2991

Ką pravartu žinoti apie erkių pernešamas ligas

11 Lie 2017 Naujienos
A2_zemelapis_2017_03_22_new_1

Lietuva yra endeminė erkinio encefalito šalis, t.y. sergamumo rodikliai mūsų šalyje ir kitose Baltijos šalyse yra didžiausi Europos Sąjungoje. Kasmet Lietuvoje užregistruojama 300-600 ligos atvejų. Erkė, nepageidaujama parkų ir sodų viešnia, platina ne tik Laimo ligą, kurią sukelia bakterijos borelijos, bet ir kitą ligą, vadinamą erkiniu encefalitu. Erkinį encefalitą sukelia virusas. Visuose Lietuvos rajonuose yra erkių, turinčių erkinio encefalito virusų arba Laimo ligos sukėlėjų – borelijų. Nustatyta, kad vidutiniškai kas 10-ta Lietuvos erkė (tiksliau 10,1 proc.) yra užsikrėtusi vienu ar net abiem minėtų ligų sukėlėjais. Užsikrėtus erkiniu encefalitu susergama per mėnesį (nuo 2 iki 31 dienos, dažniausiai nuo 7-14 dienų). Liga prasideda ūmiai, pakyla temperatūra, atsiranda raumenų, galvos skausmas, bendras nuovargis ir silpnumas taip pat gali atsirasti viršutinių kvėpavimo takų uždegimo požymių.

Persirgus liekamieji reiškiniai nustatomi 26-40 proc. sirgusiųjų erkiniu encefalitu. Erkinis encefalitas gali baigtis mirtimi, nors mirštamumo rodiklis yra labai mažas – iki 2 procentų. Tačiau persirgus šia liga daugeliui pacientų pasireiškia ilgalaikiai ir netgi nuolatiniai nervų sistemos sutrikimai, tokie kaip atminties problemos, klausos sutrikimai, galūnių paralyžius ar raumenų silpnumas.

Efektyviausia šios ligos profilaktikos priemonė yra skiepai. Svarbu žinoti, kad skiepai nuo erkinio encefalito atlikti jau po erkės įkandimo, nebegelbėja. Todėl labai svarbu laiku pasiskiepyti.

Dažnam kyla klausimas – kada geriausia skiepytis? Erkės būna gyvybingos jau 5-7 laipsnių temperatūroje ir kelia grėsmę sveikatai. Skiepytis reikėtų taip, kad iki erkių sezono jau turėtumėte gerą imunitetą. Todėl patartina pradėti skiepytis žiemą ar ankstyvą pavasarį, tačiau skiepytis galima ir visus metus.

* Lietuva patenka į trejetuką šalių, turinčių didžiausią gyventojų sergamumą erkiniu encefalitu.

* Šiuo metu nėra Išrasta efektyvių vaistų bei gydymo susirgus erkiniu encefalitu.

* Pilnai pasveiksta tik apie 40 proc. sergančiųjų, likusiems pasireiškia įvairūs negalavimai, kurie gali trukti keletą savaičių, metus, o kartais ir visą likusj gyvenimą.

* Erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ne tik įsisiurbus erkei, bet ir geriant nevirintą karvės ar ožkos pieną bei valgant šviežių jo produktų.

* Nustatyta, kad užsikrėsti viena ar kita erkių platinama liga galima bet kuriame Lietuvos rajone nuo kovo iki gruodžio mėnesio.

* Skiepai yra vienintelė apsauga nuo erkinio encefalito. Vakcinos efektyvumas siekia 98 proc.

Boreliozė (Laimo liga) – tai bakterijomis borelijomis užkrėstų erkių platinama liga. Kad liga būtų perduota, reikia, jog erkė išbūtų įsisiurbusi prie odos ilgesnį laiko tarpą, todėl leidžiant laiką lauke rekomenduojama kasdien pasitikrinti, ar ant jūsų kūno nėra erkių. Būkite atidūs, net jei lauke praleidžiate nedaug laiko. Nepageidaujamų erkių į namus gali parnešti mylimi augintiniai ar aktyvų laisvalaikį gamtoje leidžiantys šeimos nariai. Net viešajame transporte ar traukinyje sėdintis Jūsų kaimynas gali vežtis erkių savo grybų pintinėje arba drabužiuose.

Parašykite komentarą

Paieška

+