Apie gripą

Kas yra gripas?

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia, jog gripas yra viena rimčiausių visuomenės sveikatos problemų daugumoje valstybių. Tai viena dažniausiai epidemijomis pasireiškiančių ligų.

Gripas –  ūmi kvėpavimo takų infekcija, plintanti nuo žmogaus žmogui oro lašeliniu būdu. Gripu  visame pasaulyje gali susirgti kiekvienas bet kokio amžiaus žmogus. Skirtingai nuo kitų kvėpavimo takų infekcijų, gripas ne tik sukelia ūmią ligą, bet ir yra labai pavojingas dėl galimų komplikacijų. Padidintos rizikos grupėse gripas sukelia ypač sunkias komplikacijas ir net gali baigtis mirtimi. Gripo virusai sukelia kasmetines sezonines epidemijas, kurių metu suserga apie 5-10 proc. gyventojų. Lietuvos klimato zonoje  sergamumo gripu padidėjimas stebimas rudens – žiemos sezonu. Gripo epidemijos mažindamos žmogiškuosius resursus neigiamai veikia valstybių ekonomiką ir sudaro didelį papildomą sezoninį krūvį  sveikatos apsaugos sistemoms.

Kaip užsikrečiama gripu?

Gripu galima lengvai užsikrėsti nuo jau užsikrėtusio ir sergančio žmogaus. Jis greitai plinta mokyklose, globos namuose bei kitose įstaigose, viešajame transporte, kitose žmonių susibūrimo vietose. Gripo virusas plinta kartu su seilių dalelėmis čiaudint, kosint. Seilių dalelės pasklinda ore, nusėda ant paviršių. Į kito žmogaus organizmą jos patenka įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę. Todėl sergantis privalo likti namuose ir dengti burną bei nosį. Epidemijos metu reikia vengti žmonių susibūrimo vietų bei reguliariai prausti rankas.

Ar man reikia skiepytis nuo gripo, jei pasiskiepijau nuo jo pernai?

Pernykštė gripo vakcina gali neapsaugoti Jūsų nuo šiemet plintančio gripo viruso. Todėl rekomenduojama skiepytis kasmet.

Ar gripo vakcina man nesukels gripo? Ar galiu neskubėti skiepytis, kol nesusirgo kas nors iš mano artimųjų?

Gripo vakcina nesukelia gripo. Jei lauksite, kol susirgs aplinkiniai, skiepytis gali būti per vėlu.

Jei susirgau gripu, ar pakaktų tiesiog nekelti kojos iš namų keletą dienų?

Gripo virusą Jūs galite platinti namuose ar darbe vieną dieną prieš pradėdami juo sirgti ir dar 7 dienas.

Kokie yra gripo simptomai?

Gripui būdinga staigi pradžia, aukšta temperatūra (didesnė nei 38°C) (šis simptomas gali pasireikšti ne visiems gripu sergantiems asmenims), nuovargis, gerklės skausmas, nosies varvėjimas, nosies užgulimas, raumenų skausmas, viso kūno skausmas, galvos skausmas, vėmimas, viduriavimas (vėmimas ir viduriavimas būdingesni vaikams), šaltkrėtis.

Kaip gydomas gripas?

Susirgus rekomenduojama kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą į savo šeimos gydytoją, kuris skirs atitinkamą konkrečiam sezoniniam sukėlėjui labiausiai tinkantį gydymą. Antibiotikai virusų neveikia ir skiriami tik komplikacijų atvejais.

Kokia yra gripo profilaktika?

Skiepai yra pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų: pneumonijos, bronchito, ausų uždegimo, sinusito, lėtinių ligų paūmėjimo ir kitų. Taip pat sergant gripu, paūmėja visos lėtinės ligos. Jau 60 metų gripo profilaktikai naudojamos saugios ir efektyvios vakcinos. Vakcina sumažina sergamumą gripu 70-90 proc., komplikacijų galimybę iki 60 proc. ir mirtingumą – 80 proc.  Skiepytis rekomenduojama kiekvienais metais prieš prasidedant gripo sezonui.

Pasiskiepyti nuo gripo PSO rekomenduoja daugumai žmonių, ypač šiems rizikos grupių asmenims:

  • 65 metų ir vyresniems asmenims;
  • Nėščioms moterims;
  • Sergantiems lėtinėmis ligomis ir asmenims, kurių atsparumas ligoms sumažėjęs;
  • Vaikams nuo 6 mėn. iki 2 metų;
  • Medicinos darbuotojams.