Kaip taisyklingai ištraukti erkę?

Reikia erkę pincetu ar specialiu erkių ištraukėju (parduodami vaistinėse ir Endemik klinikose) suimti kuo arčiau kūno odos ir ištraukti staigiu judesiu. Nepamirškite dezinfekuoti. Jeigu lieka erkės galvutė – nieko blogo. Ją galima palyginti su rakštimi. Jokių aliejų, riebalų ar panašių užtepimų, sukinėjimų prieš ar pagal laikrodžio rodyklę tikrai neverta griebtis.

Ką dabar daryti?

Nepanikuokite, užkratas nebūtinai turėjo patekti į jūsų organizmą. Po erkės įsisiurbimo rekomenduojama stebėti įsisiurbimo vietą apie 1 mėnesį dėl Laimo ligos. Pirmasis Laimo ligos požymis yra migruojanti eritema. Ji gali atsirasti vidutiniškai per 7-10 d. po erkės įsisiurbimo. Migruojančiai eritemai esant >5 cm skersmens reiktų kreiptis į gydytoją ir jis paskirs reikiamą gydymą, tyrimų atlikti nereikia.

Apie 1 mėnesį reiktų save stebėti dėl erkinio encefalito. Po erkės įsisiurbimo praėjus vidutiniškai 7-14 dienų, gali atsirasti erkiniam encefalitui būdingi požymiai: pirmoji banga – gripą primenanti simptomatika, po to pagerėjimo periodas ir po jo sekanti antroji banga – galvos skausmas, karščiavimas ir neurologinė simptomatika. Būklei blogėjant ar atsiradus neurologinei simptomatikai (rankų drebulys, pykinimas, vėmimas, pusiausvyros, koordinacijos sutrikimas, didelis galvos skausmas, mieguistumas, paralyžius ir kt.), būtina kreiptis į gydytoją.

Jeigu neramu, kokius tyrimus galima atlikti po erkės ištraukimo?

Laimo ligos antikūnų kraujo tyrimas ELISA (Imunofermentiniu) metodu (toliau – LL IgM ir LL IgG). Antikūniams susidaryti reikia laiko, todėl šiuos tyrimus atliekame po 4-6 sav. po erkės įsisiurbimo/ištraukimo. Šių tyrimų minusas tas, kad galimi klaidingai teigiami rezultatai reaguojant į kitas spirochetų sukeltas ligas, tokias kaip sifilis, erlichiozės, infekcinės mononukleozės ar parvovirusinės infekcijos. Tiriant antikūnus dėl Laimo ligos – visuomet rekomenduojama atlikti abi IgM ir IgG klases.

Jei diagnozė neaiški, ar reikia patvirtinti Laimo ligos diagnozę, rekomenduojame atlikti kraujo tyrimą dėl Laimo ligos sukėlėjų imunobloto (Western blot) metodu (toliau – LL IgM WB ar LL IgG WB). LL IgM WB tyrimas atliekamas, jei ligos simptomai išlieka 30 dienų.Apie 1 mėnesį reiktų save stebėti dėl erkinio encefalito. Po erkės įsisiurbimo praėjus vidutiniškai 7-14 dienų, gali atsirasti erkiniam encefalitui būdingi požymiai: pirmoji banga – gripą primenanti simptomatika, po to pagerėjimo periodas ir po jo sekanti antroji banga – galvos skausmas, karščiavimas ir neurologinė simptomatika. Būklei blogėjant ar atsiradus neurologinei simptomatikai (rankų drebulys, pykinimas, vėmimas, pusiausvyros, koordinacijos sutrikimas, didelis galvos skausmas, mieguistumas, paralyžius ir kt.), būtina kreiptis į gydytoją.

Svarbu! Įvertinus visus boreliozės serologinio tyrimo ypatumus, svarbiausiu Laimo ligos diagnozės kriterijumi laikoma klinika, tikslią diagnozę nustato gydytojas. Serologinis tyrimas patvirtina diagnozę tik esant klinikiniams požymiams. Klinikinis ligos požymis turi būti objektyvus. Vien tik subjektyvūs nusiskundimai ir teigiama serologija Laimo ligos nepatvirtina.

Dėl greitos ir ūmios erkinio encefalito ligos pradžios, iš karto po erkės įkandimo atlikti kraujo tyrimus dėl erkinio encefalito antikūnų netikslinga. Laimo ligos atveju, antikūnai dažnai taip pat atsiranda vėliau nei prasideda ligos požymiai (migruojanti eritema).

Tačiau yra galimybė polimerazės grandininės reakcijos (PGR) metodu nustatyti, ar ištraukta erkė turi erkinio encefalito virusą ar kitą sukėlėją, ir/arba ištirti, ar erkinio encefalito virusas ar kitas erkės turimas ir žmogui patogeniškas sukėlėjas pateko žmogui, kuriam ji buvo įsisiurbusi. Tiriant erkę, ji turi būti vientisa, tyrimą rekomenduojame atlikti kuo greičiau po jos ištraukimo (reikia turėti omenyje, kad statistiškai nemaža dalis gyventojų, susirgę viena ar kita liga, erkės net nematė, vadinasi negalite būti tikri, jog jums įsisiurbė tik ta vienintelė erkė). Tiriant žmogaus kraują, rekomenduojame tyrimą atlikti 2-3 parą po erkės įkandimo. PGR metodu (erkėje ir/ar kraujyje) galima nustatyti ne tik erkinio encefalito sukėlėjus, bet ir kitus erkių pernešamus sukėlėjus – Laimo ligos sukėlėją, Borrelia burgdorferi, Anaplasma phagocytophilum, Babesia sp. Laimo ligos antikūnų tyrimą rekomenduojama atlikti ne anksčiau kaip po 4 savaičių.

Jeigu kyla klausimų, kaip elgtis konkrečiu atveju – atvykite pasikonsultuoti į artimiausią Endemik kliniką.

Neatsiradus erkinio encefalito simptomams, po 1 mėnesio rekomenduojama skiepytis, nes tai yra pagrindinė priemonė išvengti susirgimo šia sunkia liga. Atlikus vakcinaciją du kartus, su 1-3 mėnesių pertrauka tarp skiepų, imunitetas susiformuoja vieneriems metams. Po metų suleidus dar vieną skiepo dozę atsparumas ligai prasitęsia dar trejiems metams. Taigi, trys injekcijos užtikrina ramų gyvenimą potencialios ligos atžvilgiu trejiems metams.