Osteoporozė yra tikrai gana dažna liga, o sergančiųjų skaičius tik auga. Šia liga serga ne tik vyresnio amžiaus žmonės – ji diagnozuojama vis jaunesniems pacientams.

Osteoporozė diagnozuojama ganėtinai sudėtingai, todėl geriausias būdas ją pastebėti ankstyvose stadijose – nuolat atlikti profilaktinius osteoporozės tyrimus. Laiku neatlikti tyrimai ir nediagnozuota liga gali pridaryti nemažai žalos, kol pasireiškus simptomams bus pradėtas taikyti gydymas.

Plačiau aptarkime, kas yra osteoporozė, kokie yra šios ligos simptomai, kokia yra osteoporozės diagnostika, po kiek laiko gaunami tyrimų rezultatai bei kur galima atlikti osteoporozės tyrimą.

Osteoporozė – kas tai?

Osteoporozė yra sisteminė kaulų liga, kurios pagrindinis simptomas – kaulų lūžiai ir jų trapumas. Osteoporozei būdinga sumažėjusi kaulų masė, nes kaulų tankis taip pat yra sumažėjęs.

Ši metabolinė liga yra viena didžiausių, ir viena labiausiai paplitusių ligų pasaulyje, ypač tarp vyresnio amžiaus žmonių, kuomet jų kaulų tankis mažėja. Ši liga gali pasireikšti ir dėl taip kaulams reikalingo kalcio trūkumo, vitamino D trūkumo. Moterims po menopauzės ypač trūksta šių vitaminų, todėl tai dar viena grupė, kuriai dažnai pasireiškia osteoporozė. Nuo osteoporozės gali kentėti ir sportininkai, kurie, dėl intensyvių treniruočių ir griežtos, kartais net skurdžios mitybos, iš kūno pašalina daug reikalingų vitaminų bei mineralų. 

Osteoporozė – tikrai pavojinga liga, nes kaulų trapumas ir didelė lūžių tikimybė tampa pavojumi ir darbe, ir laisvalaikyje, todėl itin trukdo gyvenimo kokybei ir kelia pavojų sveikatai ar net gyvybei. Osteoporozės gydymas itin sudėtingas. Jei tiksliau, ši liga yra neišgydoma. Jos gydymui medikamentų nėra, todėl labai svarbu, kad ji būtų diagnozuota kuo anksčiau ir imtasi prevencijos, kuomet dar galima skirti griežtą medikamentinį gydymą, bei užkertamas kelias ligos vystymuisi.

Norint  išvengti šios ligos, reikėtų pasirūpinti, kad organizmui netrūktų vitamino D ir kalcio, taip pat reikšminga visavertė, subalansuota mityba ir sveikas gyvenimo būdas, todėl labai svarbu nealinti savo organizmo, nebadauti, nesilaikyti griežtų dietų, vengti streso ir įtampą keliančių situacijų, užtikrinti tinkamą hormonų balansą organizme.

Osteoporozės simptomai

Kaip ir minėta, osteoporozės simptomai pasirodo labai vėlai, kuomet liga jau būna stipriai progresavusi. Osteoporozės požymiai gali būti raumenų silpnumas, juosmens skausmai, kojų prakaitavimas naktį, skausmas apatinėje krūtinės dalyje. Dar vėliau, ligai stipriau progresavus, gali iškrypti stuburas, imti formuotis kupra, sumažėti žmogaus ūgis ir, žinoma, lūžti kaulai. 

Kadangi visus šiuos simptomus pastebėsite tuomet, kai ligos sustabdyti jau neįmanoma, būtina atlikti profilaktinius osteoporozės tyrimus.

  • Osteoporozės diagnostika

Osteoporozės diagnostika išties labai sudėtinga, nes ligos pradžioje nejaučiami jokie simptomai. Liga dažnai diagnozuojama tik įvykus kaulų lūžiams, dažnai labai sudėtingiems, tokiems kaip dilbio kaulai, stuburo slanksteliai, šlaunikaulis.

Būtent todėl specialistai rekomenduoja atlikti profilaktinius tyrimus, ypač jei jūsų kaulai yra trapesni, greičiau lūžta ar patenkate į rizikos, prevencinę grupę.

Po kiek laiko gaunami tyrimų rezultatai?

Osteoporozės tyrimas, nors yra kaulų liga, atliekamas iš veninio kraujo, todėl tyrimas yra tikrai neskausmingas, lengvas ir ganėtinai greitas. Tyrimas trunka vos keletą minučių, o atsakymai dažniausiai gaunami per keletą dienų. 

Kur galima atlikti osteoporozės tyrimą?

„Endemik“ klinikose galima atlikti osteoporozės tyrimą Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir kituose Lietuvos miestuose, kuriuose yra įsikūrusios mūsų klinikos. Registruotis tyrimui galima itin patogiai – telefonu bei internetu, pasirenkant jums patogiausią miestą, datą bei laiką. Osteoporozės tyrimai yra mokami, o jų kainas rasite „Endemik“ klinikos puslapio kainyne.

Detalūs tyrimo aprašymai
Osteoporozės ištyrimo programa
Prokalcitoninas / Beta CrossLaps (osteoporozės žymuo) / Vitaminas D (25-OH-D) / Osteokalcinas / Jonizuotas kalcis / Fosforas / Šarminė fosfatazė / Parathormonas (PTH) / Nuotolinis šeimos gydytojo komentaras
KAINAS RASITE ČIA

Į programos kainą įskaičiuotas gydytojo komentaras, jei tai yra numatyta programos sudėtyje.

Gydytojo komentaras pateikiamas per 5 d.d. nuo tyrimo programos atsakymų gavimo (jei pacientas pageidauja).

Tyrimų programos atlikimui yra BŪTINA IŠANKSTINĖ REGISTRACIJA: 1811

[products ids="3327,4824,3445"]