D.U.K. apie erkinio encefalito skiepus

1. Pasiskiepijau nuo erkinio encefalito. Antras įskiepijimas turi būti atliktas per tris mėnesius nuo pirmo, tačiau šiuo metu neturiu galimybės pasiskiepyti, todėl man nepavyks laikytis šios schemos. Vadinasi, vėl turėsiu viską pradėti nuo pradžių?

Jei praleista erkinio encefalito  stiprinamoji (palaikomoji, būsterinė) dozė po 1 (pirmos) arba 2 (antros) vakcinos dozės (-ių) intervalu iki 2 metų arba daugiau nei 2 metai, rekomenduojama tęsti skiepijimą, bet ne kartoti iš naujo vakcinacijos kursą, nes po 1 vakcinos dozės apsauginių antikūnų titras siekia 50-60%. Paskiepijus 1 stiprinamąja vakcinos doze – apsauginių antikūnų titras pasiekia 90-100 % apsaugos. Vėliau skiepijimas tęsiamas įprasta schema. Apsauginis erkinio encefalito viruso antikūnų titras po stiprinamosios dozės susidaro nepriklausomai nuo to, kiek buvo įskiepyta dozių bei koks buvo intervalas tarp paskutinės dozės ir dabartinės stiprinamosios dozės. Didesnį antikūnų kiekį prieš stiprinamąją dozę turi tie asmenys, kuriems įskiepytas didesnis kiekis vakcinos, t.y. įskiepytų dozių skaičius svarbesnis, nei laikas, praėjęs nuo paskutinės dozės.

 

2. Prieš 15 dienų įsisiurbė erkė. Ištraukiau lengvai, tačiau iki šiol nepraeina paraudimas ir netgi šiek tiek plečiasi. Kur reiktų kreiptis? Į kokį nors gydytoją ar iškart daryti kokius tyrimus? 

Jums reikalinga gydytojo konsultacija. Galite kreiptis į šeimos gydytoją ar mūsų klinikoje dirbantį gydytoją infektologą.

 

3. Ar galima skiepyti sloguojantį vaiką (6 metukų)? 

Jei sloga ne pirma diena, tuomet galima skiepytis jau dabar, tai tikrai nėra kontraindikacija skiepams. Nerekomenduojame skiepytis esant temperatūrai.

 

4. Vaikui dygsta dantukai ir yra 37-37.4 temperatūra. Ar galima tokiu atveju vaiką skiepyti nuo erkinio encefalito?

Kadangi yra karščiavimas vaiko savijauta ir taip nėra gera, tad skiepų tuo metu atlikti nerekomenduojame. Tikslinga būtų juos atidėti, kol nustos karščiuoti.

 

5. Ankstyvą pavasarį nebuvo galimybės pasiskiepyti, todėl galvojame pasiskiepyti vasaros pradžioje, bet nežinome ar dar verta tai daryti. Ar geriau pralaukti šią vasarą ir tai padaryti jau kitą pavasarį? 

Imunitetas nuo erkinio encefalito vasarą susidaro taip pat gerai kaip ir pavasarį ar žiemą. Tad skiepytis tikrai verta, ypač jei dar nepasigavote erkių. O rekomendacijos daryti skiepus pavasarį yra todėl, kad žmonės jau turėtų imunitetą, kai jau būna gamtoje.

 

6. Prieš porą savaičių įkando erkė, draugas dabar pasiūlė pasidaryti tyrimą. Ar dabar galima kaip nors išsitirti ar neužsikrėčiau erkinu encifalitu?

Tikrai taip, atliekant tyrimus galima išsiaiškinti ar neužsikrėtėte erkiniu encefalitu. Kad tyrimų rezultatas būtų aiškūs, tikslinga tyrimą atlikti atsiradus pirmiems ligos požymiams arba ne anksčiau kaip po 4 sav. nuo erkės įsisiurbimo.

 

7. Esu pasiskiepijusi 2 vakcinomis nuo erkinio encifalito: 2011 05 ir 2011 06. Šiuo metu laukiuosi, nėštumui 12 savaičių. Ar galima skiepytis 3 skiepu? 
Laba diena, kadangi vakcinos gamintojas nėra atlikęs tyrimų dėl nėščiųjų ir žindančių moterų skiepijimo, todėl mes savo ruožtu nerekomenduojame nėščiosioms ir  žindančioms mamytėms pratęsti skiepijimo. Reikėtų laukti, kol pagimdysit, vaikutis paaugs ir nustosite maitinti. Tuomet reikėtų tęsti skiepijimą ir pasitikrinti ar susidaro adekvatus imunitetas.

 

8. Norėčiau sužinoti koks gali būti šalutinis poveikis pasiskiepijus nuo erkinio encefalito?
Pašalinis poveikis nuo skiepų pasireiškia pakankamai retai: tai gali būti paraudimas, patinimas, skausmas dūrio vietoje. Itin retai pasitaiko karščiavimas paros laikotarpyje po skiepo.

 

9. Nuo kelių metų galima skiepyti vaiką nuo erkinio encefalito?

Vaikučius nuo erkinio encefalito galima skiepyti nuo 1 metų.

 

10Pasiskiepijau, nuo erkinio encefalito, bet man nesusidaro IgG antikūnai? Tai, vadinasi vakcina neveikia ir mano apsaugos nebus?

Pasiskiepijus dviejomis dozėmis  vakcinos (pirmąja ir viena stiprinamąja), iki 12 mėn. laikotarpiu apsauginiai antikūnai nerandami apie 40 % asmenų, nors imuninę apsaugą nuo  erkinio encefalito organizmas jau turi. Pasiskiepijus trečiąja doze, praėjus 3-6 sav. po skiepo, apsauginiai antikūnai randami 90-100 % asmenų. Taip yra todėl, kad šie antikūnai yra  surogatinis markeris, įtakojamas T ir B limfocitų, kurie sužadinami stiprinamąja doze.