INTERVIU SU GYDYTOJU: kas nutiks, jei vieną dieną visi nustosime skiepytis? II dalis

4 Geg 2020 Naujienos

Pirmoje šių straipsnių ciklo dalyje su „Affidea Lietuva“ įmonių grupei priklausančių „Endemik“ tinklo šeimos gydytoja Kristina Lebedevaite diskutavome apie vakcinas, jų poveikį organizmui, imuniteto susiformavimą bei skiepijimo apimtis. Šiandien norime jus pakviesti skaityti antrąją dalį – interviu apie ligą, apie kurią visuomenėje garsiausiai šnekama pavasarį ir kurią platina erkės – erkinį encefalitą. Savo įžvalgomis apie šią ligą ir galimus apsisaugojimo būdus dalijasi gyd. K. Lebedevaitė.

– Gydytoja, pavasarį, kuomet visi nori kuo daugiau laiko praleisti gamtoje, prasideda ir kalbos apie erkinį encefalitą bei skiepus nuo šios ligos. Kas tai apskritai yra per liga ir kokius pažeidimus organizme ji gali sukelti?

– Erkinis encefalitas – tai sunki gamtinė liga. Ją sukelia erkinio encefalito virusas, kuris priklauso Flaviviridae virusų šeimai. Šis virusas gamtoje randamas nuolat. Jo tarpinis šeimininkas dažniausiai būna graužikai ir voragyviai (erkės). Viruso rezervuaras yra erkės. Jis randamas jų seilių liaukose, perduodamas kartu su seilėmis, erkėms įkandus. Europoje ir Lietuvoje virusą dažniausiai platina Ixodes ricinus erkės. Virusas į žmogaus organizmą papuola, kai juo užkrėsta erkė įsisiurbia žmogui ir taip perduoda sukėlėją. Erkiniu encefalitu taip pat galima užsikrėsti vartojant termiškai neapdorotą pieną ar jo produktus. Virinant pieną erkinio encefalito virusas žūsta per 2 minutes, veikiant 70 ºC temperatūrai – per 5 minutes.

Erkinis encefalitas – tai sunki liga, kuri pažeidžia galvos smegenis, jų dangalus ar periferinius nervus. Tai yra viena iš svarbiausių virusinių žmogaus centrinės nervų sistemos infekcijų, kuriai būdingi liekamieji reiškiniai, kartais sukeliantys neįgalumą. Erkinio encefalito inkubacinis periodas trunka 2 – 28 dienas, vidutiniškai 7 – 14 dienų. Dažniausiai ligos eiga būna dvibangė. Pirmoji fazė trunka vidutiniškai apie savaitę laiko. Jai būdingi į gripą panašūs simptomai: karščiavimas, kaulų, raumenų ir galvos skausmai, nuovargis, bendras silpnumas, rečiau – dispepsiniai ar viršutinių kvėpavimo takų kataro požymiai. Po pirmos fazės būdingas „pasveikimo“ laikotarpis, kuris gali trukti iki mėnesio laiko, tačiau dažniausiai trunka savaitę. Antroji ligos banga pasireiškia maždaug 20-30% užsikrėtusiųjų. Jai būdingi centrinės nervų sistemos pažeidimo simptomai – galvos skausmas, pykinimas ir / ar vėmimas, sprando raumenų įtempimas. Gali būti karščiavimas, intoksikacijos požymiai. Kliniškai nustatomos ligos formos: meningitinė (smegenų dangalų pažeidimas), meningoencefalitinė (smegenų dangalų ir žievės pažeidimas), meningoencefalomielitinė/ radikulioneuritinė (smegenų dangalų, žievės, nugaros smegenų pažeidimas ar nervų šaknelių, perifrinių nervų pažeidimas).

Specifinio gydymo erkiniam encefalitui, deja, nėra. Taikomas tik simptominis gydymas. Žmonės, persirgę erkiniu encefalitu, įgyja imunitetą šiai ligai.

Mirštamumas nuo erkinio encefalito siekia 0,5-4 %. Maždaug trečdalis žmonių nepasiekia visiško pasveikimo.  Dažniausi liekamieji reiškiniai: negalėjimas susikaupti, miego sutrikimai, nuolatiniai galvos skausmai, padidėjęs jautrumas, elgesio pokyčiai. Rečiau – parezės (paralyžius).

– Kiek laiko praeina po vakcinacijos, kol susiformuoja imunitetas nuo erkinio encefalito?

– Lietuvoje šiuo metu turime dviejų gamintojų vakcinas nuo erkinio encefalito (Ticovac ir Encepur). Pirmosios dvi dozės skiepijamos 1-3 mėn laikotarpyje. Trečioji dozė turi būti gauta per metus laiko (trumpiausias laikotarpis tarp 2 ir 3 vakcinos dozių skiriasi, priklausomai nuo gamintojo). Vėliau reikalingos sustiprinamosios dozės kas 3-5 metus (priklausomai nuo paciento amžiaus ir gamintojo).

Galima taikyti ir pagreitintas schemas, kai norima imunitetą sukurti greičiau (prieš pat prasidedant erkių sezonui ar jam jau prasidėjus). Vėlgi, tai priklauso nuo konkrečios vakcinos gamintojo nurodytų rekomendacijų.

Dažniausiai imunitetas susidaro praėjus 2 savaitėms po antrojo skiepo ir trunka apie metus laiko. Po trečiosios dozės sukuriamas ilgalaikis imunitetas, kuris trunka 3-5  metus.

– Jūsų nuomone, kada geriausias laikas skiepytis nuo erkinio encefalito norint pavasarį miškuose jau jaustis saugiu?

– Svarbu paminėti tai, kad vaikams iki 1 metų, nėščiosioms ir maitinančioms iki 1 metų vaiką, vakcinacija nuo erkinio encefalito negalima, todėl jiems rekomenduojama naudoti tik repelentus, apsaugančius nuo erkių.

Geriausias laikas pradėti skiepytis nuo erkinio encefalito – žiema arba ankstyvas pavasaris, kai erkės dar nėra aktyvios. Tačiau skiepytis galima visus metus.

– Šiuo metu Lietuvoje esančio karantino metu dažnai kyla klausimai, ar reikia skiepytis, ar skiepus geriau nukelti į pokarantininį laikotarpį.

– Nors šiuo visiems sudėtingu laikotarpiu rekomenduojama likti namuose ir keliauti tik į maisto parduotuves ar vaistines, visus profilaktinius sveikatos patikrinimus ir apsilankymus gydymo įstaigose atidėti po karantino, o į medikus kreiptis tik skubiu atveju, skiepai nuo pat karantino pradžios turėjo išimtį. Tai netgi apibrėžta reglamentuojančiuose teisės aktuose. Nors pasaulyje siaučia COVID-19 infekcija, tai nėra kliūtis žmonėms sirgti kitomis ligomis. Kitos infekcinės ligos niekur nedingo ir vis tiek išlieka rizika jomis susirgti. Todėl karantino metu būtina laikytis sudaryto skiepų plano tiek vaikams, tiek suaugusiems. Pirmines sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios įstaigos ir karantino metu vykdo imunoprofilaktiką, griežtai reguliuodamos pacientų srautus, perorganizuodamos savo įprastinę darbo veiklos struktūrą. Tai svarbu, kadangi kiekvienos infekcinės ligos vakcinacija turi griežtą savo skiepijimo schemą, kurios būtina laikytis. Dažnai patys pacientai dvejoja dėl skiepų, klausia, gal galima juos nukelti vėlesniam laikui. Sustojus imunoprofilaktikai, sumažės kolektyvinio imuniteto procentas ir dėl to galimi ir kitų ligų protrūkiai (tymų, kokliušo ir pan.). Vienareikšmiškai – reikia laikytis vakcinacijos schemų ir nepraleidinėti dozių. Tokiu būdu galėsime suvaldyti infekcines ligas, kurioms jau yra sukurtos vakcinos.

Paieška

+