Make_Friends_While_Travelling

Atnaujintos rekomendacijos keliautojams!

1 Rgs 2017 Naujienos

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai, vadovaudamiesi 2017 m. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis, parengė atnaujintas rekomendacijas keliautojams ,,Dėl užkrečiamųjų ligų profilaktikos keliaujant į užsienio šalis“.

Rekomendacijų tikslas – apsaugoti keliautojus nuo užkrečiamųjų ligų, vykstant į užsienio šalis, užkirsti kelią ligų plitimui tarp šalių ir suteikti reikiamą informaciją apie privalomus ir/ar rekomenduojamus skiepus keliautojams.

ULAC medikai informuoja, kad vykstant į tam tikras užsienio šalis, skiepytis nuo geltonosios karštligės (geltonojo drugio) yra privaloma, o į kitas tik rekomenduojama, todėl PSO kiekvienais metais atnaujina rekomendacijas keliaujantiems į visas pasaulio šalis. Yra šalių, kurios iš atvykstančių keliautojų iš infekuotų geltonuoju drugiu teritorijų ar per tokias teritorijas vykusių tranzitu – reikalauja “Tarptautinio skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimo”. Sarąšą šalių, reikalaujančių sertifikatų galite rasti čia.

Nuo 2016 m. liepos 11 d. įsigaliojo PSO Tarptautinių sveikatos priežiūros taisyklių (2005 m.) 7 priedo pakeitimai, kuriuose teigiama, kad skiepijimo sertifikatas nuo geltonojo drugio galioja visą asmens gyvenimą praėjus 10 dienų po pasiskiepijimo (anksčiau galiodavo 10 metų). Revakcinacija nuo geltonojo drugio nerekomenduojama ir negali būti reikalaujama anksčiau nei išduotuose ar naujai išduodamuose “Tarptautiniuose skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimuose”.

Medikai primena, kad keliaujantiems po Europos ir kitas pasaulio šalis didėja grėsmė užsikrėsti tymais (ypač neskiepytiems asmenims), kadangi besitęsiantys tymų protrūkiai apima vis daugiau Europos regiono ir pasaulio šalių. Specialistai rekomenduoja, prieš vykstant į minėtąsias užsienio šalis, pasirūpinti savo ir vaikų skiepijimo būkle. Remiantis moksliniais tyrimais, įrodyta, kad ilgalaikis imunitetas susidaro po dviejų įskiepytų kombinuotos tymų, raudonukės, epideminio parotito vakcinos dozių. Todėl jei nežinote savo skiepijimo būklės arba esate skiepyti tik kartą – kreipkitės į gydytoją ir pasiskiepykite.

Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių neskiepytiems ar nepilnai skiepytiems asmenims turi būti rekomenduojama pasiskiepyti ir kitomis, paprastai vaikystėje įskiepijamomis vakcinomis (pvz., kokliušo, difterijos, stabligės, hepatito B ir kt.).

Daugiau informacijos apie rekomenduojamus ar privalomus skiepus gali suteikti gydytojas, įvertinęs galimus kelionės rizikos veiksnius, žmogaus sveikatos būklę. Taip pat jis sudarys individualų skiepų planą. Keliautojams kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigas rekomenduojama iki kelionės likus 4-6 savaitėms, kadangi imunitetui susiformuoti po skiepijimų reikalingas tam tikras laikotarpis. Tačiau jei iki kelionės liko mažiau laiko, vis tiek rekomenduojama kreiptis į gydytoją, nes kai kurie skiepijimai gali būti atliekami iki kelionės likus ir mažiau laiko.

Informacijos šaltinis: www.ulac.lt

Paieška

+