Erkinis encefalitas – Ką turime žinoti apie šią klastingą ligą? Kaip ją atpažinti ir, svarbiausia, kaip nuo jos apsisaugoti?

Erkinis encefalitas – šios ligos Lietuvoje bijo beveik kiekvienas, nes mūsų šalis patenka į didžiausios Europoje erkinio enfefalito rizikos zoną kartu su Slovėnija ir Vokietija. 2019 metais iš 711 užsikrėtusiųjų Lietuvoje mirė net 6 asmenys, 2020 metais ši pavojinga liga nusinešė 3 gyvybes.

Kalbamės su Panevėžio Endemik klinikos gydytoja infektologe Jolanta Vokietiene.

Erkinis encefalitas. Ką turime žinoti apie šią ligą?
Ligos sukėlėją perneša erkės, kurių Lietuvoje labai daug.
Prdžioje ligos simptomai dažnai maišomi su peršalimo ligų, jie yra nespecifiniai – karščiavimas, kaulų, raumenų, galvos skausmai, viršutinių kvėpavimo takų kataro požymiai. Vėliau liga būna labai sunki, susirgus dažni liekamieji reiškiniai, kurie žmogui sukelia daug problemų ir stipriai sugadina gyvenimo kokybę. Svarbiausia žinoti, kad liga pilnai valdoma skiepais.

Kada erkės aktyviausios ir pavojingiausios?
Erkės pavojingos visais gyvenimo etapais. Aktyviausios jos būna šiltuoju metų laikotarpiu, nes ir mes daugiau laiko praleidžiame lauke, bet kontaktas galimas iki „tikrų šalčių“. Vis labiau šiltėjant žiemoms, galime teigti, kad erkių pavojus tęsiasi ištisus metus.

Kur erkių dažniausiai „pasigauname”?
„Pasigauti“ erkių galima ten kur yra augalų, dažniau lapinių, ypač krūmų. Erkės dažnas svečias mūsų soduose, parkuose, ne tik miškuose.

Kokie simptomai mus įspėja, kad užsikrėtėme EE?
2-14 dienų po įkandimo atsiranda virusinės infekcijos požymiai. Karščiavimą dažnai lydi raumenų, kaulų skausmai, galvos skausmas, nemiga. Po to kelioms dienoms virusas „praeina“ ir vėliau vėl grįžta dviguba jėga.

Kokios pavojingiausios komplikacijos susirgus ir po ligos kokios gali būti pasekmės?
Pavojingiausia erkinio encefalito komplikacija be abejo yra mirtis, taip pat periferinių nervų paralyžius. EE paralyžius dažnai neatsistato, nes pakenkia neuro struktūrai. Skiepytis geriausia šaltuoju metų laikotarpiu, kad imunitetas spėtų susiformuoti iki vasaros. Geriausia naudoti 3 dozes su gamintojo nurodytais terminais.

Gal žinote, kiek žmonių kasmet suserga EE Lietuvoje, kiek miršta?
Per Covid pandemiją statitika nėra fiksuota. Anksčiau būdavo apie 10 mirčių per metus.

Gydytoja infektologė Jolanta Vokietienė.

[et_pb_db_action_shortcode action_name=”endemik_baneriukas” _builder_version=”4.11.1″ _module_preset=”default” sticky_position=”top” sticky_offset_top=”64px” sticky_limit_bottom=”section” global_colors_info=”{}”][/et_pb_db_action_shortcode]

Panašūs įrašai