Kaip taisyklingai ištraukti erkę?

Reikia erkę pincetu ar specialiu erkių ištraukėju (parduodami vaistinėse ir Endemik klinikose) suimti kuo arčiau kūno odos ir ištraukti staigiu judesiu. Po erkės ištaukimo – įkandimo vietą reikėtų dezinfekuoti. Jeigu lieka erkės galvutė – nieko blogo. Ją galima palyginti su rakštimi. Jokių aliejų, riebalų ar panašių užtepimų, sukinėjimų prieš ar pagal laikrodžio rodyklę tikrai neverta griebtis.

Ką dabar daryti?

Nepanikuokite, užkratas nebūtinai turėjo patekti į jūsų organizmą. Po erkės įsisiurbimo rekomenduojama stebėti įsisiurbimo vietą ir visą kūną dėl Laimo ligos požymių apie 1 mėnesį laiko. Pirmasis Laimo ligos požymis yra migruojanti eritema. Ji gali atsirasti vidutiniškai per 7-10 d. po erkės įsisiurbimo. Pastebėjus migruojančia eritemą reiktų kreiptis į gydytoją ir jis paskirs reikiamą gydymą, tyrimų atlikti nereikia.

Migruojanti eritema dažniausiai atrodo taip:

 

Apie 1 mėnesį reiktų save stebėti dėl erkinio encefalito. Po erkės įsisiurbimo praėjus vidutiniškai 7-14 dienų, gali atsirasti erkiniam encefalitui būdingi požymiai: pirmoji banga – gripą primenanti simptomatika, po to pagerėjimo periodas ir po jo sekanti antroji banga – stiprus galvos skausmas, karščiavimas ir neurologinė simptomatika (rankų drebulys, pykinimas, vėmimas, pusiausvyros, koordinacijos sutrikimas, mieguistumas, paralyžius ir kt.). Pajutus pirmuosius simptomus būtina kreiptis į gydytoją nedelsiant.

Jeigu neramu, kokius tyrimus galima atlikti po erkės ištraukimo?

Laimo ligos antikūnų kraujo tyrimas ELISA (Imunofermentiniu) metodu (toliau – LL IgM ir LL IgG). Antikūniams susidaryti reikia laiko, todėl šiuos tyrimus atliekame po 4-6 sav. po erkės įsisiurbimo/ištraukimo. Šių tyrimų minusas tas, kad galimi klaidingai teigiami rezultatai reaguojant į kitas spirochetų sukeltas ligas, tokias kaip sifilis, erlichiozės, infekcinės mononukleozės ar parvovirusinės infekcijos. Tiriant antikūnus dėl Laimo ligos – visuomet rekomenduojama atlikti abi IgM ir IgG klases.

Šiuo metu Laimo ligos diagnostikoje „auksiniu standartu“ laikomas imunobloto (Western blot) metodas (toliau – LL IgM WB ar LL IgG WB). LL IgM WB tyrimas gali būti atliekamas praėjus 3 savaitėms po erkės įsisiurbimo. Šis tyrimas yra jautresnis ir specifiškesnis.

Svarbu! Įvertinus visus boreliozės serologinio tyrimo ypatumus, svarbiausiu Laimo ligos diagnozės kriterijumi laikoma klinika, tikslią diagnozę nustato gydytojas. Serologinis tyrimas patvirtina diagnozę tik esant klinikiniams požymiams. Klinikinis ligos požymis turi būti objektyvus. Vien tik subjektyvūs nusiskundimai ir teigiama serologija Laimo ligos nepatvirtina.

Po erkės įkandimo erkinio encefalito antikūnius rekomenduojama tirti tik tuo atveju, kai yra šios ligos įtarimas, t.y. pasireiškia ligos simptomai (karščiavimas, galvos skausmas, neurologinė simptomatika).

Geriausia apsauga nuo erkinio encefalito yra imunoprofilaktika. Vakcinaciją geriausia pradėti šaltuoju metų laikotarpiu, tačiau galima skiepytis bet kuriuo metų laiku, nepriklausomai nuo to, kada buvo įsisiurbusi erkė. Vakcinacijos schema:  dvi dozės su 14 dienų – 1-3 mėn pertrauka, trečia dozė po 9-12 mėnesių. Vėliau reikalinga revakcinacija. Pirmą kartą po 3 metų, po to – kas 3-5 metus po vieną vakcinos dozę (priklausomai nuo amžiaus). Imunitetas susidaro praėjus maždaug 2 savaitėms po antros vakcinos dozės.

Jeigu kyla klausimų, kaip elgtis konkrečiu atveju – atvykite pasikonsultuoti į artimiausią Endemik kliniką  arba skambinkite mums telefonu +370 700 55 223.