Kaip apsisaugoti nuo erkių 

Dalinamės paprastais, lengvai prieinamais, bet naudingais ir gan efektyviais receptais kaip apsisaugoti nuo pavojingų ligų – erkinio encefalito, Laimo ligos, babeziozės (gyvūnų liga).


Tinkama apranga
Einant į mišką reikėtų apsivilkti šviesiais drabužiais: viršutinė aprangos dalis turėtų būti ilgomis rankovėmis, kurių rankogaliai gerai priglustų prie riešo; kelnių klešnių apačia taip pat turėtų būti gerai prigludusi prie kūno. Galvą patartina apsirišti skarele arba užsidėti gerai priglundančią kepurę.

Erkes rinkti pūkų surinkėjais
Vos grįžę iš miško ar pasivaikščiojimo gamtoje kelis kartus atidžiai perbraukite per kojas, rankas ir visą kūną paprasčiausiu pūkų surinkėju – jei iš lauko parsinešėte erkių, jos prilips.

Didžiausi erkių priešai
Erkės – vienos pavojingiausių kraujo mėgėjų. Jos ne tik nemalonios išvaizdos, mėgsta įsisiurbti į odą, bet ir perneša pavojingas ligas, kurios turi negrįžtamų pasekmių. Apsisaugojimui šalia pramoninių repelentų ir kitų priemonių galima naudoti paprastas, kiekvienam prieinamas augalines medžiagas – arbatmedžio aliejų, actą ir česnaką, kurių jos tiesiog negali pakęsti.

Erkės nekenčia arbatmedžio
Išbandykite: 10 eterinio arbatmedžių aliejaus lašų sumaišykite su 50 ml vandens ir supilkite į purškiamą butelį. Gerai sukratykite ir apipurkškite atviras kūno vietas bei drabužius.

Actas veikia kaip natūralus repelentas
Į butelį įpilkite 1 dalį acto, 1 dalį vandens. Purškitės šiuo mišiniu kas kelias valandas.

Erkės, negali pakęsti česnakų kvapo
Vasarodami gamtoje nepamirškite česnakus įtraukti į valgiaraštį arba patrinkite jais atviras kūno vietas.

Mišinys, apsaugojantis nuo erkių
Sumaišykite 1 stiklinę vandens, ½ stiklinės obuolių acto, įlašinkite 6–10 eterinio snapučių arba levandų aliejaus lašų. Gautu skysčiu tepkite atviras kūno vietas.

Erkės negali pakęsti citrusinių vaisių kvapo
Galite nesunkiai pasiruošti natūralaus citrusinio erkių baidiklio. Užvirinkite stiklinę vandens ir supjaustykite 2 pasirinktus citrusinius vaisius: citrinas, žaliąsias citrinas, apelsinus ar greipfrutus. Tiesa, idealiausias pasirinkimas būtų žalioji arba geltonoji citrina, nes jų kvapas yra aitriausias. Pavirinkite citrusinius vaisius apie valandą ir, praėjus nurodytam laikui, išgriebkite, o nuovirą perkoškite bei supilkite į butelį. Galite naudoti visai šeimai, gyvūnams, pievelei.

Gyvūnų apsaugai
Neretai erkės į namus atkeliauja įsikabinusios į mūsų augintinių kailį. Jos ypač mėgsta įsikibti į kailį po aukštą žolę lakstantiems šunims ar katėms. Tinkami eterinių aliejų mišiniai gali pagelbėti ir šiuo atveju. Augintinius nuo erkių taip pat galite apsaugoti purkšdami jau minėtu vandens ir acto mišiniu.

Repelentai
Patikimas apsisaugojimo nuo erkių įkandimo būdas yra repelentai (specialios erkes atbaidančios medžiagos). Efektyviausia repelentų veiklioji medžiaga – DEET (dietiltoluamidas). Būtinai atkreipkite dėmesį į purškalų ar tepalų gamintojų patarimus. Vaikams tinka naudoti tik jiems skirtus.

Erkės ištraukimas
Jeigu erkė vis dėlto įsisiurbė, reikia kuo skubiau ją ištraukti (jei apkrėsta, nespės perduoti užkrato). Endemik klinikose galite įsigyti nebrangių specialių traukiklių erkėms iš kūno pašalinti. Traukdami erkės nesukiokite į visas puses, o traukite staigiu judesiu.

Skiepai
Patikimiausiai nuo erkinio encefalito apsaugo skiepai. Erkinio encefalito vakcina, kurios patikimumas iki 98-99 proc., galima skiepyti suaugusius ir vaikus nuo metų amžiaus. Skiepijama tris kartus, galima pasirinkti įprastą ir greitesnę skiepijimo schemą. Vėliau apsauga skiepais kas 5 metus (vyresniems kaip 50 metų kas 3 metus) atnaujinama visą gyvenimą. Skiepų nuo Laimo ligos deja kol kas nėra, todėl rekomenduojame naudotis aukščiau straipsnyje išvardintais patarimais.