Endemik 9 Paslaugos 9 Skiepai 9 Pneumokokinė infekcija

Pneumokokinė infekcija

Pneumokokinė infekcija (Streptococcus pneumoniae) – tai ūmi bakterinė infekcija, pirmaujanti pasaulyje pagal sukeliamų susirgimų ir mirčių skaičių, kurių būtų galima išvengti pasiskiepijus.

Pneumokokinė infekcija yra plačiai paplitusi tiek tarp vaikų, tiek tarp suaugusiųjų. Ypač didelė rizika susirgti – vaikams iki 5 metų ir vyresniems nei 65 metų asmenims. Šios infekcijos bakterijų neretai galima rasti visiškai sveikų žmonių nosiaryklėje. Sukėlėjas plinta oro lašeliais, o patekęs į apatinius žmogaus kvėpavimo takus dauginasi. Taip išsivysto kvėpavimo takų uždegimas.

Pneumokokinė infekcija gali sukelti tokias sunkias ligas kaip meningitas, plaučių uždegimas, kraujo užkrėtimas ir dažniausią mažų vaikų ligą – ūmų vidurinės ausies uždegimą.

Daugiau rizikos susirgti turi žmonės, sergantys lėtinėmis ligomis, nusilpusio imuniteto asmenys. Susergama ir dėl nepalankių išorinių veiksnių: peršalimo, pervargimo, streso, virusinių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų.

Pneumokoko sukeltų ligų klinikinė eiga nesiskiria nuo kitų bakterijų sukeltų ligų, tačiau dažniausiai būna labai sunki. Pneumokokinė infekcija neturi tik jai būdingų simptomų, tačiau galima išskirti pastebimus dažniausiai: staigus karščiavimas, stiprus skausmas krūtinės srityje, kosulys, dusulys.

Visame pasaulyje daugėja atsparių antibiotikams Streptococcus pneumoniae padermių. Tad nuo šios infekcijos geriausia apsisaugoti pasiskiepijant. Rekomenduojama skiepyti vaikus ir vyresnius nei 50 metų asmenis. Vakcinacijos efektyvumas yra daugiau nei 90 proc.

Skiepijimas

Šiuo metu Lietuvoje nuo pneumokokinės infekcijos naudojamos kelios vakcinų rūšys:

  • „Synflorix“
  • „Prevenar 13“
  • „Pneumovax“
  • „Apexxnar“
  1.  „Synflorix“ yra pneumokokinė polisacharidinė konjuguota vakcina. Ja nuo Streptococcus pneumoniae bakterijų siekiama apsaugoti nuo 6 savaičių iki 5 metų kūdikius ir vaikus. Šios bakterijos gali sukelti sunkias ligas: meningitą, sepsį ir bakteriemiją (bakterijos kraujyje), taip pat ausų infekcines ligas ar plaučių uždegimą.

Lietuvoje visuotinė kūdikių ir vaikų vakcinacija nuo pneumokokinės infekcijos pradėta 2014 metais. Šiuo metu „Synflorix“ vakcina yra skiepijami visi PSDF lėšomis apdrausti kūdikiai.

     2. „Prevenar 13“ vakcina skatina organizmą gaminti antikūnus ir saugo nuo 13 tipų Streptococcus pneumoniae bakterijų. Revakcinacijos dažnis nenustatytas. Ši vakcina skiriama:

  • kūdikiams nuo 6 savaičių ir vaikams bei paaugliams iki 17 metų, kad padėtų apsaugoti vaiką nuo tokių ligų kaip meningitas (smegenų dangalų uždegimas), sepsis ar bakteriemija (bakterijos kraujyje), plaučių uždegimas (plaučių infekcinės ligos) ir ausų infekcinės ligos;
  • suaugusiesiems nuo 18 metų, kad padėtų apsisaugoti nuo tokių ligų kaip plaučių uždegimas (plaučių infekcinės ligos), sepsis ar bakteriemija (bakterijos kraujyje) ir meningitas (smegenų dangalų uždegimas), kurias sukelia 13 Streptococcus pneumoniae bakterijų tipų.

     3. „Pneumovax“ (PPSV23) vakcina rekomenduojama aktyviai vaikų (nuo 2 metų), paauglių ir suaugusiųjų imunizacijai nuo pneumokokų sukeliamų ligų. Tai – polisacharidinė vakcina, kuri apsaugo nuo 23 pneumokokų serotipų sukeltų invazinių pneumokokinių ligų. Reikalinga viena „Pneumovax“ vakcinos dozė ir tik išimtinais atvejais – 2 dozės su 5 metų pertrauka (vyresniems nei 65 metai ir sergantiems lėtinėmis ligomis, žmonėms, kuriems pasireiškia imunosupresinės būklės, ir pan.).

Apsauga: „Pneumovax“ apsaugo nuo sunkių ligos formų, tačiau ne užsikrėtimo šia bakterija. 

    4. „Apexxnar“  tai vakcina, skirta suaugusiesiems (nuo 18 metų) apsaugoti nuo bakterijos Streptococcus pneumoniae (S. pneumoniae) sukeliamos pneumonijos (plaučių infekcijos) ir invazinių ligų (ligų, kuriomis susergama, kai bakterija išplinta organizme). Apexxnar sudėtyje yra 20 skirtingų rūšių S. pneumoniae dalių.

  • Apexxnar sudėtyje yra nedidelis kiekis polisacharidų (tam tikros rūšies cukraus), išgautų iš bakteriją S. pneumoniae supančios kapsulės. Šie polisacharidai buvo išgryninti, tada konjuguoti (sujungti) su baltymu nešikliu, kuris padeda imuninei sistemai juos atpažinti ir veiksmingiau reaguoti. Vakcina taip pat buvo adsorbuota (pritvirtinta) ant aliuminio adjuvanto (medžiagos, kuri padeda sustiprinti imuninį atsaką į vakciną).
  • Apexxnar paskiepyto žmogaus imuninė sistema atpažįsta vakcinoje esančius polisacharidus kaip svetimkūnius ir pradeda gaminti su jais kovojančius antikūnus. Vėliau,  į organizmą patekus bakterijomis, kurių kapsulėse yra šių polisacharidų, imuninė sistema sugeba greičiau pagaminti antikūnų. Tai padeda apsisaugoti nuo ligos.

Apsauga: „Apexxnar“ apsaugo ne tik nuo sunkių ligos formų, tačiau ir lengvų formų ir netgi nuo užsikrėtimo šia bakterija. 

pgr tyrimas

Rekomendacijos skiepijant pneumokokine vakcina pagal amžiaus grupes ir ligas

 

 

Ligos Prevenar13
>19 m.
Pneumovax
19-64 m.
Prevenar13
>65 m.
Pneumovax
>65 m.
Apexxnar   >18 m.
Be gretutinių ligų Nerekomenduojama Nerekomenduojama Gali būti skiriama tam tikrai atvejais

1 dozė Pneumovax.

Jei pirmiau gavęs Prevenar13 skiepą – po 1 metų galima skiepyti Pneumovax

1 dozė Apexxnar.

Po vienerių metų Pneumovax. Jei nėra galimybės skiepyti Apexxnar, rekomenduojama ją keisti į Prevenar, išlaikant tokius pačius intervalus tarp minėtų vakcinų

Sergantys lėtinėmis širdies, kepenų, plaučių ligomis, CD, alkoholizmu, rūkantys Nerekomenduojama 1 dozė Gali būti skiriama tam tikrai atvejais

1 dozė Pneumovax.

Jei pirmiau gavęs Prevenar13 skiepą – po 1 metų galima skiepyti Pneumovax. Vėliau po 5 metų dar 1 dozė (viso 2 dozės)

1 dozė Apexxnar -> mažiausiai po 8 savaičių skiriamas Pneumovax
Turintys kochlearinį implantą ar likvorėją 1 dozė Prevenar13 -> po 8 savaičių – Pneumovax 1 dozė, jei anksčiau nebuvo gavęs Prevenar13 -> po 8 savaičių – Pneumovax, po 5 metų – Pneumovax (2 dozės) 1 dozė Apexxnar -> mažiausiai po 8 savaičių skiriamas Pneumovax
Imunosupresiją turintys pacientai: asplenija, pjautuvinė anemija/kitos  hemoglobinopatijos, lėtinė inkstų liga, įgytas arba įgimtas imunodeficitas, generalizuotos metastazės, ŽIV, Hodžkino limfoma, jatrogeninė imunosupresija, leukemija, limfoma, išsėtinė mieloma, nefrotinis sindromas, po organų transplantacijos. 1 dozė Prevenar13 -> po 8 savaičių – Pneumovax, po 5 metų – Pneumovax 1 dozė, jei anksčiau nebuvo gavęs Prevenar13 -> po 8 savaičių – Pneumovax, po 5 metų – Pneumovax (2 dozės) 1 dozė Apexxnar -> mažiausiai po 8 savaičių skiriamas Pneumovax

Kraujodaros kamieninių ląstelių recipientai 

Rekomenduojama skiepyti 3–4 Prevenar13 vakcinos dozes praėjus ≥ 3–4 mėnesiams po KKL transplantacijos su ≥ 2 mėnesių intervalais tarp 1-os ir 2-os ir tarp 2-os ir 3-ios vakcinos dozių, o tarp 3-ios ir 4-os vakcinos dozių rekomenduojamas intervalas ≥ 6 mėnesiai.

 

Literatūros šaltiniai:

  1. Pneumokokinė infekcija. Metodinės rekomendacijos. Peržiūrėti
  2. 2017 metų suaugusiųjų rizikos grupių skiepijimo Lietuvoje rekomendacijos. Peržiūrėti
  3. 2016 metų senyvo amžiaus žmonių skiepijimo Lietuvoje rekomendacijos. Peržiūrėti
  4. „Prevenar 13“ vaisto charakteristikų santrauka.
  5. „Pneumovax“ vaistinio preparato charakteristikų santrauka.
  6. JAV imunizacijos praktikos patariamojo komiteto (ACIP) rekomendacijos (prieiga per internetą. Peržiūrėti

 

PREVENAR-13 VAKCINA NUO 13 TIPŲ STREPTOCCOCUS PNEUMONIAE BAKTERIJŲ

KĄ SVARBU ŽINOTI?

Ši vakcina yra NEGYVA, todėl ligos sukelti negali.
Šią vakciną galima naudoti vaikams nuo 6 savaičių ir suaugusiems.
Šios vakcinos naudoti NEGALIMA, jei esate alergiškas bent vienam iš jos komponentų ar difterijos toksoidui.

Vakcinos dozių kiekis priklauso nuo vaiko amžiaus:
Kūdikiai nuo 6 savaičių iki 6 mėnesių: skiriamos trys vakcinos dozės, tarp jų daromas ne mažesnis jei 1 mėnesio tarpas, papildoma palaikomoji dozė skiriama 11-15 mėnesių amžiaus, bet ne anksčiau kaip praėjus 6 mėnesiams po pirmosios dozės;
Kūdikiai 7-11 mėnesių: dvi vakcinos dozės, kas 1-2 mėnesius, papildoma palaikomoji dozė skiriama antraisiais gyvenimo metais; 12 – 23 mėnesių amžiaus vaikai: dvi injekcijos, su ne mažesne nei 2 mėn. pertrauka tarp jų;
2 – 17 metų amžiaus vaikai ir suaugę žmonės: skiriama viena vakcinos dozė. Imunitetas susidaro po paskutinės vakcinos dozės ir manoma, kad išlieka visam gyvenimui.

Dažniausi nepageidaujami reiškiniai, galintys pasireikšti po vakcinos suleidimo: 

Vaikams iki 5 metų:

• sumažėjęs apetitas;
• vėmimas, viduriavimas;
• karščiavimas >39°C;
• dirglumas;
• mieguistumas;
• neramus miegas;
• skausmas, jautrumas prisilietimui, 2,5 cm–7,0 cm dydžio paraudimas, sukietėjimas, patinimas vakcinacijos vietoje.

6-17 metų vaikams:

• sumažėjęs apetitas;
• galvos skausmas;
• vėmimas, viduriavimas;
• į dilgėlinę panašus bėrimas;
• irzlumas;
• skausmas, skausmingumas, paraudimas, patinimas arba sukietėjimas vakcinos suleidimo vietoje;
• mieguistumas, neramus miegas.

Suaugusiems:

• sumažėjęs apetitas;
• galvos skausmas;
• viduriavimas;
• vėmimas;
• šaltkrėtis;
• nuovargis;
• išbėrimas;
• skausmas, paraudimas, patinimas, sukietėjimas ar skausmingumas vakcinacijos vietoje;
• sąnarių skausmo pasunkėjimas arba naujų skausmų atsiradimas;
• karščiavimas

Vakcinos suleidimo vietoje gali atsirasti paraudimas, patinimas, skausmas, sukietėjimas, nedidelė kraujosrūva – visa tai yra normalu ir jaudintis nereikia, skausmą sumažinti gali šaltas kompresas, uždėtas ant skiepijimo vietos.
Visi šie pašaliniai reiškiniai praeina be gydymo per 1-3 dienas. Esant sunkiems simptomams, galima vaikui duoti vaistų nuo skausmo (dozuojant pagal kūno masę, pvz 10mg/kg Ibuprofeno ar 15mg/kg Paracetamolio), suaugusiems galima vienkartinai vartoti tab. Ibuprofen 400 mg arba tab. Paracetamol 500 mg.

Bent parą po vakcinacijos negalima:
• vartoti alkoholio;
• drėkinti injekcijos vietos (duše galima ją kuo nors pridengti);
• aktyviai sportuoti.

Sunkios alerginės reakcijos po šios vakcinos yra retos. Tai gali būti tokios reakcijos:
• pasunkėjęs kvėpavimas, liežuvio ar lūpų pamėlynavimas;
• galvos sukimasis (žemas kraujo spaudimas) ir ūminis kraujagyslių nepakankamumas (kolapsas);
• veido ir kaklo patinimas.

Jeigu pasireiškia sunki alerginė reakcija, ji paprastai pasireiškia labai greitai, iškart po injekcijos, kol Jūs vis dar esate klinikoje ar gydytojo kabinete.

Jeigu bent vienas požymis atsiranda Jums išėjus iš klinikos, po to kai Jums buvo sušvirkšta vakcinos, nedelsiant būtinai pasikonsultuokite su gydytoju.

 

 

PNEUMOVAX VAKCINA

KĄ SVARBU ŽINOTI?

Yra skirtas suaugusiesiems ir vaikams nuo 2 metų amžiaus, aktyviai imunizacijai nuo pneumokokų sukeliamų ligų, 23 pneumokokinių polisacharidų serotipų: 1, 2, 3, 4, 5, 6B, 7F, 8, 9N, 9V, 10A, 11A, 12F, 14, 15B, 17F, 18C, 19F, 19A, 20, 22F, 23F, 33F.

Ši vakcina yra NEGYVVA, todėl ligos sukelti negali.

Suaugusiems ir anksčiau nuo gripo skiepytiems vaikams reikalinga viena vakcinos dozė. Vaikams iki 9 metų, kurie anksčiau nuo gripo nebuvo skiepyti, skiriama antra šios vakcinos dozė praėjus 1 mėnesiui po pirmosios.

Šios vakcinos naudoti NEGALIMA, jei esate alergiškas bent vienam iš jos komponentų, kiaušiniui ar vištienos baltymams, antibiotikui gentamicinui, formaldehidui. Vakcinaciją reikia atidėti vidutinės ar sunkios ligos su karščiavimu ar ūminės ligos atveju.

Dažniausi nepageidaujami reiškiniai, galintys pasireikšti po vakcinos suleidimo:

  • Karščiavimas (> 38,8 oC)
  • Injekcijos vietos reakcijos:
    • Eritema
    • Sukietėjimas
    • Skausmas
    • Skausmingumas
    • Patinimas
    • šilumos pajūtis

Visi jie praeina be gydymo per 1-3 dienas. Esant sunkiems simptomams, galima išgerti vaistų nuo skausmo (pvz., tab. Ibuprofen 400 mg arba tab. Paracetamol 500 mg, jei nepageidaujamas poveikis pasireiškė vaikui – duoti tų pačių vaistų, dozuojant pagal kūno masę, pvz., 10mg/kg Ibuprofeno ar 15mg/kg Paracetamolio).

Bent parą po vakcinacijos negalima:

  • vartoti alkoholio;
  • drėkinti injekcijos vietos (duše galima ją kuo nors pridengti);
  • aktyviai sportuoti.

Sunkios alerginės reakcijos po šios vakcinos yra labai retos. Tai gali būti tokios reakcijos:

  • pasunkėjęs kvėpavimas, liežuvio ar lūpų pamėlynavimas;
  • galvos sukimasis (žemas kraujo spaudimas) ir ūminis kraujagyslių nepakankamumas (kolapsas);
  • veido ir kaklo patinimas.

Jeigu pasireiškia sunki alerginė reakcija, ji paprastai pasireiškia labai greitai, iškart po injekcijos, kol Jūs vis dar esate klinikoje ar gydytojo kabinete.

Jeigu bent vienas požymis atsiranda Jums išėjus iš klinikos po to, kai Jums buvo sušvirkšta vakcina, nedelsiant būtinai pasikonsultuokite su gydytoju.