardo infarkto, kraujagyslių ligų ir insulto riziką. 

Kalcis (Ca) 
Didžioji kalcio dalis organizme yra kaupiama kauluose, tačiau kraujo serume esanti likusi dalis labai svarbi nervinio impulso perdavimui raumenyse. Esant inkstų ligoms gali sutrikti kalcio apykaita. 

Homocisteinas 
Homocisteino koncentracijos padidėjimas rodo vitamino B12, folio rūgšties ar vitamino B6 trūkumus, kurie gali lemti mažakraujystės vystymąsi. Taip pat tai yra vienas iš aterosklerozės rizikos rodiklių kraujyje. Padidėjus šio parametro koncentracijai, kraujagyslėse greičiau susidaro krešuliai, didėja širdies ir kraujagyslių ligų rizika. 

Didelio jautrumo troponinas T 
Tai yra miokardo infarkto rodiklis. Troponino kiekio kraujyje nustatymas padeda patvirtinti arba atmesti miokardo infarkto diagnozę netipiškais atvejais.

Lipoproteinas (a
Tai yra vienas iš laboratorinių rodiklių nustatant padidėjusią aterosklerozės riziką. Taip pat šis rodiklis atskleidžia genetiškai paveldimą aterosklerozės rizikos padidėjimą.

Apolipoproteinas A1 
Tai yra baltymas, susijęs su cholesterolio pernaša kraujyje. Šis baltymas įeina į molekulių, nešančių cholesterolį iš kraujagyslių sienelių bei audinių į kepenis, sudėtį, todėl jo padidėjimas kraujyje yra siejamas su sumažėjusia aterosklerozės rizika.

Apolipoproteinas B (APO B)
Šis baltymas susijęs su cholesterolio pernaša kraujyje. Kadangi jo sudėtyje yra molekulių, nešančių cholesterolį į kraujagysles ir audinius, didelė jo koncentracija kraujyje siejama su padidėjusia aterosklerozės rizika. Paprastai apolipoproteino B tyrimas yra svarbus norint nustatyti ApoA1 / Apo B santykį. Kuo didesnis santykis nustatomas, tuo mažesnė rizika sirgti ateroskleroze.

Šeimos gydytojo raštiškos išvados ir rekomendacijos per 10 darbo dienų. Jos pateikiamos atliktus tik išsamią tyrimų programą.

Tyrimų programos atlikimui yra būtina išankstinė registracija 8 700 55223.